Aktuality

Lidé poslechem audioknih tráví stále více času

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.


Velký audioknižní průzkum, který každoročně pořádá společnost Audiolibrix, si klade za úkol zmapovat jak audioknížní trh, tak návyky samotných posluchačů. Loňského ročníku se zúčastnily téměř 4 tisíce účastníků, čímž si drží pozici největšího audioknižního průzkumu jak u nás, tak v Evropě.

Roste povědomí o audioknihách i čas, který s nimi lidé tráví
Současná světová situace nás zahnala do domovů a nutila objevovat nové způsoby trávení volného času, zábavy i kultury. O tom vypovídají i výsledky průzkumu. Celých 12 % respondentů se s touto formou čtení poprvé seznámilo v roce 2020.

Z loňského průzkumu zároveň vyplývá, že lidé začali poslouchat častěji a poslechem tráví více času než v předešlých letech. 20 % posluchačů tráví s audioknihami více než 11 hodin týdně, zároveň vzrostl i počet audioknih, které si respondenti během roku poslechli. 27 % z nich poslouchalo až 6-10 audioknih, v těsném závěsu se s 25 % drží 11-20 audioknih za rok.

Počet respondentů poslouchajících během řízení či cestování MHD vzhledem k situaci pochopitelně klesl. Audioknihy si však našly místo i v domácnostech, kdy 18 % respondentů poslouchá audioknihy při vykonávání domácích prací. Audioknihy však pro posluchače neznamenají jen zvukovou kulisu při jiných činnostech. 14 % dotázaných je poslouchá jako formu odpočinku či při jejich poslechu usíná.

Obzvlášť v době, kdy jsme všichni doma, je role audioknih nedocenitelná. Na jedné straně můžete vyšetřovat zločiny při obyčejných činnostech jako je vaření oběda, na té druhé jsou skvělým pomocníkem i pro rodiče. Zabaví celou rodinu, pomohou se vzděláváním a jsou skvělou alternativou místo celodenního sezení u televize,”   doplňuje Michal Kočí, CTO společnosti Audiolibrix

Bez mobilních aplikací se neobejdeme
Ani čas strávený doma nezviklal pozici mobilních aplikací. 71 % posluchačů poslouchá přes mobilní aplikace, z toho 50 % používá aplikace určitě přímo na audioknihy. Jedním z důvodů je určitě i fakt, že v době zavřených knihkupectví se digitální download stal hlavní formou konzumace audioknih - v loňském roce dalo přednost stahování audioknih celých 81 % dotázaných.

Fantasy šlape na paty detektivkám a thrillerům
Rok 2020 byl plný překvapení a zamíchal i oblibou žánrů. Zatímco v roce 2019 uvedlo detektivky a thrillery jako svůj oblíbený žánr 41 % posluchačů, v roce 2020 tak učinilo jen 18 %. Na preferenci žánrů se samozřejmě může odrážet i touha uniknout do jiných světů a bavit se, jelikož druhé místo obsadil žánr fantasy a pomyslnou bronzovou medaili získala v loňském roce kategorie humor a satira.

Kompletní výsledky průzkumu najdete na https://go.audiolibrix.com/vap-2020-cs

Audiolibrix je jedním z největších digitálních distributorů audioknih, který provozuje stejnojmenný e-shop s možností výhodného předplatného a komplexním věrnostním programem. Velký audioknižní průzkum realizuje už od roku 2014.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení