Aktuality

Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

 

 

 

Minulý ročník měl být jubilejní, v jeho názvu by se objevila krásná číslice třicet, která by zároveň vyjadřovala i tradici a to, jak veletrh pevně zakotvil v povědomí čtenářů, jeho oblíbenost a návštěvnost. Korunou zrušené akce měl být i sborník povídek třiceti autorů. Jak víme, plány občas dopadají jinak, a tak byl v roce 2020 veletrh na poslední chvíli zrušen a sborník, který měl putovat do knihkupectví, narazil na další překážku – kamenné obchody byly zavřeny.

 

Proto jsme všichni s napětím čekali, jak to dopadne v roce 2021. Až do poslední chvíle nebyla jistota, že se veletrh otevře a proběhne. Úleva organizátorů, vystavovatelů i návštěvníků byla znát, když 15. 10. v deset hodin ráno proběhlo slavnostní zahájení, které mimo jiných významných hostů vyhlásil předseda senátu České republiky, pan Miloš Vystrčil. Zájemci si pak mohli vyslechnout i jeho přednášku o cestě na Taiwan. Jeho vzpomínání doplnila svými postřehy i jeho manželka.  Přednáška, v níž se pan předseda dokázal vyhnout jakékoliv politické propagaci, udělala velmi dobrý dojem.

 

Na otázku, jaká byla návštěvnost veletrhu ve skutečnosti, by mohli odpovědět jen organizátoři, ale odhad je takový, že byla jen mírně menší, než v minulých letech, což je významný úspěch, protože obecně všechny akce v letošním roce zaznamenaly menší účast. Lidé se prostě odnaučili chodit. Na druhé straně ti, kteří se účastní, si užívají dvojnásob a bylo to poznat na náladě, která panovala i mezi vystavovateli. Byli komunikativní a využívali každé příležitosti, aby si promluvili.

Jak to mělo být minulý rok, stal se jistě zlatým hřebem veletrhu sborník Země skrytých úsměvů. Už to nebyla novinka, ale protože křest proběhl až letos, byla tak vnímána. V pátek proběhlo autorské čtení a autogramiáda v krásném prostoru nové krajské knihovny Vysočiny, v sobotu pak křest spojený s autogramiádou na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, které sborník vytiskly, potom další autorské čtení v knihovně. Vzhledem k počtu autorů, kteří se na čtení sešli, se každý dostal pouze k deseti počátečním větám své povídky, což v důsledku někdy tvořilo zajímavé souvislosti. Posluchači, kterých se na každé akci sešlo mnoho, však – jak se zdálo – byli spokojeni a vstřícní a rozdalo se nečekané množství podpisů.

31. Podzimní knižní veletrh byl velmi úspěšný, i když ne přímo počtem návštěvníků, pak jistě tím, jak hladce navázal na předchozí ročníky a jak dokázal přinést dobrou náladu a naději vystavovatelům i dalším účastníkům.

Závěrečnou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

Autorkou fotografie je Monika Bobková

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení