
Přísně tajné: Bohyně
- Audioknihy
- Vytvořeno 14. 5. 2013 3:00
- Autor: Hana Moualla

Kateřina Tučková vystudovala dějiny umění a bohemistiku na FF MU v Brně, v současné době pracuje jako kurátorka. Za román Vyhnání Gerty Schnirch dostala cenu Magnesia Litera 2010 a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu a Cenu Jiřího Ortena. Toliko impozantní úvod k autorce knihy Žítkovské bohyně (2012, Host). Po poslechnutí audioknihy, dodávám, oprávněný. Jsem nadšená. Po dlouhé době česká kniha, kterou hltám, se kterou tepe moje krev. Proč? A jak se poslouchá příběh bohyní jako audiokniha (nahráno v ADK-Prague)?
Jednotný vzhled obou médií je velmi příjemný – Krajina od Antonína Mánesa a zajímavá grafika protkaná „stříbrem“. Audiokniha z nakladatelství si mne našla den poté, co jsem si koupila knihu. Měla jsem radost. Cestovat s audioknihou je přeci jen snadnější. Audiokniha má 5 částí (41 kapitol), zvolila jsem metodu - co den, to jedna kapitola. Poslouchám při manuální práci. Dávám si ale pozor na prsty, občas musím nahrávku vypnout, to když jsem uprostřed nějakého dramatického momentu, který mi stahuje hrdlo. Hltám slova, která Tereza Bebarová střílí do vzduchu, a sténám, když si představuji všechny ty muže, které ztvárnil Miroslav Táborský. Cítím bezmoc. Slova, která jsou řečena, mají velkou sílu.
Na jeden měsíc (a chloupek) si propůjčuji strach malé Dory, neohroženost Surmeny. Přemýšlím o osudech děvčátka v kopaničářském kroji, které si náhodně nacházím na internetu, a tiše obdivuji autorku za její práci s archiváliemi, za neotřelou volbu jmen hlavních postav a za zaujetí, se kterým příběh napsala. Pro jistotu otevírám znovu knihu… A opět se začítám do příběhu bohyní. Vstupuji do známých vod, před očima nafouklé bříško kočky Micky, chybějící sekyra a jakási beznaděj. Autorka ukazuje, jak je lidská hloupost a zloba příčinou neštěstí lidí, a jak i ty nejlepší úmysly mohou končit tragicky. Snad se i smiřuji s tím, že dobro je vždy po zásluze potrestáno, ale bez něj to nejde. Tragický osud Dory nelze pochopit rozumem, předposlední kapitolu si pouštím tolikrát, než mi skutečně dojde, že je po ní, po poslední bohyni, etnografce. Překvapením není konec – listuji na stranu 449, kde se píše:
„Tato kniha byla napsána na základě osudů skutečných žítkovských žen, ne vše se však shoduje s realitou. Z úcty k těmto ženám a především k jejich rodinám, které dosud žijí na Žítkové, ve Starém Hrozenkově a v Drietomě, jsem se rozhodla použít pravá jména pouze v některých případech. Mnohé osudy či epizodické příběhy jsou připsány jiným z bohyní, některé jsou fiktivní.“
Jestli už také netušíte, co je fabulace a co skutečnost, doporučuji knihu i audioknihu jako podklad pro další úvahy. Surmena se mi jeví spíše křesťankou (byť používající zeliny/bylinky) nebo monoteistkou, což mi mate hlavu (vzhledem k pohanské minulosti našeho území). Možná bych potřebovala její vztah k živlům nějak povysvětlit… Surmena jim věří, stejně jako potřebnosti dobra. Surmena je naše česká Kurandera (Mamani). Je to zástupkyně dávné tradice přírodních léčitelek, šamanek s malinkou špetkou bílé magie jako Brida (Coelho), ale reálnější. Mám k ní blízký vztah, cítím se spojená s tím odkazem, který bohyně nesou. Nejsou to čarodějnice nebo feministky z Kopanic, ale nositelky dávné tradice matriarchátu, kdy jsme jako ženy znaly tajemství života.
Možná je řada dalších příběhů, které jsou ukryty mezi archivními krabicemi a leží jen ve společnosti ticha… Třeba Kateřina Tučková oživí některý z nich a my budeme hltat skutečnou potravu místo toho, abychom četli koniny nebo produkty mediálního fast foodu.
Audioknihu Žítkovské bohyně vydalo nakladatelství ADK-Prague
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...