Audioknihy

Audioknihy: Anthony Ryan – Stín krkavce II.: Pán věže

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Na konci roku 2017 zpracovalo audio nakladatelství OneHotBook knihu Anthonyho Ryana Píseň krve. Po roce se k sérii nazvané Stín krkavce vrátilo a vydalo druhý díl Pán věže. Chcete-li se dozvědět, jak pokračuje příběh Vélina Al Sorny, nemusíte na nic čekat.


knihaV první knize byl Vélin chlapec, který si prošel tvrdým výcvikem v bojovém řádu a stal se z něj nejen mistr šermu a válečného řemesla, ale též generál invazní armády, lord podřízený přímo králi a nakonec i obětní beránek, který měl alespoň trochu vykoupit selhání nevyprovokované války. Píseň krve sice v rámci žánru fantasy neoplývala originalitou, ale četla se velmi dobře a příběh svižně ubíhal. Velkou zásluhu na tom měli i oba vypravěči – Pavel Soukup a Ivan Lupták.

Pán věže navazuje přímo tam, kde skončila předchozí kniha. Vélin se vrací z Meldenejských ostrovů domů po pěti letech věznění, nečeká ho však zasloužený klid, ale především další útrapy, na které se čtenáři tak těší. Anthony Ryan sáhl po osvědčeném receptu druhých dílů a servíruje toho čtenáři více než v předchozí knize.

Tentokrát nesledujeme jen Vélinovy osudy, stěžejními se stávají tři další, dříve vedlejší postavy a jedna zcela nová. Kronikář Vernier už není pouze Vélinovým přívažkem a zpovědníkem. Dostává sice z celé pětice nejméně prostoru, ale pomáhá sledovat příběh z jiné perspektivy, především díky tomu, že se stal otrokem generála, jenž se musí s Vélinem a jeho přáteli nevyhnutelně střetnout. V čele těchto přátel stojí řádový bratr Frentis. Zotročený stejně jako Vernier, několik let bojoval v krvavých gladiátorských jámách, než si ho vybrala tajemná žena nadaná čarodějnou mocí. Frentisův příběh je možná nejtragičtější, protože se stane otrokem nejen tělesně, ale i duševně a je přinucen páchat hrůzné činy. To princezna Lyrna se z nádherné, geniální intrikánky proměňuje v nádhernou, geniální a mnohem sympatičtější a méně intrikující hrdinku. Leží před ní nebezpečná diplomatická mise k divokým Lonakům a mnohá další dobrodružství. Nováčkem je dívka Reva, vychovaná ve fanatické víře v milosrdného Otce, stejně jako v nenávisti k Vélinovi, který měl zabít jejího skutečného otce – Svatého rytíře.

Pětice hlavních postav má každá svého vypravěče. Vrátili se Pavel Soukup v úloze Verniera i Ivan Lupták jako Vélin Al Sorna. Nově se k sérii přidali Eva Josefíková, Klára Suchá a Jiří Suchý z Tábora. Každý z nich čte kapitoly viděné očima jejich hrdiny a posluchač si snadno zvykne na jejich hlas i přednes. Záleží na osobních preferencích čtenáře, ale každý z vypravěčů odvedl velmi dobrou práci.

Jednotlivé kapitoly odděluje nevtíravá hudba a tentokrát v některých momentech zazní i zvuky, které mají umocnit atmosféru vyprávění. Ani hudba, ani ruchy příliš nezaujmou, ale až na výjimku, občas směšný pokus o zachycení lomozu středověké bitvy, svoji úlohu plní dostatečně.

Stejně jako předchozí díl je i Pán věže esencí klasických fantasy příběhů, sklouzávající chvílemi až k těm nejprimitivnějším klišé žánru. Milovníci fantastiky se asi v duchu neubrání srovnávání s mnoha jinými epickými ságami. Chybí zde sice nelidské rasy, ale invazní armáda jako by z oka vypadla Sapkowského Nifgaarďanům, obléhání města připomene mnohé další knihy, například Gemmelovu Legendu, a omílané srovnávání s populární Hrou o trůny není jen recenzentská berlička. Vélin se ještě více zaplete do politických intrik, očekávaný útok divokých nájezdníků ze Severu také není zrovna originální a Anthony Ryan přitvrdil i v krutosti páchané jak jeho hrdiny, tak na nich, byť vypravěčské necitelnosti George R. R. Martina zatím nedosáhl.

K mnohokrát použitým proprietám fantastických příběhů přidává Ryan i aktuálnější témata. Hrdinové řeší postavení žen ve společnosti, migraci, náboženský fanatismus či lesbickou lásku.

Rozmáchlé vyprávění si bohužel vybralo daň v podobě přehršle vedlejších postav, mezi kterými se posluchači snadno ztratí. Některé jsou si popisem i charaktery natolik podobné, že jejich činy i případná úmrtí vás nijak nezasáhnou. Díky častým změnám prostředí a stýkáním a potýkáním se různých národů a etnik by posluchač občas ocenil tištěného průvodce, zahrnujícího mapy Ryanova světa s alespoň rámcovým popisem zemí a jejich obyvatel.

Ačkoli má nahrávka Pána věže v porovnání s předcházejícím dílem jen o hodinu a šest minut více, posluchač bude mít nejspíš pocit, že si poslechl mnohem delší příběh. Pětice linek vyprávění se prolíná a přibývá nejen hlavních postav, ale i těch okolo nich. Nevadí-li vám recyklace klišé fantastického žánru, můžete se těšit na velmi čivou a rozmáchlou knihu. Pět vypravěčů i další, kteří se na nahrávání Pána věže podíleli, pro vás připravili více než dvacet sedm napínavých hodin.


Stín krkavce II.: Pán věže
Autor Anthony Ryan
Interpret Ivan Lupták, Pavel Soukup, Eva Josefíková, Klára Suchá, Jiří Suchý z Tábora
Nakladatelství OneHotBook
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Délka 27 hodin 20 minut
ISBN/EAN 8594169482132
Ediční řada Stín krkavce

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení