
Recenze: Jeff Smith – Kůstek 1: Útěk z Kůstkova
- Vytvořeno 6. 6. 2010 2:00
- Autor: Marta Šimečková

Už dlouho jsem nečetla komiks, který by byl tak vtipný a který bych mohla vřele doporučit nejen dospělým čtenářům, ale i těm nejmenším. Komiksy v poslední době totiž až příliš zapadají do schematismu, v němž jsou proudy krve známkou kvality stejně jako vulgární hlášky různých padouchů i hrdinů. Pojďme se tedy podívat blíže na dobrodružství podivných tvorečků, kteří právě prchají z Kůstkova vstříc dobrodružství...
Jeff Smith začal vydávat svou fantasy ságu s názvem Bone v roce 1991 vlastním nákladem. Tehdy patrně netušil, že za ni získá řadu uznávaných cen, jako je Eisner Awards nebo Harvey Awards, a že se dostane mezi 100 nejlepších knih století, jejichž seznam sestavil časopis Time. Obliba jeho černobílých obrázků v zahraničí přiměla i české nakladatelství Crew k vydání prvních dvou knih s názvem Útěk z Kůstkova a Velké kraví dostihy v rámci jedné knihy. Překladu se chopil již osvědčený překladatel Michael Bronec (za všechny připomeňme jeho mistrný překlad Posledního jednorožce). A právě díky Michaelu Broncovi se z hrdiny jménem Bone stal Kůstek. Už samotné jméno napovídá, že se bude jednat o miloučké stvoření, které přiroste k srdci každému čtenáři.
Příběh začíná útěkem tří zvláštních bytůstek z rodného Kůstkova, odkud byli vyhnáni kvůli pochybným machinacím jednoho z nich. Náhoda (respektive hejno kobylek) je zavede do jim neznámého kraje, kde se setkají s řadou zvláštních tvorů od maličkých brouků (a jejich dvoumetrových bratříčků), krvežíznivých, avšak nadmíru hloupých krysáků až po rudého draka, který se v žádné situaci neobejde bez svého zapáleného doutníku. A k tomu navíc přibudou další komické postavičky, jako je svérázná babička, která každoročně vyhrává závody v běhu, nebo její svěřenkyně, která do celého příběhu vnese i kousek romantiky.
Samotný děj není až natolik podstatný. Skládá se totiž z několika dějových linek, které se časem splétají a opět rozchází vlastními cestami. Přesto vše spojuje určité tajemství, které je postupně rozplétáno... na odpověď si však musíme zatím počkat. Nemusíte se bát, že byste se při čtení nudili. Naopak se připravte na to, že jakmile Kůstka vezmete do rukou, nebudete se od něj moci odtrhnout. Typický děj putování a hledání cesty zpět do své domoviny je totiž natolik odlišný od jiných příběhů tohoto typu, že to snad ani není více možné.
Hlavní novum je už samotný hlavní hrdina. Není to žádný svalovec, světaznalec, ani hloupoučký hobit, jakého známe třeba ze slavných Tolkienových románů. Kdo tedy Kůstek je? Je to jakési malé cosi, snad něco mezi Mumínkem a červíkem, co připomíná kresby z dílny Walta Disneye. O jeho vlastnostech pak můžeme říci, že je možná až příliš důvěřivý a že nezkazí žádnou legraci.
Za sebe mohu říci, že se už těším na další dobrodružství malého Kůstka a jeho kamarádů. A máme se skutečně na co těšit, protože celá komiksová řada čítá celkem 9 knih. Snad si i vy zamilujete nejen malého Kůstka, ale i ty chlupaté krysáky (mimochodem: nemáte také chuť na zapékánky?).
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...