Audioknihy

Audioknihy: Vilma Kadlečková – Mycelium

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Sága Mycelium v tištěné podobě se pomalu chýlí ke konci a audioknihy podle jednotlivých dílů je následují se zpožděním, které, uvážíme-li náročnost tohoto projektu, je relativně malé. Třetí a čtvrtou část se rozhodl vydavatel pustit na trh téměř současně, k velké radosti fanoušků.

 

myceliumKaždý čtenář, který propadne knize, jejíž pokračování teprve vznikají, zná pocit netrpělivosti, s níž čeká na každý nový díl. A také rozpaky na prvních stránkách, než se – po roce – opět sžije se svými hrdiny. Proložení papírových knih audioverzí  je pro skalní příznivce příležitostí oživit si děj předtím, než vyjde nový díl, a udržet tak kontakt se svými oblíbenými hrdiny.

Třetí díl Mycelia, který má podtitul Pád do temnot, a čtvrtý Vidění mají, stejně jako předchozí svazky, komplikovaný děj, směřující k tomu, aby Lucas Hildebrandt požil další z pětice össenských drog, rozšiřujících vědomí. Je stále jasnější, že právě on je tím vyvoleným, ale autorka ani v závěru čtvrtého dílu nemíní prozradit, k čemu byl osudem a autorkou vybrán. S tím, jak se ve vesmíru dějí nenápadné, ale významné změny, je pro Össeany stále těžší udržet své postavení, což vede k stále drastičtějším zásahům proti jednotlivcům. Zejména proto, aby se nedostaly ven informace, které jsou církví považovány za citlivé. Ač se může pozemšťanům zdát, že jde z jejich strany o utajování sloužící pouze k získání nadvlády, autorka naznačuje, že existují důvody vážnější.

Celý projekt je velmi náročný. Nejde pouze o jeho papírovou podobu, každé vydání knihy s sebou sice nese riziko, pro velké nakladatelství však přijatelné.  Realizace jejich čtené podoby má však více úskalí. Především jde o jednotné vyznění, které není jednoduché zachovat, jde-li o nahrávky, které dělí několik let. Důležité je u projektu udržet i představitele hlavních rolí. Nakladatelství OneHotBook pojalo ságu jako kompromis mezi čtením a dramatizací. Důležité je, že jde o nezkrácenou verzi, z toho vychází i pojetí nahrávky. Úsudek, že načtení jedním interpretem by bylo poněkud fádní a snad i vhledem k rozsahu nemožné, se ukázal jako správný. Výměna interpreta v klíčové roli by však vedla k určité – i když snesitelné – degradaci celé série. Kmenovými herci, ztvárňujícími role, procházející celou ságou jsou:  Jaroslav Plesl – Lucas Hildebrandt, Jana Stryková – Kamëlëmöernü, Klára Issová – Pinkertina Wardová, Jan Vlasák – Roy Stafford, Kristýna Frejová – Fiona Fergussonová a Dana Pešková jako Sofie Hildebrandtová. Přestože role byly rozděleny, nejde o klasickou dramatizaci, takže herci nečtou své postavy, ale kapitoly, které jsou jim věnovány.

Do každého dílu přidala autorka další postavy, některé jsou pouze epizodní, jiné zasahují do děje významněji a delší dobu. Naštěstí je v tom Vilma Kadlečková střídmá a čtenář dokáže nové role bez problému akceptovat. S tím samozřejmě přicházejí i noví herci, například Michal Balcar – Tali Reannu, Petr Vršek – Beerilu Ange a Andrea Černá – Paüsuë v Pádu do temnot, Lucie Polišenská – Leni Byrdová, Martin Zahálka – Daniel Byrd a Jaromíra Mílová – Julie Lothová ve Vidění. Zcela zapadají do koncepce audioknihy, nesnaží se, jako vedlejší postavy, na sebe upoutat přehnanou pozornost.

Je zajímavé, že se v jedné audioknize může posluchač setkat s různými přístupy. Názory na interpretaci knihy se mohou lišit, zejména v tom, zda se má audiokniha pouze číst, nebo inscenovat. Přestože jsem příznivcem „čtení“, musím respektovat skutečnost, že tak rozsáhlé dílo je vhodnější realizovat trochu živěji a mnoho posluchačů tento přístup kvituje s uspokojením. Přesto je pro mne značně rušivý projev Jany Strykové, a to i v jiných audioknihách a rolích. Musím sice objektivně ocenit způsob, jakým pracuje s hlasem, ale dávám přednost vlastním emocím, vyvolaným textem, než zprostředkovaným. Pravý důvod se ale může skrývat v mužské přecitlivělosti na ženskou hysterii, s níž projev Jany Strykové velmi často hraničí. V knize Vidění se však zdá, jako kdyby se poněkud zklidnila. Nebo jsem si zvyknul? Jde však o jedinou negativní připomínku k této velmi pečlivě a profesionálně zpracované audioknize.

Pátý díl Mycelia, Hlasy a hvězdy, byl v papírové podobě vydán už v minulém roce, poslední díl Vrstva ticha snad své čtenáře potěší do konce tohoto roku. Nakladatelství OneHotBook tak čeká další práce na dokončení celé ságy.

Název: Mycelium – Pád do temnot
Autor: Vilma Kadlečková
Audiokniha
Nakladatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2017
EAN: 8594169481449

Název: Mycelium – Vidění
Autor: Vilma Kadlečková
Audiokniha
Nakladatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2017
EAN: 8594169481456

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení