
Zrůda Larse Keplera opět mezi námi
- Audioknihy
- Vytvořeno 23. 2. 2014 2:00
- Autor: Jiří Lojín

Severské detektivní romány se bezesporu staly už fenoménem. Nakladatelství využívají jejich popularity a úspěšně si jejich prodejem zvyšují tržby. Přestože by se mohlo zdát, že v detektivkách nemůže být velký rozdíl, něco jako typický severský kriminální román opravdu existuje. Zástupcem této školy, pokud to tak můžeme nazvat, je manželská dvojice píšící pod jménem Lars Kepler. Jejich nejnovější knihou přeloženou do českého jazyka je Písečný muž, vydaný i jako audiokniha.
Již počtvrté se můžeme setkat s inspektorem Joonou Linnou, jehož osud se tragickým způsobem protne s osudem masového vraha Jurka Waltera. O tomto vrahovi se autoři náznaky zmiňují ve svých předchozích knihách, ale teprve Písečný muž čtenáři nabízí otevřenou konfrontaci kriminalisty a nebezpečného zločince.
Jedné z unesených obětí Jurka Waltera se podaří po několika letech utéct. Vzhledem k tomu, že masový vrah byl po dopadnutí umístěn na přísně střežené oddělení psychiatrické léčebny, je jisté, že má komplice, který je stále na svobodě. Do pátrání po další oběti, možná ještě živé, a nebezpečném Jurkově společníkovi se dává i policistka Saga Bauerová.
Hned zpočátku autorská dvojice Lars Kepler tak rozehrává tři vyvážené dějové linie - rodinu osvobozené oběti, Linnovu a Sažinu. Každá z nich má svou charakteristickou atmosféru a pravidelně se střídají. Rodina oběti čtenáři zprostředkovává myšlenkové pochody člověka, jemuž tragédie vzala nejbližší a pro kterého život ztratil smysl. Autoři ovšem tyto pocity berou jako modelové a zápletka jejich knihy stojí na tom, že všichni postižení takovou ztrátu vnímají podobně.
Linie inspektora Joona Linny nám tohoto policistu opět představuje jako tvrdého a vytrvalého muže, který vše řeší silově a s vervou. Čtenář se znovu, tentokrát důsledněji, dozvídá o Joonově rodině a o důvodech, které vedly k jejímu rozpadu. Joona je typickým detektivem vystupujícím v mnoha podobných krimirománech, můžeme vzpomenout třeba na Nesbøho Harryho Holea. Drsný policajt však samozřejmě není typickým produktem jen severské školy. Saga Bauerová tvoří částečný Joonův protipól, ale i ona řeší problémy násilně, často je k tomu donucena okolnostmi. Policistka si s sebou nese životní trauma, s jehož následky se musí po celou dobu potýkat. Všechny postavy jsou spojeny osobou Jurka Waltera, člověkem s velmi záhadnou minulostí.
Manželé píšící pod pseudonymem Lars Kepler vše podřizují vnějšímu účinku příběhu, jejich snaha se místy jeví až jako křečovitá. Nelámou si hlavy s logikou děje a věrohodnost kolísá na samé hraně romantických detektivních příběhů Edgara Wallace. Přesto, či právě proto, má Písečný muž potřebný spád a napětí. Zvědavost žene čtenáře, v případě audioknihy posluchače, neustále vpřed. I když zkušený konzument detektivních románů dokáže odhadnout, kam děj směřuje, nemá žádný důvod knihu odložit.
Postavu Jurka Waltera autoři vybavili schopnostmi až nadpřirozenými. Správně odhadli, že čtenáře svými nápady ohromí, a čisté zlo, které Jurkova postava reprezentuje, lidi odpuzuje, ale zároveň i fascinuje. Ovšem Jurkovy dokonale zdařilé akce jsou naprosto nepravděpodobné. Pokud si ale chcete knihu náležitě užít, je potřeba se nad takové maličkosti povznést. Stejně jako v předchozích knihách, využívají autoři důsledně přítomného času, což působí sice zvláštně, ale zdařile zvyšuje dynamiku děje.
Audiokniha natočená podle knižní předlohy je velmi povedená. Načetl ji Pavel Rímský v režii Jitky Škápíkové. Velkou předností Rímského četby je, že se nesnaží knihu dramatizovat, nemění hlasy podle postav, ale prostě čte. Občas se stává, že někteří herci mají pocit, že musí číst například ženské role vysokým hlasem, což působí velmi směšně. Proto si vážím soudnosti Pavla Rímského i režisérky.
Audiokniha Písečný muž je dalším příspěvkem k dnes již dlouhé řadě zdařilých nahrávek, které doplňují "papírové" knihy a e-knihy. Zájemci o vzrušující příběhy tak mají možnost "číst" i v době, kdy se musejí věnovat jiné práci.
Audioknihu Písečný muž vydalo nakladatelství OneHotBook a k recenzi poskytl Radioservis
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...