Aktuality

21. Podzimní knižní veletrh se blíží

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
logo

21. Podzimní knižní veletrh se bude konat 21. a 22. října 2011 v Havlíčkově Brodě. Představí se na něm více než 150 českých nakladatelů. Tématem veletrhu jsou Knihy a svoboda a stejně se jmenuje i nejvýznamnější doprovodná akce letošního veletrhu. Festival Knihy a svoboda je pořádán českým a mezinárodním PEN klubem a je součástí celosvětové sítě literárních festivalů Free the Word.Cílem festivalu je připomenout důležitost svobody, zejména svobody slova. Letošní první ročník festivalu Knihy a svoboda je středoevropský – budou při něm číst rakouští, slovenští a čeští spisovatelé, bude připomenuto několikanásobné výročí Karla Havlíčka Borovského, přijedou zajímaví hosté z Běloruska... Festival ovšem není zdaleka jediným doprovodným programem veletrhu. Návštěvníci se jako každý rok mohou těšit na autogramiády, čtení a besedy mnoha spisovatelů, které už z veletrhu znají, i těch, kteří letos přijedou do Havlíčkova Brodu poprvé. Poprvé se na veletrhu představí mj. Robert Fulghum, Petra Soukupová, Jan Těsnohlídek ml., Antonín Přidal, Petr Čichoň či Milan Lasica, naopak k už tradičním autorům veletrhu patří Ludvík Vaculík, Jiří Stránský, Michal Viewegh, Martin Hilský, Vlastimil Vondruška nebo Arnošt Goldflam – ten vybere tři vítěze literární soutěže, kteří dopisovali jeho povídku. V dvoudílném cyklu česko-rakouských čtení se návštěvníci mohou setkat se Zdenkou Becker, Christou Rothmeier či Peterem Paulem Wiplingerem z Rakouska a s Milenou Fucimanovou, Ludmilou Klukanovou, Jiřím Hájíčkem, Josefem Mlejnkem a Martinem Reinerem z Česka. Běloruské autory Andreje Chadanoviče a Sergeje Smatričenka uvede Jáchym Topol. Předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček představí Knihovničku PEN klubu, věnovanou autorům, kteří nemohou svobodně vydávat ve svých zemích. Součástí 21. Podzimního knižního veletrhu bude několik výstav: tradiční výstava Současná česká ilustrační tvorba v Galerii výtvarného umění bude letos věnována Janu Kudláčkovi a v Muzeu Vysočiny bude otevřena nová expozice Karla Havlíčka Borovského. Přímo na veletrhu proběhne výstava Český Milosz, věnovaná českým překladům a překladatelům slavného polského básníka Czeslawa Milosze, výstava fotografií pro knižní obálky Jaroslava Fišera a výstava dřevěných plastik Martina Patřičného.

Odborné semináře budou věnovány polygrafii (tradičně pořádají Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s.) a překládání české literatury, neboť veletrhu se letos poprvé na pozvání českého PEN klubu zúčastní větší skupina zahraničních bohemistů. I letos bude udělena cena Littera Astronomica za literární dílo, propagující astronomii, cena města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu, cena Kraje Vysočina a Českého rozhlasu Region za knihu spjatou s Vysočinou a cena Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu veletrhu (a nově cena internetového portálu Topzine za fantastickou povídku). Knižní a jiné ceny čekají i na návštěvníky, budou předávány při losování vstupenek, které se jako každý rok bude konat v pátek v 18 hodin a v sobotu v 16 hodin.

21. Podzimní knižní veletrh se bude konat v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě v pátek a v sobotu 21. a 22. října 2011. V pátek 21. října bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin (od 10 do 12 pouze pro odbornou veřejnost a další vážné zájemce), v sobotu 22. října od 9 do 17 hodin. Na závěr veletrhu se v sobotu od 18 hodin bude v Klubu Oko konat Babylónský literární večírek, při němž se návštěvníci setkají s autory z různých zemí a s jejich texty v různých jazycích.

Dvoudenní slosovatelná vstupenka s mnoha kupony na výhodné slevy stojí 50 Kč, zlevněná vstupenka pro seniory 30 Kč. Předškolní děti a ti, kdo slaví v první den veletrhu 21. října narozeniny, dostanou vstupenku zdarma.

Podrobné a průběžně aktualizované informace nejen o doprovodném programu veletrhu lze získat na internetových stránkách www.hejkal.cz.


Program 21. ročníku Podzimního knižního veletrhu

Průběžně aktualizovaný program sledujte na stránkách www.hejkal.cz nebo www.virtualniveletrh.cz.

Čtvrtek 20. října


10.00 – 17.00 Akviziční seminář pro knihovny

20.00 Listování s Robertem Fulghumem (Klub Oko na Smetanově náměstí, vstupneky v Krajské knihovně Vysočiny, www.kkvysociny.cz)

Pátek 21. října

10.00 Začátek 21. Podzimního knižního veletrhu

Po celou dobu veletrhu tradiční pozorování Slunce (před Kulturním domem Ostrov, pořádá Česká astronomická společnost)

10.05 Úvodní tisková konference (salonek 1)

10.05 Polygrafický seminář Tiskáren Havlíčkův Brod a.s. (salonek 2)

11.00 Seminář o překládání české literatury (salonek 1)

11.00 Hrátky v klubu – pásmo her a soutěží o knižní ceny Dětského knižního klubu Grada –  Přijďte si s celou třídou hrát a vyhrávat!!! (bližší informace na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 733 616 804, Iva Volfová, salonek 2)

12.00 Veletrh otevřen pro veřejnost

13.00 – 14.00 PEN klub a svoboda slova v současném světě  - zahájení festivalu Knihy a svoboda. Vystoupí: Takeaki Hori, Jiří Dědeček, Jiří Stránský, Ivan Klíma, Vladimír Karfík (salonek 1)

14.00 Jaroslav Fišer: Fotografie pro knižní obálky – vernisáž výstavy (prostor PEN)

14.00 Setkání s Petrou Soukupovou – beseda a autogramiáda (salonek 2)

14.30 – 15.00 Knihovnička PEN klubu - Jiří Dědeček představí edici Českého centra PEN klubu, věnovanou autorům, kteří nemohou svobodně vydávat ve svých zemích (prostor PEN)

15.00 Autogramiáda laureáta ceny Littera Astronomica (stánek České astronomické společnosti)

15.00 Jan Svatoš: Fotografické návraty- unikátní diashow o expedici po stopách fotografických průkopníků manželů Johnssonových v odlehlých končinách severní Keni (pořádá Svatošovo nakladatelství v salonku 2)

15.00 Zahájení výstavy Český Milosz (pořádá Polský institut v prostoru před salonkem 1)

15.15 – 16.30 Polský básník Czeslaw Milosz a jeho české překlady. Vystoupí Josef Mlejnek, Lucie Zakopalová aj. (pořádá Polský institut Praha v salonku 1)

16.00 Udělení ceny Littera Astronomica a přednáška laureáta (pořádá Česká astronomická společnost v salonku 2)

16.00 Petr Čichoň: Slezský román – uvedení nové knihy z nakladatelství Host v prostoru PEN

16.30 – 17.15 Jiří Pernes představuje knihu Margarete Buberové-Neumannové Zajatkyní Hitlera i Stalina (pořádá nakladatelství Barrister & Principal, salonek 1)

16.00 Současná česká ilustrace – vernisáž výstavy Jana Kudláčka (Galerie výtvarného umění)

16.30 – 18.00 Muškáty za okny a děti ve sklepě - autorská čtení na téma nejen česko-rakouských vztahů. Zdenka Becker, Peter Paul Wiplinger, Milena Fucimanová, Ludmila Klukanová, Jiří Hájíček (Kavárna U Notáře, Sázavská ulice)

17.00 Otevření nové expozice Karla Havlíčka Borovského + prezentace audioknihy Petra Kopeckého (Muzeum Vysočiny)

17.15 – 18.00 S Antonínem Přidalem nejen o literatuře (pořádá nakladatelství Barrister & Principal, salonek 2)

17.30 Jan Těsnohlídek ml. představí svou druhou básnickou sbírku Rakovina (pořádá nakladatelství JT´s, salonek 1)

19.00 Uzavření výstavních prostor

19.00    Večerní pozorování oblohy – pořádá Česká astronomická společnost na Havlíčkově náměstí

20.00 Nejkrásnější knihy 21. Podzimního knižního veletrhu – předávání ceny Města Havlíčkova Brodu, ceny Kraje Vysočina a Českého rozhlasu Region a ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. (Sál Staré radnice na Havlíčkově náměstí, pro vystavovatele a další zvané hosty)

Sobota 22. října

8.30 Kulturní dům Ostrov otevřen pro vystavovatele

9.00 Veletrh otevřen pro odbornou i čtenářskou veřejnost

9.00 – 11.00 Rakousko: vyhnanství nebo ráj - diskuse o Karlu Havlíčku Borovském
Zahájení: Mgr. Zina Zborovská
Doc.JUDr. Ilona Bažantová CSc: Úloha Karla Havlíčka v dějinách českého ekonomického a politického myšlení
PhDr. Bohumil Doležal: Karel Havlíček – novinářská legenda
PhDr. Jan Randák, PhD.:Vznik a úloha havlíčkovské legendy
Prof. PhDr. Milena Lenderová CSc: Proměny obrazu Zdenky Havlíčkové
Mgr. Michal Kamp: Vývoj muzejní prezentace Karla Havlíčka v 20. a 21. století
(Sál Staré radnice na Havlíčkově náměstí)

10.00 Michal Vičar: Embéčkem kolem světa – křest knihy, autogramiáda a beseda s autorem (pořádá nakladatelství Jota, salonek 2)

10.00 Setkání s Richardem Skolkem, vítězem 1. ročníku soutěže Skrytá paměť Moravy (stánek Muzea Brněnska)

10.00  - 11.30 Literární rady a porady Evy Hauserové – možnost konzultací se známou autorkou v literární kavárně Petrkov

10.30 Jiří Stránský: Tóny – autorské čtení z nové novely, beseda a autogramiáda (pořádá nakladatelství Hejkal v salonku 1)

11.00 Autogramiáda: Václav Větvička podepisuje svou novou knihu Sázava na stánku nakladatelství Jan Vašut

11. 00 Alena Vondrušková: Jařmo, parkán, trdlice aneb výkladový slovník historických pojmů, které upadají v zapomnění – křest knihy na stánku nakladatelství Grada

11.00 Autogramiáda Ludvíka Vaculíka na stánku nakladatelství Atlantis

11.00  – 13.00 Svobodná Evropa včera a dnes - česko-maďarsko-polsko-slovenská diskuse György Varga, Jacek Baluch, Marjan Strojan, Milan Richter, Josef Mlejnek...
(salonek 2)

11.30 Vyhlášení vítězů soutěže Dopište Goldflama! – pořádá Krajská knihovna Vysočiny v salonku 1

11.30 Pepa Nos beseduje, zpívá a podepisuje v literární kavárně Petrkov

12.00 Alfred Bekker: Gorian – křest fantasy románu jednoho z nejúspěšnějších německých autorů na stánku nakladatelství Grada

13.00 Autogramiáda Martina Hilského na stánku nakladatelství Atlantis

13.15 Markéta Dočekalová: Něco za něco - autorské čtení z poutavého románu o třech ženách, které milují jednoho muže, a autogramiáda známé a vyhledávané scenáristky (pořádá nakladatelství Grada, salonek 1)

13.00 – 14.30 Chladná země Bělorusko / literární diskuse a autorské čtení
Jáchym Topol, Andrej Chadanovič, Sergej Smatričenko, Marika Martyševič
(salonek 2)

14.00 Předání ceny za nejlepší fantastickou povídku. Pořádá internetový portál Topzine, více informací o soutěži najdete na www.fantastickapovidka.cz (prostor PEN)

14.00 Autogramiáda úspěšného spisovatele a historika Dr. Vlastimila Vondrušky na stánku nakladatelství MOBA

14.30 Ženské autorky nakladatelství Šuplík v literární kavárně Petrkov (Lucie Asenová, Naďa Hamanová, Renata Bicencová, Kateřina Steklá, Tereza Kramerová, Veronika Jeklová)

14.00 – 14.45 Ludvík Vaculík: Rušný dům – autorské čtení a beseda (pořádá nakladatelství Atlantis, salonek 1)

14.30 Shakespeare a jeviště svět - beseda s Martinem Hilským  (pořádá nakladatelství Academia, salonek 2)

14.45 – 16.00 Muškáty za okny a děti ve sklepě - 2. část autorských čtení na téma nejen česko-rakouských vztahů. Christa Rothmeier, Markéta Hejkalová, Josef Mlejnek, Milan Richter, Martin Reiner, Milan Lasica
(salonek 2)

15.00 Autogramiáda Ludvíka Vaculíka na stánku nakladatelství Dokořán

15.45 Tradiční autorské čtení: Michal Viewegh a Martin Reiner (salonek 2)

16.00 Martin Hilský: Shakespearovo Zkrocení zlé ženy – pořádá nakladatelství Atlantis, salonek 1

18.00 – 24.00 Babylónský literární večírek – setkání s autory z různých zemí a jejich texty v různých jazycích (Klub Oko na Smetanově náměstí, vstupenky v Krajské knihovně Vysočiny, www.kkvysociny.cz)

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení