
Audioknihy: Neil Gaiman – Severská mytologie
- Vytvořeno 23. 6. 2018 0:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Severská mytologie je jedním z posledních u nás vydaných děl britského literárního a komiksového mága Neila Gaimana. Svoji knihu nepojmenoval zrovna nejoriginálnějším způsobem, ale na druhou stranu nemohl zvolit výstižnější titul. Chcete-li poznat či si připomenout báje dávných Vikingů a láká vás nechat si je vyprávět mistrem vypravěčem, nakladatelství OneHotBook pro vás připravilo audio pochoutku.
Na prvním místě je třeba varovat všechny čtenáře, kteří mají jméno Neila Gaimana spojené s originalitou. Vymýšlení nových neotřelých příběhů a neschematických hrdinů tentokrát nechal autor Nikdykde, Sandmana či Amerických bohů u ledu a vybral si patrně ten nejméně původní počin, jaký si zvolit mohl. Severská mytologie totiž opravdu není ničím jiným, než převyprávěním známých a tisíckrát vyprávěných mýtů. Považujete-li se za znalé nebo experty na eskapády Ódina, Thóra, Lokiho a jejich příbuzných, přátel a nepřátel, nemá vám kromě nového zpracování kniha co nabídnout. Naopak je-li pro vás Thór jen ramenatý fešák, co sem tam helfne pozemským superhrdinům, případně byste se chtěli seznámit s mýty, z nichž vychází část evropské kultury a které ovlivnily ve své tvorbě nejen Gaimana, ale též Tolkiena či Wagnera, naskýtá se vám jedinečná příležitost.
Není mnoho knih, které zpracovávají dávné báje tak přitažlivou formou. Když k tomu přičtete vynikající interpretaci Pavla Soukupa, bavíte se a ani nevnímáte, že se vzděláváte v mytologii. Neil Gaiman napsal čtivou knihu oživenou velkým množstvím přímé řeči a humoru. Děj ubíhá i v pasážích, které se zdají na první pohled nudné, jako vyprávění o vzniku světa a jeho zániku.
Gaimanovi bohové se nechovají zrovna božsky. Obdobně jako ti antičtí lžou, podvádějí, jsou sobečtí i natvrdlí a je s nimi zábava. Příběhy zdaleka nevyprávějí jen o zmíněné nejslavnější trojici, přestože se čtenář chvílemi neubrání dojmu, že hlavním hrdinou je milovaný i proklínaný bůh leváren Loki. Svůj prostor dostanou i další bohové, obři či trpaslíci.
Zpracování do zvukové podoby nedělá Gaimanovu textu ani v nejmenším ostudu. Za jediného vypravěče zvolili v OneHotBook Pavla Soukupa a jen stěží mohli vybrat lépe. Pavel Soukup je nejen majitelem výrazného a zároveň příjemného hlasu, ale umí s ním i velmi dobře pracovat. Jeho podání je divadelní, mění tón i tempo řeči a nejednou též mění hlas, oproti například jeho práci na knize Stín krkavce. Ani na chvíli však jeho přístup nepůsobí násilně či uměle. Naopak vhodně podporuje atmosféru jednotlivých příhod a samotný Gaimanův text posunuje ještě o úroveň výš.
Obdobnou pečlivost jako při výběru vypravěče, prokázalo nakladatelství u podoby samotného bookletu. Ten vyšel z oceňované knižní obálky s matně zlatým božským kladivem Mjölnir na černém pozadí s hvězdami. Autor grafické úpravy Jindřich Loučka tento styl rozšířil, a přestože pracoval se stejnou paletou barev, podařilo se mu ozdobit booklet i samotné CD působivými motivy nordických bájí. Jiskru originality a epičnosti vykazuje i hudební motiv uvozující samotnou knihu, ale není dále využit a krátké melodie mezi kapitolami nijak nevynikají.
Jedinou výraznou nevýhodou Severské mytologie je její délka. Čtenářům zvyklým na audioknihy o délce alespoň deset hodin, neřku-li těm zmlsaným díky maratonům jako je například padesátihodinová audioverze Kingova To, bude Gaimanovo dílo připadat s ani ne šesti a půl hodinami jako chudý příbuzný. Platí tu však okřídlené přísloví o kvalitě vítězící nad kvantitou a byla by škoda zavrhnout tak povedený kousek jen z důvodu kratší nahrávky.
Ze známých bájí Neil Gaiman svým literárním umem vykoval knihu, která zabaví a přiblíží veškeré severské báje patrně tou nejstravitelnější možnou formou. Nakladatelství OneHotBook a vypravěč Pavel Soukup text ještě obohatili a společnými silami vytvořili ze Severské mytologie ten nejzábavnější úvod do skandinávských mýtů.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...