Audioknihy

Audioknihy: Chuck Palahniuk – Klub rváčů

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
5

Napsat o knize Klub rváčů není jednoduché, dokonce snad i nemožné. Vlna její popularity, nastartované mimo jiné i úspěšným filmem, už trochu opadla, přesto o knize vznikla řada článků a byla mnohokrát citovaná. V minulém roce byla v českém překladu vydaná už potřetí (Volvox Globator 2005, Odeon 2011, Odeon 2015), OneHotBook ji vydalo jako audioknihu a ta nás v tuto chvíli zajímá nejvíc.


Klub rváčůKlub rváčů napsal Chuck Palahniuk v roce 1996 a v roce 1999 podle ní natočil David Fincher úspěšný film, který zařadil knihu do skupiny takzvaných kultovních. Nechci tím říct, že pozornost přitáhl pouze film, je to podobné jako v případě Mechanického pomeranče nebo Nahého oběda, kdy originální předlohy umožnily režisérům s určitou vizí natočit jedinečný film.

Přestože děj románu je známý, neuškodí jej alespoň v hrubých rysech připomenout. Bezejmenný hlavní hrdina, trpící insomnií, založí spolu se svým přítelem Tylerem Durdenem klub rváčů, v němž se může kdokoliv poprat s kýmkoliv dalším a uvolnit tak nahromaděnou frustraci. Jde většinou o mladé muže, které jejich život neuspokojuje a oni se podvědomě chtějí bouřit proti čemukoli, co připomíná systém. Zdánlivě úslužní číšníci, automechanici, barmani, všichni ti, kteří se rádi pokloní před bohatým zákazníkem a natáhnou ruku pro pár dolarů spropitného, ve skutečnosti bohaté nenávidí. Ochotně následují Durdenovu filozofii chaosu a rozpoutávají peklo. Klub rváčů pak ústí do pozoruhodného finále, navazujícího na úvod románu.

Základ knihy je napsán v ich-formě, hrdina se však často obrací na čtenáře, jde tedy o jakousi jednostrannou komunikaci, zdaleka ne však pouze monolog. Hrdinovy otázky jsou někdy tak sugestivní, že se čtenář některým odpovědím neubrání. Klub rváčů není příjemná literatura, kterou by čtenář mohl číst pro zábavu, je v ní mnoho nepříjemného, co lidé neradi poslouchají. Proč poslouchat o parazitech, rakovinách, psychických problémech, proč být zvědavý na to, jak číšník močí hostu do polévky nebo zaměstnanec chce zabít svého šéfa? Z racionálního hlediska je nesmysl, nechat na sebe útočit veškerou špínou, kterou autor posbíral z vyprávění svých přátel a známých. V tomto případě je zásadní způsob podání. V audioknize hned dvakrát autorů a interpretů. Osobně nepovažuji za vhodné, když se interpret snaží knihu nějakým způsobem inscenovat. Snadno sklouzne k přehrávání. Audiokniha je velmi specifická a pokud nemá být rušivá, měl by být důraz kladen na text, nikoliv na to, jak knihu cítí herec nebo režisér. Klub rváčů tvoří výjimku. Knihu čte mladý herec Ivan Lupták a do interpretace se opřel velmi důkladně. Jeho projev je ale zcela v souladu se způsobem, jakým plyne Palahniukův text, stejně vášnivě a naléhavě. Ivan Lupták je téměř vrstevníkem hlavního hrdiny knihy, snad i to ho dokázalo lépe mu porozumět a vyjádřit, co mladý hrdina cítí.

Díky interpretaci Ivana Luptáka se může posluchač téměř dokonale vžít do podivného světa hlavního hrdiny a do jeho pokřivených představ o realitě. Vzdor a touha vyčlenit se z bezejmenného davu ostatních lidí je zakořeněná v každém člověku, ale málokdo ji dokáže nebo chce realizovat. Ale krátkodobá identifikace s hrdinou knihy či filmu je bezpečná a umožňuje vždy cestu zpět do bezpečného světa konformní existence. A čtená podoba románu, znovu podotýkám dobře čtená, do takového příjemně excitovaného stavu posluchače rychle a snadno přenese.

Audioknihu uzavírá doslov, který čte Ladislav Frej. Text už není tak emotivní a projev Ladislava Freje tuto skutečnost respektuje. V doslovu popisuje autor vznik románu z krátké povídky i to, co se dělo po jeho popularizaci. Jako většina autorů, kteří se stali mediálně známí a objektem více či méně sofistikovaných kritik, nevychází někdy z údivu, jak různě je jeho kniha interpretována.

Audiokniha podle knihy Chucka Palahniuka Klub rváčů patří mezi ty, v nichž se povedlo prostřednictvím interpretace vyzvednout kvalitu předlohy. Přestože nejde o novou knihu, čas nijak neubral na její aktuálnosti. Ukázku z audioknihy najdete na adrese http://www.onehotbook.cz/audioknihy/klub-rvacu/.

Název: Klub rváčů
Autor. Chuck Palahniuk
Audiokniha
Vydavatel: OneHotBook
Vydání první
Rok vydání 2016
Interpret: Ivan Lupták, Ladislav Frej

Komentáře   

 
Pavel
0 Odp.: Klub rváčů opět na scéněPavel 2016-12-05 10:39
Ale co s Vámi kniha udělala? Jak se dotkla Vás? Na jaké otázky a jak jste si odpověděl? Nedal jste ve své recenzi prostor pro vlastní pohled na témata. Prostor pro interpretaci díla, jeho pochopení. V tom vidím smysl recenzí, zprostředkují pohled na knihu skrz člověka, který knihu nenapsal ani nevydal. Jen četl a utvořil si na ni názor. Ten chybí. Jinak to máte napsané pěkně.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří Lojín
0 Klub rváčů opět na scéněJiří Lojín 2016-12-07 14:53
Pavle, položil jste dobré otázky, lze se nad nimi zamýšlet. Názory na to, jak má být napsaná recenze, se hodně liší. Já preferuji méně osobní přístup, ten ponechávám autorům blogů. Přesto je však možné odpovědět: Klub rváčů je dobrá kniha, má spád, napětí i cosi vypovídá o společnosti. Není ale nová, ani jedinečná. Záleží na tom, s kolika podobnými se čtenář setkal, jestli to s ním něco udělá, nebo ho nutí odpovídat si na otázky.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení