
Cena „Mosty 2012“ byla udělena Knihovně Jiřího Mahena v Brně
- Aktuality
- Vytvořeno 8. 4. 2013 3:00
- Autor: Redakce

Cenu „Mosty 2012“, která je každoročně udělována za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením, získala ve čtvrtek 21. března 2013 Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Ocenění, které uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, získala KJM za bezbariérovost a soustavnou péči o uživatele s různými druhy handicapů, a to v I. kategorii – Instituce veřejné správy.
„Celkem bylo do jubilejního 10. ročníku nominováno 70 projektů a osobností a mě velmi těší, že mezi všemi pozoruhodnými počiny zaujaly právě naše aktivity, které představují každodenní příležitost k setkávání zdravých a handicapovaných dětí i dospělých a tím i možnost překonávat vnitřních bariéry v každém z nás,“ uvedla ředitelka knihovny Libuše Nivnická. Za aktivity vztahující se k uživatelům s různými druhy handicapů obdržela Knihovna Jiřího Mahena v Brně v minulém roce cenu Ministerstva kultury ČR Knihovna roku 2012 v kategorii Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb.
Knihovna se pravidelně věnuje postiženým dětem i dospělým individuálně i kolektivně (realizace besed), a to na všech úrovních svého provozu, tedy nejenom v Ústřední knihovně (ÚK), ale též lokálně na vybraných pobočkách KJM (např. spolupráce s denním stacionářem EFFETA, MŠ, ZŠ speciální a praktickou školou ELPIS, Ústavem sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka atd.). Od r. 1976 zrakově postiženým klientům nabízí v ÚK specializované pracoviště – Knihovnu pro nevidomé a slabozraké (cca 300 registrovaných uživatelů, nabídka knih, notových záznamů v Braillově písmu, audioknih, internet s hlasovým výstupem a specializované zobrazovací programy), která v návaznosti na Hudební knihovnu (a její zvukový fond) otevírá větší prostor bezbariérovému přístupu ke klientům a taktéž pro ně realizuje řadu společensko-kulturních akcí. Neslyšícím klientům usnadňuje komunikaci specializovaná pracovnice se znalostí českého znakového jazyka (navíc KJM umožňuje i stáže neslyšícím studentům). V rámci činností projektu Ruku v ruce (březen 2010 – červen 2012), který byl v KJM realizován prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, knihovna podávala pomocnou ruku dětem s různými typy postižení a dětem ze sociálně vyloučených skupin, a to formou tematických bloků besed a integračních programů, které propojovaly děti s handicapy s dětmi z majoritní společnosti. Výstupy z projektu, metodické listy ke všem besedám a realizovaným programům, byly zpracovány do podoby metodického materiálu, který je volně k dispozici na webových stránkách knihovny (www.kjm.cz/metodicky-material) všem zájemcům z řad odborné veřejnosti (např. pedagogičtí pracovníci) i dalších knihoven, které s těmito dětmi pracují. Výhradně kladné ohlasy a počty stažení souborů (174 registrací, 713 stažených soborů) potvrzují vysoký zájem o metodiku, prospěšnost a její inspirativní užití. Celkově bylo programem podpořeno 4 165 dětí. V současné době se projekt nachází ve fázi tzv. udržitelnosti (po dobu 5 let), v níž bude možné programy s dětmi dále využívat, ať už jako doplněk k výuce či jako seznámení se s novými tématy. Na základě auditu dále realizuje úpravu webové prezentace (www.kjm.cz) stran její přístupnosti a stále rozvíjí záložku „KJM bez bariér“ (www.kjm.cz/handicapovani), v níž soustředí veškeré aktivity a služby poskytované dané klientele.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...