Aktuality

Eva Hudečková si bude číst před spaním pohádky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
strom

Noční stolek bývalé herečky a úspěšné spisovatelky Evy Hudečkové je plný. Leží tam Márquez, Irving i Dostojevskij. „Pro mě se velká literatura vyznačuje tím, že mi dovolí číst mezi řádky. Nikdy mi autoři nic nepodávají takzvaně po lopatě. Mám ráda, když mi spisovatel jen trochu napoví, jak mám přemýšlet a proč tak mám přemýšlet,“ říká Eva Hudečková, které nově do hromádky knih v ložnici přibyla pohádková knížka novinářky Míši Veteškové a ilustrátorky Lucie Seifertové nazvaná Jak maminka vylezla na strom.kniha„Pohádka je vedle maminky nebo tatínka první velký učitel, protože děti pohádkám naslouchají dřív než jdou do školky nebo do školy. Jsem přesvědčena, že pohádka má obrovský mravní i estetický vliv a dítě vychovává, proto by měly mít pohádky ty nejvyšší parametry,“ uvádí bývalá populární herečka a dnes úspěšná spisovatelka, která má na svém kontě také jednu pohádkovou knihu. Jmenuje se O ztracené lásce a byla tak úspěšná, že se dočkala i zpracování v podobě stejnojmenného devítidílného seriálu České televize, ve kterém si zahrála Jiřina Bohdalová, Lucie Bílá, Zlata Adamovská, Kateřina Brožová nebo Vladimír Dlouhý.

V současné době ale na nové pohádkové knize nepracuje, provází svého manžela, houslového virtuose Václava Hudečka na podzimním turné a připravuje se k vytvoření románu s fantaskními motivy jak pro dospělé tak pro děti. „Další vám prozrazovat nebudu, protože bych to zakřikla. O své tvorbě nemluvím, dokud neudělám poslední tečku,“ dodává Eva Hudečková, která se stane kmotrou pohádkové knihy Jak maminka vylezla na strom. Křest se uskuteční v přímém přenosu pořadu Dvojky Českého rozhlasu – Tobogán Aleše Cibulky již tuto sobotu 15. října 2011 od 11 hodin.

Poutavá kniha pohádek reportérky Českého rozhlasu Míši Veteškové Jak maminka vylezla na strom aneb Maminčiny rozhlasové pohádky přináší nádherné obrázky výtvarnice Lucie Seifertové. Jak nahradit dětem čas, který nemůžeme trávit s nimi? Tím nejpřirozenějším a velmi prostým způsobem – vyprávět jim pohádky – podobně jak to udělala Michaela Vetešková, když se chtěla své malé dceři ospravedlnit za to, že místo aby ji ukládala večer do postýlky, natáčela reportáže. Tak vznikla kniha osmi rozhlasových pohádek Jak maminka vylezla na strom.

Knížku vtipných omluvenek zaměstnané maminky ilustrovala autorka bestselleru Dějiny udatného národa českého Lucie Seifertová, která každý večer také uspává své dva malé syny s pocitem, že je pro »samou práci« o něco zásadního šidí. Lucie Seifertová je držitelka cen Magnesia Litera, Zlatá Stuha, Zlatá Pečať, televizních cen Elsa, Trilobit a její kniha Dějiny udatného českého národa byla nominována na dětskou knihu desetiletí a byla také zfilmována.

Mediální záštitu nad vydáním knihy převzal Český rozhlas 1 Radiožurnál.

O čem je kniha?
Zaměstnaná maminka se vrací každý večer pozdě domů. Tam na ni čeká malá dcerka, která se ptá, proč není s ní. Matka se jí snaží ztracený čas alespoň částečně vynahradit. Vypráví svému dítěti pohádky na dobrou noc o tom, co jako rozhlasová reportérka ten den zažila. Dokáže rozmlouvat se stromem, na který vyleze, aby natočila reportáž o práci stromolezců. Když vyšplhá na jezdeckou sochu Jana Žižky, aby se podívala, jak se opravuje, unese ji vojevůdcův kůň. Během osmi večerů se tak dítě něco dozví o výrazných postavách českých dějin anebo o lidech, kteří mají nezvyklé zaměstnání. Maminka se díky své profesi dostane na místa, která jsou běžně nepřístupná, a setká se s pozoruhodnými lidmi.

Kdo je…
Michaela Vetešková pracuje jako reportérka Českého rozhlasu. Její hlas znáte z reportáží Radiožurnálu i rádia Česko. Dřív byla redaktorkou  ČRO 2 Praha (dnes Dvojky). Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde navštěvovala Katedru uměnovědy. Narodila se ve Vsetíně. Od roku 1998 žije v Praze. S manželem vychovává dceru Luisu Marii.
Lucie Seifertová je autorkou řady leporel o historii českých měst i hradů a zámků. Její devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa získalo cenu Magnesia litera, Zlatá stuha, Zlatá pečeť a nově je mezi třemi nominovanými Magnesii literou na dětskou knihu desetiletí. Animovaný seriál České televize o Dějinách udatného českého národa získal Trilobita a byl nominován na Cenu TýTý. Narodila se v Poděbradech, vystudovala AVU Praha u profesora Jiřího Sopka. Spolu s manželem Petrem Prchalem žije v Praze a vychovávají dva syny Antonína a Petra Jaroslava.

foto


Foto: Nakladatelství Petr Prchal

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení