
Vyhlášení výsledků 5. ročníku literární soutěže Skrytá paměť Moravy
- Aktuality
- Vytvořeno 24. 7. 2011 16:30
- Autor: Lenka Martinková

V pátek 17. června 2011 probíhalo na slovanském hradišti v Mikulčicích slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže Skrytá paměť Moravy. Letošní výroční pátý ročník byl na téma „Cizinec“.
Na každého soutěžícího, který v pátek odpoledne do Mikulčic přijel, čekala taška plná upomínkových předmětů a nechyběl ani pamětní list. Nebyly to jenom propagační materiály, ale našly se tam také předměty, které mladí spisovatelé bezesporu využijí – bloky a propisky se znakem Jihomoravského kraje.
Tentokrát měla soutěž nebývalou účast – dorazilo skoro 160 prací snad ze všech koutů České republiky. Nejvzdálenější soutěžící byl z Chebu. Pořadatelé byli zklamáni, že většina prací byla laděna značně depresivně, a doufají, že příští ročník bude veselejší.
Ze všech příspěvků, které byly do soutěže zaslány a odpovídaly zadanému tématu „Cizinec“, byly v každé věkové kategorii vybrány tři, které se představily při autorském čtení, a dvě práce navíc získaly čestná uznání. Jejich autoři dostali další hodnotné dárky.
K příjemné atmosféře při vyhlašování výsledků přispěla tamější mládežnická kapela ŠROTI, střídající se s autorskými čteními, předáváním cen a proslovy porotců i pořadatelů. Na hradiště se snesla zvláštní pohnutá atmosféra, když bylo předčítáno dílo o židovské dívce žijící v Praze za druhé světové války s názvem Moje sestra Anna Marie. Stejně, ne-li napínavější, byla díla Schizofrenik (později přejmenováno na Být sám sobě cizincem) a Kaťuška, příběh rozdělený na dvě části vyprávějící o dceři sovětského vojáka.
Nakonec byla ocenění rozdána takto:
1. kategorie (12 – 15 let):
1. místo Magdaléna Špačková
2. místo Kateřina Hájková
3. místo Marie Černá
2. kategorie (16 – 19 let):
1. místo Kristýna Varnušková
2. místo Michal Šefara
3. místo Tereza Šplíchalová
Po ocenění následoval příjemný raut a prohlídka hradiště, které mnohé překvapilo tím, že se v místě nachází dvanáct kostelů i s překvapivými nálezy v rybníce. Stejně tak bylo úctyhodné velkomoravské opevnění, z něhož se dochovaly vodní příkopy.
Pořadatelé věřili, že místo účastníky inspiruje k dalším literárním počinům. Mnozí tento pocit měli, ale vzhledem k tomu, že příští ročník bude vyhlášen až koncem října letošního roku a porota zatím není dohodnuta na tématu, je těžké říct, jestli návštěva slovanského hradiště v Mikulčicích nějak ovlivní tvůrčí záměry soutěžících.
Jediné, co jsme se o VI. ročníku dozvěděli, bylo přání pořadatelů, aby vzniklo více veselých textů. Porotci zase soudí, že jde o přirozenou potřebu mládeže dát najevo, co je špatně a co by bylo potřeba jednou pro vždy změnit. Ať je téma jakékoli, vždycky se najde někdo s pesimistickými názory.
Po prohlídce hradiště začal hromadný odjezd. Kdo neměl vlastního řidiče, ten mohl využít objednaný autobus do Hodonína.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...