Aktuality

Země skrytých úsměvů

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

Někteří autoři píší o totalitní minulosti. Petr Bobek vypráví příběh o svobodě a lásce za časů útlaku, Miloš Doležal o zlu, které kolem sebe rozséval jihlavský estébák, až se obrátilo proti němu. Jiří Padevět se vrací k osudu umučeného kněze Josefa Toufara. Jiří Kratochvil  v magicky mrazivém příběhu Vrun líčí návrat duchů minulosti. Aleš Palán popisuje šedivou všednost totality dětskýma očima, a dětské vnímání nenápadných totalitních tragédií přináší i povídka Ivany Pecháčkové. Kateřina Tučková dojímavě připomíná nejzranitelnější oběť totalitních zločinů, starou romskou ženu. Řada autorek a autorů  píše o spletitých, radostných i bolestivých cestách mezilidských vztahů. Dora Čechova  o návratu dávné lásky, Jaroslav Čejka  o smrti a tajemství otce, Petra Dvořáková o manželské lásce, která tak na první pohled moc nevypadá, Viktorie Hanišová  o příliš vzorných dětech, Lidmila Kábrtová o osamělosti staré ženy, Irena Obermannová o stesku po mámě, Martin Patřičný o rozdílech mezi sexem, láskou a něhou, Martin Reiner o kráse i smutku nedovolené lásky, Eva Tvrdá o rozpadu manželství, Miloš Urban o všehoschopné touze po dítěti a Michal Vrba o návratu do života s nadějí na nový začátek. U několika povídek se zasmějete, ovšem jestli vesele nebo hořce, to je otázka. Bianca Bellová odhaluje, jakou roli může hrát jediné písmeno, Alena Mornštajnová prozrazuje, jak důležité je správně spočítat schody, a význam čísel připomíná i Markéta Hejkalová. Michal Viewegh důrazně upozorňuje, že ani smrt nemusí být překážkou šťastného života, a Ivan Kraus nabízí inspiraci, jak lépe a účinněji propagovat knihy. Vraždy, napětí a překvapivý konec čeká na čtenáře v povídkách Jiřího Lojína a Arnošta Vašíčka.


Několik próz je vzpomínkových. Jiří Grygar vzpomíná na to, jak se stal knihomolem, Josef Mlejnek na neobyčejnou paní bytnou z disidentských dob, Jiří Dědeček na kouzelnou dobu mezi dětstvím a mládím, Michal Šanda na literární výlety s básníkem Vítem Kremličkou, Václav Větvička na pohádkově krásná jména českých rostlin. Knihu doplňují čtyři texty tří již nežijících autorů: dva fejetony Ludvíka Vaculíka, věnované Podzimnímu knižnímu veletrhu, méně známý úryvek ze začátku Zdivočelé země Jiřího Stránského a ukázka z románu Prostopášný modlitební mlýnek finského humoristy Arta Paasilinny (jediného zahraničního autora knihy). Paasilinna v ní píše o havlíčkobrodském veletrhu, neboť to při jeho návštěvě čtenářům slíbil a jako správný Fin slib dodržel.


Kniha vychází 20. října a bude pokřtěna za účasti autorů na 30. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě - 23. října v 15 hodin a 24. října v 11 hodin. Ilustrace Jiří Slíva. ISBN 978-80-88396-02-4, pevná vazba s přebalem, 272 strany, doporučená prodejní cena 349 Kč.


Autoři:


Bianca Bellová


Česká prozaička s bulharským tatínkem a britským manželem. Mezinárodního úspěchu  dosáhla románem Jezero z roku 2016 - získal několik literárních cen a byl přeložen do dvaceti jazyků. V nakladatelství Host dále vydala knihy Sentimentální román, Mrtvý muž, Celý den se nic nestane a Mona. Povídka Pro otce poprvé vyšla v Lidových novinách 21. 8. 2013.

Petr Bobek

Mladý prozaik vydal skvělou knihu povídek Stopem na konec světa (v nakladatelství Triton) a připravuje další. Pracuje v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Autora můžete sledovat na jeho blogu petrbobek.blogspot.com. Povídka Vzpomínka zde vychází poprvé.

Dora Čechova

Česká prozaička, narozená ve vlaku mezi Moskvou a Prahou. V nakladatelství Labyrint vydala oceňované knihy povídek Nechtěl jsem být Leninem a Padaná letní jablka. Na Vysoké škole kreativní komunikace vyučuje autorské čtení. Povídka Husky vyšla poprvé ve zkrácené podobě v roce 2017 ve firemním časopise Bernard.

Jaroslav Čejka

Básník a prozaik, někdejší šéfredaktor týdeníku Tvorba. V posledním desetiletí vydal romány s autobiografickými prvky Odcizená krajina (v nakladatelství Moba) a Most přes řeku zapomnění (v nakladatelství Novela bohemica). Pod pseudonymem Michal Fieber píše také detektivky. Povídka Vimr dal gól! zde vychází poprvé.

Jiří Dědeček

Písničkář, básník a prozaik. Dlouholetý předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Vydal mj. Pohádky o Malé tlusté víle (v nakladatelství Meander), dětskou knihu Huňatá čuňata a sbírku básní Pošta shora (v rodinném nakladatelství Limonádový Joe).

Miloš Doležal

Básník, prozaik a dokumentarista, v posledních letech se věnuje psaní knih na poemzí prózy a literatury faktu. Píše o Vysočině, o obětech i strůjcích minulých režimů. Jeho nejúspěšnější knihou je monografie o faráři Josefu Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli (vydala ji Nová tiskárna Pelhřimov). Jako scenárista spolupracuje s Českou televizí (Rudí prezidenti, Heydrich - konečné řešení, Generálové aj.). V Hostu vydal tři novely z protektorátu Čurda z Hlíny, v Atlantisu sbírky básní Obec či Podivice. Povídka Rudá Rána zde vychází poprvé.

Petra Dvořáková

Jedna z nejčtenějších českých autorek, oceňovaná kritikou i čtenáři. Zpočátku své tvorby se věnovala dokumentární próze (kniha rozhovorů o iluzích a deziluzích víry Proměněné sny a Já jsem hlad), vydala několik knih pro děti (Flouk a Líla, Julie mezi slovy, Každý má svou lajnu). V poslední době vzbudily pozornost kritiky i čtenářů hlavně romány Dědina, Chirurg a Vrány. Vydává v nakladatelství Host. Povídka Studna zde vychází poprvé.

Jiří Grygar

Astronom, astrofyzik a popularizátor astronomie, čestný předseda České astronomické společnosti a nositel cenyLittera Astronomica z roku 2003. Široké veřejnosti se stal známým díky televiznímu cyklu a knize Okna vesmíru dokořán. Je autorem či spoluautorem řady knih nejen o astronomii - Vesmír, jaký je (Mladá fronta), O vědě a víře (Karmelitánské nakladatelství), Na kole ke hvězdách (Cykloknihy) aj. Text Jak jsem se stal knihomolem zde
vychází poprvé.

Viktorie Hanišová

Česká prozaička a také překladatelka německé a anglické beletrie. Pozornost vzbudila románovou trilogií  o úskalích vztahů mezi rodiči a dětmi Anežka (nefunkční vztah matky a adoptivní dcery), Houbařka (dívka zneužívaná otcem) a Rekonstrukce (vražda dítěte). Vydává v nakladatelství Host. Povídka Ta dnešní mládež zde vychází poprvé.

Markéta Hejkalová

Prozaička, zakladatelka Podzimního knižního veletrhu, překladatelka z finštiny a nakladatelka. V rodinném nakladatelství Hejkal vydala mj. romány Kouzelník z Pekingu, Rudé paprsky severního slunce a Měj mě rád/a a životopisnou knihu Fin Mika Waltari. Další informace lze najít na stránkách www.hejkal.cz. Povídka Třicáté jméno vznikla z kratší povídky Jména, kterou vysílal Český rozhlas v říjnu 2019.

Lidmila Kábrtová

Česká prozaička. Pozornost vzbudila experimentální prózou o dětské beznaději Koho vypijou lišky, v níž má každá kapitola  přesně padesát slov. Její druhá kniha, sbírka vzájemně provázaných povídek Místa ve tmě vydaná nakladatelstvím Host, získala Hlavní cenu Nadace Českého literárního fondu. Nyní pracuje na další povídkové sbírce. Píše také pro rozhlas. Povídka Úplně tiše zde vychází poprvé.


Jiří Kratochvil

Jeden z nejpozoruhonějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů. Jeho prózy se vymykají realistickým tradicím, překypují fantazií a svobodnou liščí imaginací a skoro všechny se odehrávají v magickém městě Brně. V nakladatelství Atlantis vydal mj.  Avion a Medvědí román, v nakladatelství Druhé město romány Dobrou noc, sladké sny a Liška v dámu - a mnoho dalších. Povídka Vrun zde vychází poprvé.

Ivan Kraus

Jeden z mála humoristů v současné české literatuře. Za totality působil se svou ženou Naděždou Munzarovou jako herec a loutkoherec ve Francii a Německu. V nakladatelství Academia  vydává humoristické prózy s mnnoha autobiografickými prvky - To na tobě doschne, Rodinný sjezd, Má žena a jiné živly - a mnoho dalších. Povídka Literární novinky zde vychází poprvé.

Jiří Lojín

Prozaik a šéfredaktor portálu Vaše literatura (www.vaseliteratura.cz), kde pravidelně recenzuje novinky současné české literatury. Vydal knihu povídek o lidské osamělosti Noc je nekonečná. Povídka Nejkrásnější ženská mého života zde vychází poprvé.

Josef Mlejnek

Básník, esejista, překladatel, literární a divadelní kritik. Žije a píše v Lípě, kousek od Petrkova. V nakladatelství Hejkal vydal memoárovou prózu Nelegendy o malých inkvizitorech, v brněnském CDK mu vyšla kniha rozhovorů a příběhů Volyň tam v dáli, v Atlantisu sbírka Zcestymluv. Z polštiny a francouzštiny přeložil na třicet titulů. Text Zamřížované okno do zahrady zde vychází poprvé.

Alena Mornštajnová

Nejoblíbenější česká spisovatelka. Fenomenálního úspěchu dosáhla strhujícím románem o tragických důsledcích nesprávných rozhodnutí Hana. V nakladatelství Host vyšly i její další úspěšné romány Slepá mapa, Hotýlek a Tiché roky, v Albatrosu vydala dětskou knížku Strašidýlko Stráša. Povídka Duch babičky Terezky zde vychází poprvé.


Irena Obermannová

Oblíbená česká spisovatelka a scenáristka. Proslavila se mj. knihou Deník šílené manželky (vydal Prostor) či autobiografickým příběhem o lásce s největším Čechem Tajná kniha (Motto), v poslední době vydala v Albatrosu detektivky Dobré duše a Jasnozřivost. Je autorkou scénářů k televizním seriálům Život je ples a Trapný padesátky. Povídka Co kdybychom se už neviděly? zde vychází poprvé.

Arto Paasilinna

Nejoblíbenější finský spisovatel, humorista. V nakladatelství Hejkal vyšly romány Zajícův rok, Stará dáma vaří jed, Nejdelší chobot ve Finsku a mnoho dalších. V roce 2006 navštívil Podzimní knižní veletrh a slíbil čtenářům, že ho umístí do své příští knihy. Slib dodržel, veletrh se objevil v knize Prostopášný modlitební mlýnek, z níž je zde ukázka v překladu Markéty Hejkalové.

Jiří Padevět

Původně knihkupec, nyní ředitel významného nakladatelství a oceňovaný spisovatel. Píše jak historickou literaturu faktu - např. Průvodce protektorátní Prahou či Krvavé léto 1945 z nakladatelství Academia, tak povídky, často ovlivněné moderní historií - Ostny a oprátky (Host) či Dvacet minut na vsi (Academia). Povídka Cesta ke kříži zde vychází poprvé.

Aleš Palán

Oblíbený autor, publicista a prozaik. Autor řady knižních rozhovorů - např. se syny staroříšského vydavatele Josefa Floriana Být dlužen za duši (Host) či se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině (Prostor) a románů Ratajský les (Pistorius a Olšanská) či Miss exitus (Prostor). Povídka Pan Tau v Baťových závodech zde vychází poprvé.

Martin Patřičný

Výtvarník - dřevař, autor dřevěných obrazů a soch. Spoluautor a průvodce televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu. Napsal několik knih o stromech a dřevu - mj. Všecky krásy dřeva (Grada) či Velkou knihu o dřevě (Euromedia). Píše i beletrii. Povídková kniha Jako v nebi je rozebraná, ale Patřičná Čítanka (zábavná!) o knihách a čtení vyšla v nakladatelství Jonathan Livingston i jako e-kniha. Více o autorovi na www.patricny.com. Povídka
Madonu si neohnete přes koleno zde vychází v této podobě a pod tímto názvem poprvé.

Ivana Pecháčková

Zakladatelka a majitelka úspěšného nakladatelství hodnotných dětských knih Meander, autorka knih pro děti, inspirovaných mj. pražskými legendami a biblickými příběhy. Přeložila ke třem desítkám titulů pro děti i dospělé, mj. knihy Lawrence Ferlighettiho, Aldouse Huxleyho, Johna Irwinga nebo Jamese Joyce. Je zakladatelkou a ředitelkou největšího pražského dětského literárního festivalu Děti, čtete?, který je součástí projektu UNESCO
Praha - město literatury. Předloni otevřela designové knihkupectví pod Vyšehradem. Více na www.meander.cz. Povídka Sloužím lidu zde vychází poprvé.


Martin Reiner

Básník, prozaik, nakladatel, majitel Druhého města, jednoho z nejvýznamnějších nakladatelství současné české literatury, organizátor básnických festivalů. Vydal mj. prózu Lucka, Maceška a já (Druhé město), básnickou sbírku Hubená stehna Twiggy (Host) a velmi oceňovaný životopisný román o Ivanu Blatném Básník (Host). Povídka Valáškův grunt zde vychází poprvé.


Jiří Slíva

Oblíbený český grafik, ilustrátor, tvůrce kresleného humoru a poštovních známek, ale také básník a muzikant. Vystavoval v mnoha zemích světa a u nás i v zahraničí vydal řadu úspěšných knih - mj. knížky veselých nonsensových básniček Rádio hlásí (Paseka) a Rádio stále hlásí (Euromedia/Radioservis) či Vino fatale (Slovart). Jeho ilustrace přispěly i k oblibě knih finského humoristy Arta Paasilinny.


Jiří Stránský

Prozaik, scenárista, básník, dlouholetý oblíbený předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu, komentátor politického dění. V celém svém díle připomíná osud politických vězňů minulého režimu, který sám dobře poznal v kriminále v padesátých a sedmdesátých letech 20. století. Široká veřejnost ho zná především jako autora televizního seriálu a románu Zdivočelá země (knihu vydalo nakladatelství Hejkal). Poslední za života vydanou
knihou jsou povídky nazvané Štěstí napodruhé (Argo). Úryvek je ze začátku Zdivočelé země (Hejkal, 1997).

Michal Šanda

Autor, který žije v literatuře. Píše poezii, prózu, dětské knihy, recenze, literární kuchařky, kulturní publicistiku, rediguje. Mimo jiné vydal novelu Údolí (Dybbuk) nebo povídky Hemingwayův býk (Milan Hodek Paper jam). Naprostou většinu své tvorby poskytuje zdarma ke stažení na stránkách http://www.michal-sanda.cz. Text Pohádka o Kremličkovi aneb Jak jsem potkal ryby zde vychází poprvé.


Kateřina Tučková

Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek. Zaujala příběhem brněnské Němky Vyhnání Gerty Schnirch, oslnila příběhem staleté ženské moudrosti  Žítkovské bohyně (obě knihy vydal Host). Je také kurátorka a autorka knih o výtvarném umění, mj. beletrizovaného životopisu Můj otec Kamil Lhoták (Vltavín). Více informací o autorce naleznete na stránkách www.katerina-tuckova.cz. Povídka Květinářka zde vychází poprvé.

Eva Tvrdá

Prozaička, jejímž tématem je Slezsko. Oblibu čtenářů získala tetralogií z novodobé historie Hlučínska Dědictví, Pandořina skříňka,Třešňovou alejí a Okna do pokoje. Vydala také detektivku Mrtvou neměl nikdo rád a příběh Očima vidět, napsaný v češtině a laštině. Všechny její knihy vydalo nakladatelství Littera Silesia. Více informací o autorce najdete na stránkách www.evatvrda.cz. Povídka Lehce cynický triptych o lásce zde vychází poprvé.

Miloš Urban

Jeden z nejvýraznějších českých prozaiků. Jeho knihy plné tajemství a fantaskních motivů si oblíbili čtenáři nejen u nás, ale i v zahraničí, hlavně ve španělsky mluvících zemích. V nakladatelství Argo vydal mj. romány Hastrman, Santiniho jazyk, Praga Piccola či Kar. Povídka Faun vyšla poprvé v Hospodářských novinách 24. 5. 2002.


Ludvík Vaculík

Legenda české literatury, nepřeslechnutelný hlas, který vždy sledoval a komentoval českou společnost bez ohledu na trendy a konvence. Autor manifestu svobody Dva tisíce slov a mnoha fejetonů. Po roce 1989 vydal v nakladatelství Atlantis mj. romány Morčata, Český snář, Jak se dělá chlapec, Nepaměti a Cesta na Praděd. Fejeton Urheilutarpeita vyšel poprvé v Lidových novinách 17. 10. 2006, fejeton Z jarmarku tamtéž 9. 10. 2007.

Arnošt Vašíček

Velmi oblíbený autor literatury faktu, prozaik a scenárista. Jeho hlavním tématem jsou záhady a tajemství u nás i ve vzdálených zemích. V nakldatelstvích Edice ČT a Mystery film vydal mj. knihy faktu České tajemno  či Tajemství Ďáblovy bible a detektivky Ďáblova lest a Strážce duší. Řada jeho knih byla úspěšně zfilmována. Více informací najdete na stránkách www.mysteryfilm.cz. Povídka Vsaď se, že tě zabiju zde vychází poprvé.

Václav Větvička

Český botanik, dlouholetý ředitel Botanické zahrady University Karlovy v Praze, oblíbený autor knih o stromech, květinách a krajinách. V nakladatelství Jan Vašut vydal mj. knihy Cestou necestou českou krajinou, Jak voní můj domov, Moje květinová dobrá jitra a mnoho dalších. Česká pohádka z této knihy poprvé zazněla v Českém rozhlase v roce 1995 a vyšla v knize Pod dubem za dubem.

Michal Viewegh

Jeden z nejúspěšnějších českých spisovatelů. V obsahově i formálně vynalézavých, místy autobiografických románech a povídkách líčí každodenní život české současnosti. Řada jeho knih byla úspěšně zfilmována. V nakladatelstvích Petrov, Druhé město a Ikar/Euromedia vydal mj. knihy Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Biomanželka, Účastníci zájezdu či Převážně zdvořilý Leopold. Povídka Subtilní věci chlapi nikdy nepochopí poprvé vyšla v roce 2015 v knize Zpátky ve hře (Druhé město).


Michal Vrba

Pozoruhodný český prozaik. V nakladatelství Argo vydal protektorátní novelu Prak, jejíž děj vrcholí na Vysočině, a cyklus pěti vzájemně propojených povídek Kolem Jakuba, jejichž tématem jsou osudy tzv. obyčejných lidí v soukolí dějin. Povídka Curriculum vitae zde vychází poprvé.

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení