
Vítězslav Nezval – život a dílo
- Aktuality
- Vytvořeno 11. 11. 2013 2:00
- Autor: Redakce

Druhá prohlídková trasa Památníku písemnictví na Moravě byla otevřena spolu s časovou expozicí věnovanou výrazné básnické osobnosti české literatury – Vítězslavu Nezvalovi. Výstava vznikla ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a představuje Nezvala v kontextu jeho díla i života. Návštěvníkovi je umožněn vhled do doby, v níž Nezval žil a tvořil, prostřednictvím jeho vlastních výroků, ale i vzpomínek, korespondence a fotografií jeho přátel, rodiny a uměleckých kolegů. Tvůrčí osobnost Vítězslava Nezvala bude na výstavě představena rovněž prostřednictvím ukázek jeho děl, malířské tvorby či hudebních skladeb. Památník písemnictví na Moravě shromáždil na výstavu většinu Nezvalových knih v prvním vydání.
Jméno Vítězslava Nezvala (1900‒1958) zná každý středoškolák. Tato výrazná tvůrčí osobnost ztělesňuje v české poezii její dva důležité meziválečné směry – poetismus a surrealismus – a zároveň reflektuje umělecké rozpory své doby. Nezval však nebyl jen básníkem. Jako profesionální spisovatel se věnoval také dramatu, próze nebo esejistické tvorbě.
Památník písemnictví na Moravě sleduje kořeny Vítězslava Nezvala vedoucí na Moravu. Narozen v Biskoupkách u Moravského Krumlova, rostl v Šamikovicích a Dalešicích, gymnázium navštěvoval v Třebíči, a ač je jeho dospělý život spjat spíše s hlavním městem, léta trávíval v Brně u rodičů. Události Nezvalova života může návštěvník průběžně sledovat ve srovnání s kalendáriem, které básníka uvádí do kontextu jiných autorů a historických událostí. V slavnostní prostoře letního refektáře benediktinského kláštera na něj vzpomínají jeho přátelé, umělečtí kolegové či jeho lásky.
Svůj talent Nezval zaměřil především literárním směrem, věnoval se ale i hudbě a především v době okupace také malbě. Výstava představuje většinu Nezvalových knih v původním vydání, jejich počet se blíží číslu 70.
Srdečně Vás zveme k návštěvě Památníku písemnictví na Moravě ‒ přijďte se podívat na důležitou osobnost české avantgardy z více úhlů.
Kde: Památník písemnictví na Moravě, areál benediktinského kláštera v Rajhradě
Kdy: 1. listopadu 2013 – 30. března 2014
Akce: Výstava Památníku písemnictví na Moravě ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví představuje básníka Vítězslava Nezvala v kontextu jeho díla i života. Básník, dnes snad více než kdy jindy vzbuzující emoce, je osobností, která se v české literatuře nedá obejít. Umělec, jehož dílo i osudy jsou svědectvím i součástí vítězství a proher našich dějin a umění v první polovině 20. století.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...