Aktuality

Dílo Václava Havla je od 12. října volně dostupné na internetu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vaclav havel 100x100
Na webových stránkách www.vaclavhavel-library.org naleznete od 12. října letošního roku přístupné dílo dramatika, esejisty a bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Tento digitální archiv s názvem Knihovna Václava Havla byl vytvořen podle vzoru amerických prezidentských knihoven, které nabízejí školám i veřejnosti poučení o jednotlivých amerických prezidentech a skrze ně o historických epochách, v nichž působili.

 

V USA totiž vznikla tradice, že jakmile prezident skončí svůj úřad, je ze zákona zřizována jeho prezidentská knihovna. Jde o jakési dokumentační centrum, kam jsou svezeny všechny jeho písemnosti. Prezidentská knihovna působí také jako společenské centrum, kde se konají literární večery či společenské akce. V budově knihovny se rovněž zřizuje výstava o konkrétním prezidentovi, jeho politice a jeho době.

vaclav havel Digitální Knihovna Václava Havla, jež je nejen v Česku, ale i v Evropě ojedinělým projektem, dokumentuje i propaguje život, dílo a myšlenky Václava Havla jako dramatika, bojovníka za svobodu, organizátora české a středoevropské nezávislé kultury, vězně svědomí, vůdce sametové revoluce, československého a českého prezidenta či jedné ze světových morálních autorit dvacátého století.

„Smysl to celé má jedině jako žijící či živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. […] Knihovna musí něčím originálním být jako taková, sama o sobě, ve své každodennosti, jako trvale existující fenomén či místo.“

Václav Havel: Několik vět ke Knihovně Václava Havla. (Zdroj: http://www.vaclavhavel-library.org/; odtud jsou také převzaty obrázky.)

V digitální knihovně naleznete různé typy materiálů, které se Václava Havla dotýkají. Hlavní autor projektu, literární historik a kritik Martin C. Putna, zamýšlí postupně do elektronického archivu přidávat různé textové materiály, vzpomínky pamětníků, fotografie, artefakty, zvukové nahrávky anebo videa, jež jsou vztažené k osobě Václav Havla. V e-shopu knihovny si můžete zakoupit i Havlovy knihy.

Záměrem Knihovny Václava Havla je také vydávat Havlovy knihy, pořádat výstavy, organizovat debaty, kolokvia i menší konference, a to s cílem mapovat život a dobu Václava Havla, jeho rodiny a lidí, kteří se pohybovali v jeho blízkosti.

Počítejte s tím, že za využívání digitální knihovny zaplatíte poplatek, a to sto korun za roční členství a třicet korun za jednorázové využití.

Digitální Knihovna Václava Havla na svých webových stránkách odkazuje také ke stálé expozici s názvem Havel v kostce, jež je k vidění v pražské Galerii Montmartre. Na této výstavě, založené z popudu Dagmar Havlové, Karla Schwarzenberga a Miloslava Petruska, máte možnost zhlédnout nejen Havlovy autorské rukopisy nebo osobní předměty, ale také úryvky z Havlových textů, které jsou vybrané tak, aby zahrnovaly v kostce celé jeho dílo a všechny možné žánry. Naleznete zde tak eseje, básně, grafické básně, divadelní hry nebo aforismy.

Většina vystavovaných exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem či Divadlem Na Zábradlí.

Galerie Montmartre dále vystavuje například fotografie z předlistopadové doby a z disentu nebo umění lidí z havlovského okruhu. Minimálně dvakrát do roka se zde pořádají diskuze a menší konference, jež jsou nějakým způsobem spojené s životem a myšlením Václava Havla.

Soutěže

Aktuality

 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  
 • Zlaté stuhy 2019 předány!

  V pondělí 29. dubna byly v Centru současného umění DOX již po sedmadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem čtrnáct ocenění.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení