Tiskové zprávy a pozvánky

28. Podzimní knižní veletrh

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

28. Podzimní knižní veletrh se bude konat ve čtvrtek a v pátek 5. a 6. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Ve stejném termínu se bohužel konají i komunální a senátní volby, ale termín veletrhu byl znám podstatně dřív než termín voleb a zájem vystavovatelů kvůli volbám rozhodně neklesl.

 

 

Naopak, zájem vystavovatelů je letos rekordní! Ke dni uzávěrky (31. srpnu) je přihlášeno 165 vystavovatelů a zbývají jen dvě malá tržní místa. K již tradičním vystavovatelům (mj. Host, který letos představí hned pět autorů - Michala Sýkoru, Jiřího Padevěta, Viktorii Hanišovou, Petru Dvořákovou a Antona Hykische, Grada s oblíbeným Zdeňkem Svěrákem, Atlantis s hvězdou veletrhu Martinem Hilským, Mladá fronta se dvěma zahraničními autory, Polákem Mariuszem Suorszem a Němkou Sabine Dittrich či Šulc-Švarc s Magdou Váňovou a Jiřím Žáčkem) přibylo letos několik nových: nakladatelství Altenberg, které představí chorvatského autora Denise Peričiće, nové dravé nakladatelství Mystery Press, Moravské zemské muzeum s autorem Vítem Vlnasem, komiksové nakladatelství Zanir, nakladatelství Ostravské univerzity, Větrné mlýny, které se na veletrh vrací po dlouhé odmlce, zato hned se dvěma zajímavými autory - Ukrajinkou Sofií Andruchovyč a Maďarem Viktorem Horváthem a dva nové "zvířecí" projekty určené dětem: výtvarná dílna Duhová kočka či knihkupectví Dvě veverky.

 

Mottem veletrhu je Století samoty, což odkazuje ke stému výročí rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku Československa. Na veletrh proto přijede několik spisovatelů ze zemí bývalé monarchie, jejichž knihy vycházejí česky. Kromě již zmíněných to bude Josef Haslinger, rakouský prozaik, dokumentarista a bývalý předseda německého PEN klubu. (Nakladatelství Tebenas vydalo jako audioknihu jeho román Jáchymov, věnovaný osudu legendárního českého hokejisty Boži Modrého, který byl v padesátých letech vězněn v Jáchymově. Audioknihu pokřtí (v sobotu 6. října ve 12:15) Otakar Janecký a další hokejisté několika generací.) Dalším "rakousko-uherským" autorem je slavný Chorvat Pavao Pavličić - nakladatelství Runa představí jeho román Dixieland, druhým slovenským hostem (kromě Antona Hykische) bude Michal Hvorecký s mrazivou dystopií Troll (česky vydalo Argo), a dále přijede jediný česky píšící rumunský básník Mircea Dan Duta. Historii se se bude věnovat i americká badatelka Mary Heimann, autorka knihy Doskočiště protektorát Jitka Neradová, kniha Život za první republiky Zdeňka Geista, beseda se Zdenou Mašínovou a řada dalších pořadů.

 

Těmi hlavními hvězdami jsou na veletrhu ovšem čeští autoři. Kromě již zmíněných se na čtenáře těší: Eva Tvrdá, Radek Malý, Petr Fiala, Daniela Šafránková, Václav Větvička, Josef Mlejnek, Alena Mornštajnová, Michal Šanda, Irena Dousková, Radim Uzel, Jana Richterová, Michal Viewegh, Pavel Čech, Max Kašparů, Lydie Romanská, Petr Musílek, Milena Fucimanová, Boris Pralovszký a mnoho dalších.

 

Nebudou chybět ani autoři knih, spjatých s Havlíčkovým Brodem a Vysočinou - např. Michal Kamp a Milan Šustr (kniha Havlíčkův Brod včera a dnes z nakladatelství Tváře), Jarmila Doležalová st., poslední žijící z vypálených Ležáků, Pověsti z Pohledu a okolí Františka Hladíka (vydal Petrkov) aj.

 

Z mnoha dalších doprovodných programů veletrhu zmiňme výstavu Jan Antonín Venuto a jeho dílo v kontextu české veduty a krajinomalby (komentovaná prohlídka v Galerii výtvarného umění bude v pátek 5. října v 15 hodin), tradiční přednášku nového nositele ceny Littera Astronomica (jehož jméno ovšem zůstane až do 5. října utajené), předveleržní Listování s Lukášem Hejlíkem knihou Timura Vermese Už je tady zas, koncert Rock for Book s Michalem Prokopem a Václavem Koubkem nebo losování návštěvnických vstupenkových knížeček - dva lidé letos mohou vyhrát večeři s oblíbenou spisovatelkou Alenou Mornštajnovou.

 

Podzimní knižní veletrh má v pátek 5. října otevřeno od 10 do 19 hodin a v sobotu 6. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenková knížečka s mnoha kupony na slevy u výstavních stánků stojí 60 Kč, ale ti, kdo si schovali kupon loňské vstupenky, si ji mohou koupit jen za 18 Kč.

 

Podrobný a průběžně aktualizovaný doprovodný program, seznam vystavovatelů a všechny další informace o veletrhu hledejte - a nacházejte - na stránkách www.hejkal.cz.

 

Doprovodný program

 

Čtvrtek 4. října

19:00  Listování s Lukášem Hejlíkem v sále Staré radnice. 

20:00 Číše vína. Vystavovatele a knihovníky zve starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. (Vinárna ve Staré radnici)

 

Pátek 5. října

7:00 Veletrh je otevřen pro vystavovatele.

10:00 Veletrh je otevřen pro veřejnost.

10:05 Úvodní tisková konference v salonku 1.

10:10 Pozorování slunce astronomickými dalekohledy. Pořádá Česká astronomická společnost, po celou dobu veletrhu před Kulturním domem Ostrov.

10:15 Pohrátky, Kukadýlko a Vincek, Vlk a Lucinka - setkání s autorkami a autogramiáda po celou dobu veletrhu u stánku nakladatelství Elmavia, č. 113.

10:45 Eva Tvrdá: Města v Českém Slezsku. Města jako nositelé zvláštností málo známé oblasti České republiky.  Pořádá nakladatelství Littera Silesia v salonku 1.

11:00 Samostatnost 1918: společné polsko-česko(slovenské) století 

Prezentace vydavatelského cyklu Samostatnost 1918, který reflektuje století Polska a Československa a jejich společné i rozdílné dějiny. Do letošního podzimu vyšlo v sérii jedenáct knih, na jejich vydání se podílí Polský institut v Praze, Instytut Książki a vybraní čeští nakladatelé.

Pořádá polský institut v salonku 2.

11:00 Zdeněk Geist. Představení knihy Život za První republiky a audioknihy Buďme gentlemany, načtené Martinem Stránským. Pořádá nakladatelství Jihlavské listy-Parola v prostoru PEN.

11:30 Radek Malý, laureát i porotce ceny Jiřího Ortena. Pořádá Svaz českých knihkupců a nakladatelů v salonku 1.

11:30 Jana Vejsadová: Trénink paměti pro nevidomé a slabozraké. Knihovna a tiskárna K. E. Macana spolu s havlíčkobrodskou autorkou Janou Vejsadovou představí novou zvukovou knihu v prostoru PEN.  

11:45 Jak se rodí kniha? Hravě! Interaktivní tvořivá dílna jak vzniká kniha krok za krokem a autorské čtení knihy s hudebním doprovodem. Pořádá nakladatelství Elmavia a autorky knihy Pohrátky v salonku 2.

12:00 Rakousko-uherský oběd s náměstkyní hejtmana Kraje Vysočina Janou Fischerovou  pro zahraniční hosty veletrhu v hotelu Slunce.

12:00 Ladislav Svoboda, Aleš Veselý, Elisabeth Zeilinger: Jan Antonín Venuto a jeho dílo. Prezentaci unikátní knihy pořádá Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod v prostoru PEN.

12:15 Petr Fiala: Jak uvařit demokracii. Novou knihu pokřtí starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Pořádá  B&P Publishing  v salonku 1. 

12:30 Jana Čeňková (FSV UK): Kulturní a literární časopisy v meziválečné době - prezentace části knihy z nakladatelví Academia v salonku 2.

12:30 Vít Vlnas představuje knihu Tváří v tvář - Barokní portrét v zemích Koruny české. Pořádá Moravské zemské muzeum v prostoru PEN.

13:00 Křest a představení knihy Kdo je tady cizincem, kterou autor Petr Samojský doprovodí hrou na sitár. Pořádá Obec širšího společenství českých unitářů v salonku 1. Následuje autogramiáda u stánku č. 143.

13:00 František Hladík: Pověsti z Pohledu a okolí. Divadelní prezentaci knihy pořádá nakladatelství Petrkov v prostoru PEN. Vystoupí dětský dramatický kroužek Pokustón Pohled.

13:15 Václav Maria Havel: Mé vzpomínky. Představení memoárů V. M. Havla s důrazem na unikátní obrazový doprovod knihy. Pořádá Knihovna Václava Havla v salonku 2.

13:30 Petr Fiala: Jak uvařit demokracii. Autogramiáda na stánku nakladatelství  B&P Publishing, č. 202.

13:45 Pavao Pavličić: Dixieland - prezentace chorvatského románu z nakladatelství Runa v salonku 1.

14:00 Michaela Závodná: Železnice - dopravní tepny nové republiky. Přednášku pořádá Ostravská univerzita v salonku 2.

14:00 Daniela Šafránková: Fína. Představení nové knihy pořádá nakladatelství Argo v prostoru PEN.

14:30 Jiří Padevět: Ostny a oprátky - autorské čtení z knihy, v níž se prolínají velké a malé dějiny. Pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

14:30 Denis Peričić: Až na krev. Knihu pozoruhodných chorvatských povídek představuje nakladatelství Altenberg v prostoru PEN.

15:00 Komentovaná prohlídka unikátní výstavy Jan Antonín Venuto a jeho dílo v kontextu české veduty a krajinomalby přelomu 18. a 19. století. Výstavou provede její autor Aleš Veselý. (Galerie výtvarného umění, Havlíčkovo nám. 18, vstup zdarma při předložení kuponu ze vstupenkové knížečky).

15:00 Michal Kamp: Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku - autogramiáda dotisku knihy u stánku Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, č. 123.

15:00 Jitka Neradová: Doskočiště protektorát. Pozoruhodnou audioknihu představuje nakladatelství Tebenas v prostoru PEN.

15:00 Václav Větvička: Jak voní můj domov. Křest knihy a autogramiáda u stánku nakladatelství Jan Vašut, č. 43.

15:00 Josef Mlejnek - autogramiáda u stánku nakladatelství Atlantis, č. 60.

15:15 Michal Sýkora: Pět mrtvých psů. Prezentaci nové české detektivky pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

15:30 Viktor Horváth: Můj tank - prezentace knihy pozoruhodného maďarského autora. Pořádá nakladatelství Větrné mlýny a Maďarský institut v Praze v salonku 2.

15:30 Lásky a lijavce. Vzpomínky Antonína Přidala představuje editorka Olga Jeřábková. Pořádá B&P Publishing v prostoru PEN.

15. 45 Autogramiáda Jarmily Doležalové st., poslední žijící z vypálených Ležáků - Osud jménem Ležáky, II. vydání, u stánku nakladatelství Ronado, č.102

16:00 Michal Hvorecký: Troll. Autorské čtení z mrazivého slovenského románu pořádá nakladatelství Argo v salonku 1.

16:00 Danka Šárková v prostoru PEN. Křest knihy Příběhy na lehátko.

16:00 Michal Kamp a Milan Šustr: Křest a autogramiáda knihy Havlíčkův Brod včera a dnes a představení knihy Jiří Rajlich a Karel Černý Pilotem krále Anglie (osudy operačních pilotů RAF z Havlíčkova Brodu) - u stánku nakladatelství Tváře, č. 145.

16:15 Alena Mornštajnová: Hana. Setkání s autorkou jedné z nejúspěšnějších českých knih pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

16.20 Ella Fever: Jak bublifuk ničil životy. Křest knihy a autogramiáda u stánku nakladatelství Ronado, č. 102. Každý sedmnáctý kupující tuto knihu dostane bublifuk zdarma.

16:30 Michal Šanda čte z knihy Údolí v prostoru PEN.

16:45 Sabine Dittrich: Potomci mlčení. Setkání a beseda s německou autorkou o cestě do minulosti vlastní rodiny a o vině, pomstě a odpuštění. Pořádá nakladatelství Mladá fronta v salonku 1.

17:00 Littera Astronomica - předání ceny a přednáška laureáta Lukáše Grygara. Pořádá Česká astronomická společnost v salonku 2.

17:00 Alena Mornštajnová - autogramiáda na stánku nakladatelství Host, č. 32.

17:00 Boris Pralovszký: Nohama napřed. Představení humoristického románu z nakladatelství Šulc-Švarc v prostoru PEN.

17:30 Irena Dousková: Rakvičky. Setkání s oblíbenou autorkou pořádá Druhé město v salonku 1.

17:30 Refrény času. Prezentace antologie současné české a slovenské poezie, která vychází k jubileu československé státnosti za účasti editorů - Lydie Romanská (Česko), Štefan Cifra (Slovensko) - předsedy Spolku slovenských spisovatelů Miroslava Bielika, vedoucího editora vydavatelství Spolku slovenských spisovatelů Jána Tazberíka a šéfredaktora časopisu Dotyky Borise Brendzy. Z české strany se dále zúčastní básníci zastoupení v antologii Vladimír Machek, Alois Marhoul a Petr Musílek.

17:30 Sabine Dittrich: Potomci mlčení - autogramiáda na stánku Mladé fronty, č. 82.

18:00 První losování vstupenek v literární kavárně Petrkov. Můžete vyhrát večeři s Alenou Mornštajnovou, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger, skvělé knihy z nakladatelství Metafora, Šulc-Švarc, Hejkal, audioknihy z nakladatelství Tebenas, vstupenku na koncert Rock for Book, poukazy do kavárny Hejkal, francouzská vína od firmy Pozdní sběr a další zajímavé ceny.

19:00 Uzavření veletržních prostor.

20:00 Večer nejkrásnějších knih a jejich tvůrců. Předávání ceny Kraje Vysočina, ceny města Havlíčkova Brodu, ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. a ceny čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a Českého rozhlasu Vysočina. Pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka. V sále Staré radnice na Havlíčkově náměstí. Následuje raut pro vystavovatele a další zvané hosty.

21:00 Rock for book 2018. Michal Prokop a Framus Five. V baru zahraje Václav Koubek. Klub Oko, Smetanovo náměstí 30. Kontakt pro rezervaci vstupenek Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 602 567 728.

 

Sobota 6. října

8:30 Sál otevřen pro vystavovatele.

9:00 Začátek druhého dne veletrhu.

9:00 Vyhlášení vítězů soutěže O cenu Františka Drašnera. Pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost v salonku 1.

9:15 Pověsti z Vysočiny - třetí díl. Představuje nakladatelství Novela bohemica v salonku 2.

9:30 Abhejali Bernardová: Sedmička oceánů. Abhejali jako 10. člověk a 4. žena na světě přeplavala sedm obtížných průlivů, mezi nimi např. kanál La Manche či Kanál kostí. Povídat bude o překonávání hranic a o meditaci, představí přitom nové vydání titulu Meditace. Pořádá nakladatelství Madal Bal v prostoru PEN.

9:45 Americká historička Mary Heimann hovoří o své knize Czechoslovakia, the state that failed (Československo, stát, který selhal) V salonku 1.

10:00 Martin Hilský: Shakespearovy ruské námluvy: Marná lásky snaha. Přednášku v sále Staré radnice pořádá nakladatelství Atlantis. Vstup s veletržní vstupenkou.

10:00 Publikace a průvodce Národního památkového ústavu. V salonku 2.

10:00 Beseda se Zdenou Mašínovou. Pořádá Kartuziánské nakladatelství v prostoru PEN.

10:30 Sofia Andruchovyč: Felix Austria - autorské čtení z pozoruhodného ukrajinského románu. Pořádá nakladatelství Větrné mlýny v salonku 1.

10:30 Irena Dousková: Rakvičky - autogramiáda na stánku Druhého města, č. 100

10:45 Jan Opatřil: Kapřík Metlík. Představení dětské knihy v salonku 2.

11:00 Jana Richterová: Plody dozrály, přichází Hostina. Představení závěrečného dílu magicko-realistické pentalogie pořádá nakladatelství Kruh v prostoru PEN.

11:00 Magda Váňová: Holčičky, Jiří Žáček: leporelo Máme doma velrybu a sbírka básní Café Robinson, Boris Pralovszký: Nohama napřed - velká autogramiáda na stánku nakladatelství Šulc-Švarc, č. 74.

11:00 Kai Donner: Na Sibiři mezi Samojedy. Křest pozoruhodné knihy u stánku nakladatelství Dauphin, č. 28.

11:00 Ivan Kraus - autogramiáda na stánku nakladatelství Academia, č. 76.

11:15 Jaroslav Velinský: Legenda české detektivky se vrací. Pořádá Mystery Press v salonku 1.

11:30 Radim Uzel. Setkání s oblíbeným autorem pořádá nakladatelství Epocha v salonku 2.

11:30 Vráťa Ebr: Encyklopedie pražských ulic - opravník názvů, Praha milostná a další chystané knihy o Praze. Ve spolupráci s nakladatelstvím Olympia v prostoru PEN.

12:00 Petra Dvořáková: Dědina. Novou knihu představuje nakladatelství Host v salonku 1.

12:15 Křest audioknihy Josefa Haslingera Jáchymov. Knihu pokřtí Jan Suchý, Otakar Janecký a další hokejové legendy.  Pořádá nakladatelství Tebenas na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, č. 84.

12:30 Martin Fejtek: Příčiny stresu , jak se s ním vypořádat. Stres jako příčina dalších potíží a nemocí.  Podle materiálů L. Ron Hubbarda.  Pořádá Dianetické centrum v prostoru PEN.

12:45 Mariusz Surosz: Ach, ty Češky - české setkání s polským spisovatelem a novinářem pořádá Mladá fronta v salonku 1. Osm žen, osm příběhů, typických pro československé dějiny 20. století.

13:00 Josef Haslinger: Jáchymov. Beseda s rakouským autorem a bývalým předsedou německého PEN klubu nejen o jeho knize Jáchymov. Prezentaci audioknihy pořádá nakladatelství Tebenas v salonku 2.

13:00 Michal Viewegh: Muž a žena. Tradiční setkání s oblíbeným autorem v prostoru PEN.

13:00 Pavel Čech. Autogramiáda brněnského výtvarníka, spisovatele a ilustrátora na stánku nakladatelství Petrkov, č. 161.

13:00 Zdeněk Svěrák: Strážce naděje. Autogramiáda na stánku nakladatelství Grada, č. 92 na jevišti.

13:30 Český hlas z Rumunska: Básník a překladatel Mircea Dan Duta v salonku 1.

13:30 Mariusz Surosz: Ach, ty Češky. Autogramiáda na stánku Mladé fronty, č. 82.

13:30 Arto Paasilinna: Chraň nás Pánbůh před Finem a Tři chlupatá zvířata. Křest nových knih Arta Paasilinny u stánku Nakladatelství Hejkal, č. 203.

13:45 Anton Hykisch: Milujte královnu a Věřte císaři. Setkání s legendárním slovenským autorem pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

14:00 Spisovatelka Milena Fucimanová představuje Divadlo Agadir a čte z básnické sbírky Rút v prostoru PEN.

14:00 Workshop a prezentace knihy Šijeme a tvoříme z látkových panelů. Pořádá nakladatelství Šuplík v literární kavárně Petrkov.

14:00 Max Kašparů. Autogramiáda u stánku nakladatelství Cesta, č. 146.

14:00 Magda Váňová: Holčičky, Jiří Žáček: leporelo Máme doma velrybu a sbírka básní Café Robinson, Boris Pralovszký: Nohama napřed - velká autogramiáda na stánku nakladatelství Šulc-Švarc, č. 74.

14:00 Martin Hilský - autogramiáda na stánku nakladatelství Atlantis, č. 60.

14:00 Markéta Hejkalová: Měj mě rád/a - autogramiáda u stánku nakladatelství Hejkal, č. 203.

14:15 Děti a tvůrčí psaní. Besedu o tom, jak poznat v dítěti talent k psaní a podpořit ho a jak psaní rozvíjí v dětech další zajímavé schopnosti a dovednosti pořádá: nakladatelství MÁM TALENT 

v salonku 1.

14:30 Viktorie Hanišová: Houbařka. Setkání s knihou a autorkou pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

14:30 Denis Peričić: Až na krev a Josef Kodet: Podivuhodné dva roky ve 2924 verších. Společná dvojautogramiáda na stánku nakladatelství Altenberg, č. 153

15:00 Pavel Kořínek - Lucie Kořínková: Punťa. Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942) - prezentaci knihy pořádá nakladatelství Akropolis v salonku 1.

15:15 Pavel Lebduška: Dobrodružství slimáka Ludvíka. Prezentaci detektivně-špionážního thrilleru a zároveň pohádkového příběhu pro malé i velké pořádá nakladatelství Šuplík v salonku 2.

16:00 Druhé závěrečné losování vstupenek a předávání cen na jevišti. Můžete vyhrát velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger, skvělé knihy z nakladatelství Metafora, Šulc-Švarc, Hejkal, audioknihy z nakladatelství Tebenas, poukazy do kavárny Hejkal, zájezd od cestovní kanceláře M TOUR, francouzská vína od firmy Pozdní sběr a další zajímavé ceny.

 

17:00 28. Podzimní knižní veletrh končí - na shledanou na 29. Podzimním knižním veletrhu 11. a 12. října 2019. 

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení