Ukázky z knih

Ukázky z knih: Zuzana Šestáková – Laskavé pohádky od starého dubu

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
Laskavého pohádky od starého dubu

Přečtěte si poetický a citlivě ilustrovaný příběh o tom, co dokáže opravdové přátelství a oddaná láska. Vítek je šťastný skřítek s velikým srdcem, který si užívá život plnými doušky a žasne nad jeho krásou. A co víc? Dovede vnímat laskavou moudrost starého dubu, který je jeho domovem. A protože na toho, kdo má veliké srdce, čeká i veliká láska, potká Vítek jednoho dne krásnou a něžnou Sněženku – vílu svého srdce.Originálně graficky zpracovanou prvotinu Zuzany Šestákové doprovázejí skvělé ilustrace Zuzany Osako, které dětem živě zprostředkovávají krásu lesa – stromů, rostlin i zvířat.


Laskavého pohádky od starého dubuUkázka z knihy:

 

To vám jednou, děti, byl takový malý skřítek, který moc rád běhal. A ještě raději závodil. Byl totiž nesmírně rychlý a mrštný. Jmenoval se Vítek a žil spolu s ostatními zvířátky v lese. Když Vítek potkal v lese nějaké zvířátko, vždycky si s ním hned chtěl dát závod, aby zjistil, kdo je rychlejší. A pokaždé vyhrál. V celém lese se totiž zatím nenašel nikdo, kdo by byl rychlejší než on. Buďto byli ostatní závodníci menší a měli kratší nožky, takže jim to tak rychle neběhalo, nebo byli naopak větší, ale ne zase tak mrštní, aby vybrali rychle zatáčky, pařezy a jiné překážky, které se na lesní trase ocitly.
A tak se stalo, že zvířátka postupně přestávalo závodění s Vítkem bavit.
„Pojď si zazávodit,“ prosil Vítek ještěrku Lenku.
„Kdepak,“ odpověděla odmítavě Lenka. „Už jsi mě třikrát porazil a já mám na práci lepší věci než se nechat porazit počtvrté. Jdeme totiž s ostatními ještěrkami stavět sněhuláky z kamínků.“
„Sněhuláky z kamínků?“ vrtěl hlavou udivený Vítek.
„My jsme totiž v zimě zase spaly, tak si to teď chceme vynahradit, víš.“
„No jo, no jo, sněhuláky, kameňáky,“ brblal si pro sebe naštvaný skřítek a ani se s Lenkou nerozloučil.
„Mrzout,“ pomyslela si Lenka a přišlo jí to líto.
Skřítkovi se malinko zlepšila nálada, až když zahlédl prasátko Tondu.
„Jé, ahoj, Tondo,“ volal na něj už zdálky. „Že je dneska úplně skvělý den na závodění? Vidíš támhletu velkou borovici? Kdo bude u ní první, vyhraje.“
Ale Tonda ani nezvedl hlavu, aby se podíval, kterou borovici Vítek myslí.
„Hledám žaludy, tady jich bývá vždycky spousta,“ řekl a s funěním a pochrochtáváním hrabal rypákem v zemi, až měl celou hlavu od hlíny.
„Klidně můžeš hledat se mnou,“ dodal po chvíli, aby zamračeného skřítka trochu rozveselil.
„Žaludy mě nebaví,“ řekl Vítek mrzutě. „To se raději porozhlídnu po někom, kdo se nebojí, že prohraje.“
Prasátko si ze skřítkovy špatné nálady nic nedělalo a dál si spokojeně sbíralo žaludy. A tak Vítek hledal dál. Ten den ale už nikoho, kdo by s ním závodil, nenašel. A nenašel nikoho ani další dny.
Tak se milý skřítek smutně potloukal lesem, až jednoho dne došel na místo, které doposud nikdy nepoznal. 
Byl to krásný lesní palouček a přímo uprostřed rostl obrovský dub.
Vítek nad svým novým objevem poskočil radostí.
„To je úžasné!“ vykřikl nadšeně. „Tady určitě žije někdo, s kým jsem ještě nezávodil.“
Rozhlížel se kolem sebe. – A hele, támhle ve větvích se něco hýbe!
„Haló, dobrý den,“ volá Vítek do větví stromů.
„Dobrý den. Copak mi chcete?“ ozvalo se shora a zpoza větví vykoukla na skřítka zrzavá hlava.
„Moc rád bych závodil, víte? Totiž, já jsem skřítek Vítek a moc rád závodím… Jenže nemám s kým,“ dodal smutně.
Ve větvích to zašustilo. Šup, hop, hop. Než se Vítek nadál, stál před ním zrzeček se širokým, laskavým úsměvem a povídá: „Já jsem veverčák Marcel a bydlím tady na dubu. Cože jsi mi to říkal, že rád děláš?“
„Závodím,“ řekl Vítek a dodal, „v běhu, víš.“

Knihu Laskavé pohádky od starého dubu vydalo nakladatelství Grada

 

Laskavé pohádky od starého dubu
Autor Zuzana Šestáková
Ilustrace Zuzana Osako
Nakladatelství Grada
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 96
ISBN/EAN 978-80-271-0068-2
Ediční řada Pohádkové čtení

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení