
Zvláštní literární večer Michela Fabera
- Aktuality
- Vytvořeno 13. 11. 2016 1:00
- Autor: Jolana Hlušičková

Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla – Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar.
A kdo se kromě Michela Fabera literárního večera účastnil?
Večer s Knihou zvláštních nových věcí moderoval překladatel Viktor Janiš, ukázky četl herec Kajetán Písařovic a kmotrem knihy se stal Michal Horáček. A nutno poznamenat, že i samotný večer se nesl ve znamení zvláštních věcí.
První - úsměvnou byl příchod překladatele Viktora Janiše v doprovodu svého psa.
Druhou – méně veselou – skutečností bylo pro hosty sdělení překladatele, že z časových důvodů proběhne rozhovor v angličtině a nebude simultánně překládán do češtiny.
A třetí velmi smutnou záležitostí bylo to, že jsme se v průběhu večera dozvěděli, že v době, kdy Michel dopisoval Knihu zvláštních nových věcí, umírala jeho žena na velmi agresivní druh rakoviny. Byla mu vždy při psaní velkou oporou, pomáhala s texty a tuto knihu mu také pomohla dokončit. Vydání knihy se však už nedočkala.
Rozhovor s autorem zahájil Viktor Janiš dotazem na jeho literární začátky, Michel vyprávěl o tom, jak své texty neustále přepisoval, nikdy s nimi nebyl dostatečně spokojený a poměrně dlouho čekal na první literární úspěch. Ten se dostavil až později v podobě vítězství v literárních povídkových soutěžích.
Vyprávěl také o tom, že jeho nakladatel velmi příznivě přijal knihu o prostitutce Sugar, zatímco paní Faberová příliš nevěřila tomu, že by právě tato kniha mohla zaznamenat nějaký větší úspěch. Jak říkal, nakladatelé musí být v podstatě optimisté, jinak by svou práci nemohli dělat.
Rozhovor se pak stočil k aktuální knize, autor zmínil, že se v textu zaměřil na vztah dvou milujících se lidí, které od sebe oddělí velká dálka. Zajímalo ho, jak se takový vztah vyvíjí a jak ho to ovlivní, proto vymyslel hlavnímu hrdinovi speciální misi.
Rozhovor byl prokládán ukázkami, které četl Kajetán Písařovic.
Jak jsem již zmínila, autorova žena se vydání knihy nedožila. Právě své ženě věnoval Michel svou poslední knihu, která by měla vyjít pod názvem Neskonalá. Na předkladu právě teď pracuje Viktor Janiš.
Velmi působivé bylo, když Michel Faber četl ukázky ze své nejnovější knihy. Bylo v tom tolik emocí, zoufalství nad ztrátou milované ženy i otázek, proč musela odejít takovým způsobem a v relativně mladém věku. Nejednomu z hostů se v očích objevily slzy. Text však obsahuje i veselejší vzpomínky, takže se určitě můžeme na knihu, která v dohledné době vyjde, těšit. Jen si budeme muset ke knize připravit kapesníky. Způsob, jakým dovede Michel bravurně vtáhnout čtenáře do svých textů, je zcela jisté, že jeho loučení se s milovanou ženou bude plné emocí.
V závěru večera Michel Faber společně s překladatelem Viktorem Janišem a Michalem Horáčkem knihu Knihu zvláštních nových věcí pokřtili.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...