
Hravě a moderně. Gymnázium v Třeboni má svou vysněnou knihovnu.
- Aktuality
- Vytvořeno 17. 4. 2019 1:00
- Autor: Lucie Sigmundová

Školní knihovna nemusí být vždy nudná a nepřehledná. Přinášíme vám fotografie knihovny třeboňského gymnázia, která prošla kompletní rekonstrukcí. Z malého kabinetu se přestěhovala do prostor dvou místností, vzniklo tak důstojné prostředí pro všechny klasiky. Podívejte se.
Třeboňské gymnázium trápila nedostatečná kapacita knihovny, která sídlila v malém kabinetě. Vedení školy se proto rozhodlo vybudovat novou knihovnu, umístěnou v prostoru sborovny a sousední učebny. Původní plán počítal kvůli nedostatku finančních prostředků s postupnou přestavbou.
Projekt měl vznikat v několika fázích. V té první by se přebudovala jen sborovna, ve druhé fázi by následovala sousední učebna. Velkorysý návrh počítal s tím, že výsledná knihovna pojme až 10 000 svazků. Studenti by ji nově mohli využívat také jako studovnu a čítárnu.
Škola ale nakonec peníze získala. I díky finanční pomoci absolventů nebylo rozdělení výstavby na etapy nutné. Gymnázium se rovnou vrhlo na realizaci vysněného konceptu a vznikla dvoupatrová knihovna, kterou tvoří 16 modulů.
Přístup do vrchního patra knihovny zajišťují dvě schodiště, která jsou součástí konstrukce. Celá knihovna se tak stává přístupnou (a průchozí) nejen pro knihovníka, ale i pro studenty.
Těm je navíc určena hravá vychytávka. Novým prvkem je mobilní pobytové schodiště, které má ve svých stupních zabudovaný skrytý úložný prostor pro nábytek. Je rozděleno na 4 části, takže si návštěvníci mohou vybrat, jaký způsob sezení jim vyhovuje nejvíc.
Fotografie: Archiv Atelier 111 architekti
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...