
Letošní ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej Cena Maxe Broda má svého vítěze
- Aktuality
- Vytvořeno 20. 6. 2013 3:00
- Autor: Redakce

Vítězové 19. ročníku studentské literární soutěže o nejlepší esej Cena Maxe Broda byli vyhlášení v úterý 11. června ve 14 hodin v sídle Senátu Parlamentu České republiky. Cenu Maxe Broda pořádá občanské sdružení Společnost Franze Kafky se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru.
Devatenáctý ročník soutěže Cena Maxe Broda byl určen mladým lidem do 20 let. Autoři si mohli vybrat ze tří témat: 130. výročí narození Franze Kafky. Proč číst Kafku? Esej o svobodném vyjádření názoru ve veřejném prostoru. Kde leží jeho hranice? Peníze v lidském životě. A kdo je tedy laureátem Ceny Maxe Broda pro tento rok?
1. cenu získal Lukáš Filippi z Prahy (Gymnázium Jana Keplera, Praha) za esej na téma 130. výročí narození Franze Kafky. Proč číst Kafku? 2. cenu získal Ondřej Škrabal z Uherského Hradiště za esej na téma 130. výročí narození Franze Kafky. Proč číst Kafku? 3. cenu získal Jan Hrubý z Prahy (Lycée Carnot, Dijon) za esej na téma Peníze v lidském životě. Čestné uznání udělila porota Šárce Melicharové ze Všestar (Gymnázium Říčany) za esej na téma Peníze v lidském životě. Další čestné uznání náleží Zuzaně Prokopové z Doubravčice (Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha) za esej na téma 130. výročí narození Franze Kafky. Proč číst Kafku?
Devatenáctého ročníku Ceny Maxe Broda se zúčastnilo 40 mladých lidí, většinou studentek a studentů mimopražských středních škol. Zaujala je především témata Peníze v lidském životě a Esej o svobodném vyjádření názoru ve veřejném prostoru. Kde leží jeho hranice? Texty hodnotila porota ve složení Vladimír Karfík, Petr Matoušek, Jiřina Šiklová, Marek Šindelka, Marie Vodičková.
Na slavnostní vyhlášení výsledků ve Valdštejnském paláci byli pozváni všichni soutěžící, kteří obdrželi knihy vydané Nakladatelstvím Franze Kafky. Vítězům náleží finanční odměna (podle umístění 6 000, 3 500 a 2 000 Kč).
19. ročník studentské literární soutěže Cena Maxe Broda se uskutečnil s podporou hl. města Prahy a Ministerstva kultury České republiky; slavnostní vyhlášení výsledků se koná pod záštitou předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu parlamentu ČR, dr. Marcela Chládka.
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...