Aktuality

Miroslav Huptych: Milovníci knížek

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Výstava Milovníci knížek v různých obměnách putuje po knihovnách, byla doposud realizována devatenáctkrát, většinou byly vernisáže spojeny s čtením z knih autora a besedou se čtenáři.

 

 

knihaOním autorem je Miroslav Huptych, který se narodil ne shodou okolností v říjnu 1952 a který vystavil svou první výstavu koláží v roce 1987 – ač Pražan - v Klubu na Křenové v Brně. Výstava byla spojená se čtením jeho veršů a pořadu se zúčastnil Jan Skácel, dále Ludvík Němec, jeho manželka a spisovatel Martin Petiška. K brněnským básníkům měl MH blízko, v 80. letech jezdíval do Brna za básníkem Oldřichem Mikuláškem. Na tato setkání vzpomíná v katalogu výstavy. Není náhodou, že výstavu uvádí jeho přítel spisovatel Ludvík Němec, který ho s brněnskými spisovateli (O. Mikuláškem, J. Skácelem J. Salaquardovou, J. Souchopem, atd.) seznamoval a byl častým svědkem i aktérem básnických tahů po brněnských vinárnách v 80. letech. Proto podtitulem nynější a jubilejní 20. výstavy Milovníci knížek je Miroslav Huptych a jeho brněnští přátelé, kterou Moravské zemské muzeum připravilo prostřednictvím svého literárního oddělení k básníkovým 60. narozeninám.

Miroslav Huptych je autorem pěti básnických sbírek Srdcový střelec (1984), Zvěrokruh (1986), Názorný přírodopis tajnokřídlých (1989), Tarot a trakaře (1997) a Noční linka důvěry (2012).

Kromě vlastní tvorby se zabývá i editorskou činností. Z dobové literatury editorsky připravil knihy Černá slepice aneb Kterak se líhne bazaliček, jenž štěstí do domu přináší (Lidové pověrečné texty, čáry, zaříkávadla a magické úkony) a Kdo pije vlčí mlíko aneb Jak se léčilo za starodávna. Léčebné návody, pověrečné léčení, čáry, zaříkávadla od XIV. století do XIX. století z mnohých knih vybrané.

Editorsky se podílel na antologii české poezie 1945-2000 – Pegasovo poučení; antologii českých aforistů 19. - 20. stol. – Nezabolí jazyk od dobrého slova; souboru veršů z pozůstalosti Václava Ryčla – Život je hrozný společník; antologii básnické skupiny Gloret a na publikaci Milovníci knížek (padesát spisovatelů napsalo o knihách).

Jako výtvarník Huptych ilustroval 42 knih, 130 knižních obálek, 28 nástěnných kalendářů a realizoval přes 30 samostatných výstav.

Pracoval bezmála deset let jako terapeut v Krizovém centru RIAPS a na Lince důvěry, několik let jako terapeut drogově závislých.

Nyní se věnuje literární a výtvarné tvorbě, arteterapeutickým kurzům a je šéfredaktorem časopisu Arteterapie. Autorské stránky a kontakt: www.huptych.cz

Výstava potrvá do 17. března 2013 a 6. listopadu tohoto roku uspořádáme již i v jeho přítomnosti tak řečenou “druhou vernisáž“.

Autor výstavy: Miroslav Huptych (1952), básník, aforista, kolážista a arteterapeut
Výstavní prostor: Biskupský dvůr, Muzejní 1 – Mramorové sály
Termín výstavy: 24. 10. 2012 – 17. 3. 2013, Otevřeno út 9 – 15, stř – pá 9 – 17, so a ne 13 – 18
Vernisáž: 23. 10. 2012 v 17.00 hod.
Autor výstavy: Miroslav Huptych
Kurátor výstavy: Zdeněk Drahoš, vedoucí Literárního odd. MZM

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení