Aktuality

Paseka naživo. Nakladatelství poprvé zpřístupní veřejnosti slavný pražský dům od Jana Kotěry

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Cyklus autorských čtení v Nakladatelství Paseka spojí literaturu s architekturou. Zájemci budou moct poprvé navštívit slavný Laichterův dům, který na začátku 20. století navrhl Jan Kotěra, a halu s dekorativními vzory od Jana Preislera. První čtení v rámci cyklu Paseka naživo proběhne 23. srpna, debutující Anna Cima představí román Probudím se na Šibuji.

 

 

paseka-nazivoLaichterův dům na adrese Chopinova 4 postavil Jan Kotěra pro Jana Laichtera, jednoho z nejvýznamnějších českých nakladatelů první poloviny 20. století. Dům budovaný mezi lety 1908 a 1909 v mnohém předběhl svou dobu, myslí si architekt Zdeněk Lukeš. „Laichterův dům patří k nejvýznamnějším Kotěrovým dílům. Byl to vrchol avantgardy, má zdrsněnou omítku, velká okna, zajímavý arkýř,“ hodnotí Lukeš.

 

Halu, která spojovala nakladatelský prostor s obytným, vyzdobil malíř Jan Preisler. Když se v novém tisíciletí dům stal sídlem Nakladatelství Paseka, zakladatel Paseky Ladislav Horáček začal pracovat na rekonstrukci haly. Tu nakonec realizoval ve spolupráci s restaurátorskou školou v Litomyšli, jejíž vznik inicioval. 

 

Právě v hale, kde často vznikají nápady na nové knihy a probíhají schůzky s autory, se budou jednou měsíčně odehrávat autorská čtení. Zájemci tak budou mít neobvyklou šanci podívat se přímo do srdce nakladatelství a potkat spisovatele v rodinném prostředí. Z technických důvodů bude kapacita každého čtení omezená pro účastníky, kteří si dopředu zarezervují místa prostřednictvím emailu. Podrobnosti bude nakladatelství uvádět na internetových stránkách  a facebookové stránce.

 

V srpnu se představí čerstvá novinka Probudím se na Šibuji, jejíž autorka Anna Cima dlouhodobě žije v Japonsku a stačila již získat pověst literárního objevu. V dalších měsících se v netradičních kulisách bude číst například z populární dobrodružné knihy Prašina nebo z nového románu Zuzany Dostálové Hodinky od Ašera.

 

Aktuality

  • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

    Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

    Číst dál...  
  • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

    Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

    Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení