Aktuality

Prdlé pohádky pokřtili jejich prdlí autoři

1 1 1 1 1 (1 hlas)
lidi

Tomáš Matonoha má problém s konci svých vyprávění, Ester Kočičková se strachuje, zda z ní příliš nevylezla vychovatelka, Lukáš Pavlásek je ostřílený autor, který vydal už několik knih, i když jen v rukopise. Pro někoho je hrdinou Knedlík, pro někoho zas princezna, která kradla zuby. Vycházejí z toho samé prdlé, ale především vtipné a chytré pohádky pro vtipné a chytré moderní děti. Autoři je pokřtili včera.

 

knihaPrdlé pohádky právě vycházejí v nakladatelství Hodná holka. Je to výpravná knížka deseti různorodých příběhů od deseti autorů, které spojuje improvizační pořad Na stojáka: jsou jimi Tomáš Matonoha, Lukáš Pavlásek, Ester Kočičková, Miloš Knor, Petr Vydra, Václav Neužil, Jakub Žáček, Marie Ludvíková, Lumír Tuček a Marek Cpin. Dohromady je dala nakladatelka, vystupující pod jménem svého nakladatelství Hodná holka, která hledala ty nejvtipnější autory. Po vysilující cestě na Kilimandžáro se svým tehdy třináctiletým synem totiž zjistila, že většina klasických pohádek se nehodí do extrémních podmínek, kdy dítě (i dospělý) potřebuje rozveselit a motivovat.

„Vyprávím pohádky synovi, vždycky mi řekne osoby, které v tom mají vystupovat, a konec. Tentokrát jsem ale žádné zadání neměl, proto má taky moje pohádka konce tři, aby děti věděly, že v životě není nic jednoznačné a přímo nalinkované,“ říká Tomáš Matonoha, autor úvodní pohádky O drakovi a jeho třech koncích.

Ester Kočičková má zase pochybnosti, jestli ve své veršované pohádce O princenzně a vysavači příliš nepřehnala výchovné poučení, ke kterému má jako vychovatelka blízko. Především nad závěrečnou pobídkou A naučte se luxovat! dosud váhá. „Já sama totiž luxování nesnáším a nikdy to nedělám. Doma nemám ani koberce, abych nemusela vysávat,“ říká.

Lukáš Pavlásek na knize jako absolvent knihovnické školy ocenil, že má všechny náležitosti jako titulní stranu a tiráž.

Knihu ilustrovala německá malířka Gunilla Jähnichen 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení