Londýňanům zpříjemňují cestu metrem verše Miroslava Holuba
- Aktuality
- Vytvořeno 16. 2. 2010 1:00
- Autor: Alena Štouračová
Ve vagonech londýnské podzemky se od 1. února letošního roku objevuje text básně V mikroskopu českého poety a imunologa Miroslava Holuba. Holubova báseň má za úkol v rámci projektu Poems on the Underground (Básně v podzemí) zpříjemnit (a zkulturnit) cestování londýnským metrem. První český text básně se do londýnského podzemí dostal teprve v loňském roce, jednalo se o báseň A sbohem českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta.
Nové texty šesti vybraných básní se ve vozech londýnského metra objevují třikrát do roka. Jsou vyvěšeny minimálně po dobu deseti týdnů.
Nové básně, které se v londýnském metru prezentují od 1. února, reagují na významné vědecké objevy 18. až 21. století. Není to bezdůvodné. Projekt Poems on the Underground chce totiž tímto počinem oslavit 350. výročí založení britské Royal Society (Královské akademie).
Londýnští pasažéři tak mohou zhlédnout nejen texty básní Williama Blakea, Alfreda Tennysona, Anne Stevensonové, Jamieho McKendricka a Darka Masterra, během cesty metrem si mohou přečíst také báseň Miroslava Holuba V mikroskopu, v níž autor srovnává život pod mikroskopem s reálným životem lidí. Tato báseň vyšla v roce 1987 v anglickém překladu Iana Millera ve sbírce The Fly.
Ukázka: Úryvek Holubovy básně V mikroskopu vyvěšený v londýnském metru (překlad Ian Miller)
In the microscope
Here too are dreaming landscapes,
lunar, derelict.
Here too are the masses,
tillers of the soil.
And cells, fighters
who lay down their lives
for a song.
Here too are cemeteries,
fame and snow.
And I hear murmuring,
the revolt of immense estates.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...