Aktuality

Jack Kerouac: 50. výročí úmrtí

1 1 1 1 1 (1 hlas)
Jack Kerouac

Americký prozaik, básník a přední představitel hnutí beat generation Jack Kerouac se dožil pouhých 47 let, od jeho smrti uplyne 21. října 50 let.

 

jack-kerouacNakladatelství Argo postupně do roku 2023 vydá celé dílo Jacka Kerouaca včetně textů, které zatím nevyšly česky. Celkem to bude 21 svazků tempem tři až čtyři knihy ročně. Většina jeho textů by měla vyjít do roku 2022, kdy si budeme připomínat 100. výročí jeho narození. Mezi vydanými knihami se podle Petra Onufera, který projekt řídí, prolínají reedice s novinkami, které v češtině zatím nevyšly. Starší překlady procházejí redakcí, změn však není mnoho, protože na Kerouacových překladech pracovali skvělí čeští překladatelé.

Nyní Argo znovu vydává jeho nejznámější prózu Na cestě (více o knize zde) v původním, dnes už legendárním překladu Jiřího Joska a s doslovem Martina Hilského z roku 1977, na němž ani po několika desetiletích nebylo potřeba nic měnit. Tento experimentální román otevřel před dvaceti lety argovskou edici AAA. Zároveň vycházejí Dharmoví tuláci v překladu Josefa Rauvolfa, nedávno edice AAB představila Kerouaca jako básníka jeho Knihou haiku v překladu Petra Onufera. 

Americký spisovatel Jack Kerouac se narodil 12. března 1922 v Lowellu, stát Massachusetts v původně francouzské rodině jako Jean-Louis – jeho rodným jazykem byla francouzština, anglicky se začal učit až v šesti letech. Když mu byly čtyři roky, zemřel jeho starší bratr Gerard. Kerouaca tato událost hluboce poznamenala, prohloubila jeho závislost na matce a promítla se i do jeho tvorby. Stejně jako později smrt otce, s nímž velmi intenzivně strávil poslední období života.

Jack Kerouac

Z univerzity navzdory dobrým výsledkům odešel předčasně, pracoval jako pomocná síla na zaoceánské lodi, brzdař a na jiných nekvalifikovaných místech. Mezi lety 1944 a 1946 potkal Allena Ginsberga, Williama S. Burroughse a Neala Cassadyho, což ovlivnilo jeho život i tvorbu. První román Maloměsto, velkoměsto neměl valný úspěch a Kerouacovi trvalo sedm dalších let, než vydal další. Próza Na cestě (1957) však způsobila doslova literární revoluci se stal veřejně známou osobností. Kerouac se stal obletovanou spisovatelskou celebritou, mluvčím „beat generation“ (tento termín ostatně sám vymyslel),  byl poprvé v životě finančně zajištěný a začal pít víc než kdy předtím. Zemřel na následky alkoholismu, na krvácení jícnových křečových žil. Dnes je jednou z nejzářivějších legend poválečné americké literatury.

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení