Aktuality

Jack Kerouac: 50. výročí úmrtí

1 1 1 1 1 (1 hlas)
Jack Kerouac

Americký prozaik, básník a přední představitel hnutí beat generation Jack Kerouac se dožil pouhých 47 let, od jeho smrti uplyne 21. října 50 let.

 

jack-kerouacNakladatelství Argo postupně do roku 2023 vydá celé dílo Jacka Kerouaca včetně textů, které zatím nevyšly česky. Celkem to bude 21 svazků tempem tři až čtyři knihy ročně. Většina jeho textů by měla vyjít do roku 2022, kdy si budeme připomínat 100. výročí jeho narození. Mezi vydanými knihami se podle Petra Onufera, který projekt řídí, prolínají reedice s novinkami, které v češtině zatím nevyšly. Starší překlady procházejí redakcí, změn však není mnoho, protože na Kerouacových překladech pracovali skvělí čeští překladatelé.

Nyní Argo znovu vydává jeho nejznámější prózu Na cestě (více o knize zde) v původním, dnes už legendárním překladu Jiřího Joska a s doslovem Martina Hilského z roku 1977, na němž ani po několika desetiletích nebylo potřeba nic měnit. Tento experimentální román otevřel před dvaceti lety argovskou edici AAA. Zároveň vycházejí Dharmoví tuláci v překladu Josefa Rauvolfa, nedávno edice AAB představila Kerouaca jako básníka jeho Knihou haiku v překladu Petra Onufera. 

Americký spisovatel Jack Kerouac se narodil 12. března 1922 v Lowellu, stát Massachusetts v původně francouzské rodině jako Jean-Louis – jeho rodným jazykem byla francouzština, anglicky se začal učit až v šesti letech. Když mu byly čtyři roky, zemřel jeho starší bratr Gerard. Kerouaca tato událost hluboce poznamenala, prohloubila jeho závislost na matce a promítla se i do jeho tvorby. Stejně jako později smrt otce, s nímž velmi intenzivně strávil poslední období života.

Jack Kerouac

Z univerzity navzdory dobrým výsledkům odešel předčasně, pracoval jako pomocná síla na zaoceánské lodi, brzdař a na jiných nekvalifikovaných místech. Mezi lety 1944 a 1946 potkal Allena Ginsberga, Williama S. Burroughse a Neala Cassadyho, což ovlivnilo jeho život i tvorbu. První román Maloměsto, velkoměsto neměl valný úspěch a Kerouacovi trvalo sedm dalších let, než vydal další. Próza Na cestě (1957) však způsobila doslova literární revoluci se stal veřejně známou osobností. Kerouac se stal obletovanou spisovatelskou celebritou, mluvčím „beat generation“ (tento termín ostatně sám vymyslel),  byl poprvé v životě finančně zajištěný a začal pít víc než kdy předtím. Zemřel na následky alkoholismu, na krvácení jícnových křečových žil. Dnes je jednou z nejzářivějších legend poválečné americké literatury.

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení