Aktuality

Alena Ježková zve čtenáře na Dračí polévku

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
mesto

Známá autorka knížek pro děti Alena Ježková zpracovala problematiku, která je stále aktuálnější. Vietnamský chlapec Long vyrůstá v Čechách, chodí do české školy, kde mu říkají Láďo, a necítí se býti ani Vietnamcem, ani Čechem. Kam vlastně patří?



Vydal Albatros, počet stran 96, cena 269 Kč.

knihaLong má dva životy. Zatímco doma mluví vietnamsky a jí hůlkami, ve škole mluví česky, jí příborem a jmenuje se Láďa.  Bydlí s mámou a dědou na pražském sídlišti. Neviditelným členem domácnosti je mistr Kung, dávný čínský filozof. Tátu Long zná ho jen z Dračí legendy, kterou mu máma odmalička vypráví. Chod rodiny je určen každodenními rituály, na jejichž pečlivé dodržování dohlíží děda. V den Longových dvanáctých narozenin se ale strhne smršť událostí. Z Hanoje přijede Cizinec, který o sobě tvrdí, že je Longův táta. Věci se zapletou a Long uteče z domova. Zbývá spousta otázek. Pomůže Longovi jeho ukrajinská kamarádka Světlana? Změní se něco, když se z černých vlasů stanou žluté? Je děda podvodník? A jak se vaří Dračí polévka…?

„Tobě nevadí, že si tě neváží? Že si myslí, že jsi nějaký… blbeček?“ vyhrkl jsem a hned jsem se zděsil, jestli se děda neurazí.
„Nepotřebuju lidi soudit a hodnotit, jak se chovají. On chce jen jídlo, tak mu nabídku stejně dobré jako každému jinému. Víc nechce. Proč bych se měl zabývat tím, co si o mně myslí? Přemýšlí snad drak o tom, co si myslí moucha?“
„To asi ne,“ musím se zasmát.
Děda to pokaždé umí říct tak pěkně, že je to člověku úplně jasný.
Když utichne polední ruch, konečně máme chvilku na vlastní oběd.
„Život je totiž jako polévka, Longu,“ řekne děda mezi dvěma sousty.
„Nejdřív musíš být trpělivý, čekat, až se všechno dobře uvaří, aby to mělo správnou sílu. To může trvat hodně dlouho, a navíc tě výsledná chuť může překvapit. Vždycky ale můžeš něco přidat, něco ubrat. To je na tobě. Je to přece tvoje polévka! Nejprve musí chutnat tobě, a pak ji můžeš nabízet i jiným.“
V pět jsme zavřeli stánek a vydali se domů.


Mgr. Alena Ježková, Ph.D.
Narodila se 6.10.1966, vyrůstala v centru Prahy, vystudovala Filozofickou fakultu Karlovy univerzity obor čeština a pedagogika (1989) a doktorské studium na VŠUP v oboru teorie výtvarných umění (2007). Pracovala jako nezávislá publicistka, posléze působila šest let v pozici reportérky, editorky a zástupkyně šéfredaktora týdeníku Reflex. V letech 2000 – 2002 zastávala funkci ředitelky Odboru public relations Magistrátu hl. m. Prahy. V letech 2002 – 2004 pracovala v p.r. a komunikačních agenturách. Od roku 2004 působí jako nezávislý konzultant oboru médií a public relations, podílela se např. na projektu vytváření jednotné prezentace ČR v zahraničí. Poslední dobou se věnuje především psaní knih zaměřených na popularizaci historie pro děti i dospělé.
Je autorkou stálých historických expozic Králův dvůr v Prašné bráně a Pražské zvony ve věži chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze, připravila výstavu 60 let na křídlech Albatrosu (Národní knihovna 2009). Podílela se na projektu Perly České republiky, který byl součástí programu EXPO 2010, či na projektu ČT Sedm divů Česka.

Nikkarin (Martin Menšík) – je autorem komiksové trilogie 130, z níž zatím vyšly díly s podtituly Odysea a Hodní, zlí a oškliví. Pravidelně přispívá do různých časopisů a ilustruje knihy.

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení