Život lipenské Tóry
- Aktuality
- Vytvořeno 5. 6. 2012 2:00
- Autor: Redakce
V červnu letošního roku si připomeneme 70. výročí deportace všech lipenských Židů do koncentračních táborů. Jednou z upomínkových akcí bude beseda s učitelem a historikem Mgr. Marianem Vojtáškem o historii a milnících lipenské židovské obce a o putování lipenského svitku Tóry do USA doprovázená prezentací dobových fotografií. Hlavní programem bude promítnutí videa z ceremonie znovuzasvěcení Tóry z Lipníku v New Yorku.
Město Lipník má bohatou židovskou historii, kterou připomíná mnoho židovských památek – druhá nejstarší synagoga na území Čech a Moravy, židovské hřbitovy či Guttmannův nadační dům. Židovská historie v Lipníku započatá v 15. století byla ukončena násilně dvěma transporty 22. a 29. června 1942, kterými byli všichni lipenští Židé přes sběrné tábory odvlečeni do vyhlazovacích táborů. Jedním z přeživších je doktor Jiří Schreiber, který jako třináctiletý četl při svém Bar Micva z Tóry, která nyní po mnoha desetiletích znovu začne sloužit svému účelu.
Lipenská Tóra, oficiálně nazývaná „svitek č. 586“ má velmi zajímavou historii, která zatím končí v USA v Pelsylvánni v židovské komunitě Martins Run, kterou vede rabínka Meryl Crean. Tóra bude po svém znovozasvěcení používána v této komunitě při slavnostních obřadech v souladu s židovským náboženstvím. Slavnostní znovuzasvěcení Tóry proběhlo v dubnu, v den, kdy Židé tradičně slaví Yom- HaShoah, den památky obětí holokaustu.
Beseda s promítáním dokumentu z ceremonie znovuzasvěcení Tóry v New Yorku se koná v úterý 5. června 2012 od 18:00 hodin v Městské knihovně v Lipníku nad Bečvou ve výstavním sále Domečku.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...