Aktuality

Čtení s Robertem Fulghumem

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Americký spisovatel Robert Fulghum má ve veliké oblibě Českou republiku. A Česká republika má ráda tohoto autora. Fulghum se proslavil především svými knihami s drobnými úvahami. Letos na podzim vyrazil po naší zemi na turné, na němž svým čtenářům představuje druhý díl trilogie Opravář osudů. Tato knižní série je jedinečná tím, že vyšla pouze u nás – vypráví totiž o Češích pro Čechy.

  

Měla jsem tu čest účastnit se scénického čtení s tímto jedinečným autorem, konkrétně v Hradci Králové. Robert Fulghum se po celou dobu svého vystoupení usmíval a bylo znát, že je opravdu šťastný, že je mezi svými čtenáři. V první řadě představil svou knihu a své obecenstvo pozdravil česky: „dobrý den, ahoj a čau“. Pak už plynule přešel do angličtiny, přičemž si svůj monolog nechal překládat. Zmínil, jak je rád v České republice, a obzvlášť v Hradci Králové, kde před dvěma lety oslavil své narozeniny. Poukázal na fakt, že se cítí být pravnukem Járy Cimrmana a že se domnívá, že se v příštím životě narodí jako Čech.

 

Poté začalo samotné vystoupení. Herci Martina a Petr četli úryvky z obou vydaných dílů trilogie a dané pasáže přehrávali. Bylo to originální a velice působivé. Prozradili tak akorát a z jejich hraní byla cítit neskutečná energie. 

 

 

 

Po ukončení „divadla“ si mikrofon opět převzal Fulghum, který své publikum bavil různými zábavnými historkami, které zažil tady u nás v České republice. Od pravidel v tramvaji přes cestování vlakem až po fakt, že Češi mají opravdu velmi svérázný smysl pro humor, který ale Fulghum neskutečně obdivuje, a i proto má náš národ rád. Mně se do srdce vryla věta, kterou autor zmínil skoro až na závěr svého vystoupení. Bylo na něm vidět, že ji opravdu myslí vážně, a doufám, že i ostatní účastníci této akce se v té chvíli cítili stejně hrdí jako já na to, že jsou Češi. Posuďte sami: „Česká republika je velmi malá země, ale žijí v ní lidé, kteří mají velká srdce.“ Fulghum chtěl poukázat na to, že i když jsme si v historii prošli mnohým, stále zůstáváme hrdým národem, který i v dobách největšího temna neztrácí smysl pro humor a je ochotný pomoct.

 

Ze scénického čtení s Robertem Fulghumem jsem odcházela s úsměvem na rtech. V srdci mě hřál krásný pocit z příjemně stráveného času, v hlavě se mi honily samé pozitivní myšlenky a v kabelce jsem si odnášela knihu s podpisem autora. Nejvíc si ale budu pamatovat moment, kdy si celý sál pobrukoval melodii, kterou Fulghum vybral. Ten moment byl neskutečně silný.

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení