
Sabina Spielreinová prožila život mezi Jungem a Freudem
- Aktuality
- Vytvořeno 15. 1. 2012 1:00
- Autor: Redakce

Kniha Život mezi Jungem a Freudem je životopisem Sabiny Spielreinové, osudové ženy C. G. Junga. Jungova milenka i žákyně, jedna ze zakladatelek dětské psychoanalýzy i příčina sporů Junga s Freudem. Strhující příběh vyšel 1. září 2011 knižně v Portálu. 2. září se v Benátkách konala premiéra filmu D. Cronenberga Nebezpečná metoda natočeného na motivy vztahu Spielreinové, Junga a Freuda. Film právě vstupuje do českých kin.
Sabina Spielreinová se narodila v roce 1885 v ruském Rostově do židovské vzdělané a bohaté rodiny. V roce 1904 se „seznámila“ s Carlem Gustavem Jungem – během pobytu v curyšském hotelu byla převezena na psychiatrickou kliniku Burghölzli, kde Jung působil jako sekundář. Nemohla prý vystát lidi a zvuky v hotelu, smála se a plakala, vyplazovala jazyk, škubalo jí v nohách, měla silné bolesti hlavy. „Setkání s pohlednou, vzdělanou a zcestovalou Sabinou Spielreinovou na mladého muže silně zapůsobilo. Jung, znalý spisů Sigmunda Freuda, byl z návštěvy pacientky přímo nadšen. Umožnila mu totiž vyzkoušet novou léčebnou metodu v praxi. Ruska se tak stala studijním předmětem Jungovy psychoanalýzy.“
Jungovo mnohaměsíční léčení bylo natolik úspěšné, že Sabina nejen překonala vlastní obavy a vymanila se z rodinného sevření, ale později se dokonce sama stala lékařkou, jak o tom vždy snila. Odborný svět ji zná jako jednu z průkopnic psychoanalýzy a dětské analýzy a autorku více než třiceti publikací.
Laický svět ji objevil především jako femme fatale mladého Jungova osobního i pracovního života a jako viníka, či oběť rozporů (podle chuti posuzovatele), které vznikly mezi Jungem a Freudem. V kontaktu s oběma totiž zůstala po mnoho let, jak o tom svědčí unikátní nález jejich korespondence z let 1908 – 1923 i Sabinin deník.
Z pacientky se stala milenkou mladého ženatého Junga, který po určité době nedokázal více vzdorovat své vášni: „Má lásko!... Mé rozpoložení je rozerváno na kusy… Odpustíte mi, že jsem takový, jaký jsem? Že Vás tím urážím a že zapomínám na své povinnosti lékaře vůči Vám?... Mým neštěstím je neschopnost zříci se blaha lásky, té bouřlivé, věčně se měnící lásky v mém životě.“ Pro udržení své reputace však vztah později ukončil. V té době Sabina oslovila Sigmunda Freuda…
Osud Sabiny Spiereinové zpracovala do knižní podoby Sabine Richerbächer, švýcarská klinická psycholožka a psychoterapeutka.
Vztah mezi Spielreinovou, Jungem a Freudem se stal atraktivním námětem i pro filmové zpracování. 2. září 2011 měl na benátském filmovém festivalu světovou premiéru film Davida Cronenberga Nebezpečná metoda. Slavný režisér svěřil hlavní role neméně slavným hercům: Keiře Knightley, Michaelu Fassbenderovi (Jung) a Viggo Mortensenovi (Freud).
Více o knize: obchod.portal.cz
Více o filmu: www.imdb.com
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...