Teorie literatury

Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu

1 1 1 1 1 (82 hlasů)
kniha 100x100
Obrazná pojmenování v užším smyslu neboli tropy jsou založeny na přenášení významu. Jejich podstatou je mnohoznačnost slov. Při tvorbě obrazných pojmenování básník nevytváří zcela nové prvky, ale spíše nově a neotřele kombinuje prvky staré. Přímá pojmenování určitých jevů přenáší na jevy jiné, a tak toto pojmenování významově posouvá. Výsledkem je neočekávané spojení slov, které můžeme označit jako nepřímé a obrazné pojmenování.

 

Obrazná pojmenování v užším smyslu, tedy vlastní tropy, rozřazuje Bruknerův Poetický slovník do tří základních skupin. K základním tropům řadí metaforu, metonymii a symbol. Ostatní tropy, jako například přirovnání, alegorie, personifikace nebo synekdocha, jsou pouze podskupinami těchto základních tropů.

Přehled základních tropů a jejich podskupin:

Metaforu můžeme definovat jako nepřímé pojmenování založené na vnější podobnosti. Jinými slovy metafora vzniká záměnou jednoho slova, slovního spojení jiným slovem anebo slovním spojením na principu podobnosti jevů nebo předmětů. Přenášet se mohou jednak vlastnosti věcí, a to na neživé předměty či jevy (smaragd trávy) a  na živé bytosti (srdce mu zkamenělo), jednak vlastnosti živých bytostí, a to na zvířata (malý zpěvák – ve významu pták) nebo na neživé předměty (mrtvé moře).
•    Přirovnání je druh tropu, který má vlastnosti metafory. V přirovnání existují tři prvky – porovnávaný, porovnávající a jejich společná vlastnost. Příklad: je chytrý jako liška, bije se jako lev.
•    Alegorie neboli jinotaj je druh metafory, který se uplatňuje v celém textu. Alegorie spadá pod nepřímé pojmenování, prostřednictvím něhož lze vyjádřit obsah, myšlenky a představy, které se z určitých většinou společenských důvodů nesmí vyslovit přímo. Alegorie se nejčastěji uplatňuje v bajkách, a to zejména zvířecích, jaké psal například  Jean de La Fontaine nebo Ivan Andrejevič Krylov.
•    Personifikace je druh metafory, jenž je založen na přenášení vlastností lidí a jejich činnosti na neživé předměty, věci nebo abstraktní pojmy. Výskyt personifikace se neomezuje pouze na poezii, lze ji objevit také v próze. Příkladem personifikace je třeba věta Slunce nakukuje do oken.


Metonymii lze označit za obrazné pojmenování založené na vnitřní podobnosti a vnitřních vztazích. K záměně jednoho slova jiným slovem dochází třeba na základě místního a prostorového vztahu, na základě časových a věcných souvislostí nebo záměnou příčiny a důsledku.  Příkladem metonymie jsou následující slovní spojení: poslouchat Mozarta, číst Hemingwaye, spořit s liškou (tj. s bankou používající logo lišky), hlášení vydané Bílým domem, země truchlí, sníst celý talíř aj.
•    Synekdocha, která spadá pod metonymii, je záměnou jednoho slova jiným slovem, a to na základě kvantitativního vztahu mezi nimi. Synekdocha se používá tehdy, když je celek charakteristický pro část a opačně. K základním typům synekdochy patří pars pro toto (tj. část místo celku) a totum pro parte (tj. celek místo části). Jako pars pro toto lze označit synekdochu ve větě Nepřišla ani noha. Totum pro parte je zase obsaženo ve větě Ostrava vyhrála v Praze.
•    Hyperbola neboli nadsázka je druh obrazného pojmenování, které patří k metonymii. Obrazný charakter hyperboly spočívá v tom, že namísto ní lze vždy použít slovo či slovní spojení bez nadsázky. Hyperbola se často vyskytuje v hovorovém stylu. Např. Už tisíckrát jsem ti pověděl. Jsem jedno  ucho. .


Symbol, jenž má znakový charakter, vzniká na základě konvencionálního, tj. předem smluveného označení. Například chléb ze solí jsou symbolem přátelství a pohostinnosti, kominík je symbolem štěstí nebo černá kočka běžící přes cestu je naopak symbolem neštěstí.
Komentáře   

 
Storycollector
-22 Odp.: Tropy: Obrazná pojmenování v užším smysluStorycollector 2012-11-24 18:08
Tropů je daleko víc: www.tvtropes.org 8)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Věra
-13 Odp.: Tropy: Obrazná pojmenování v užším smysluVěra 2014-09-15 17:38
potrebuji poradit,neter ma vyhledat v textu priklady obrazneho metaforic vyjadreni:ze sbirky Kvety intim nalad:U rek mam vecer vlazny rad...Dekuji
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří Lojín
-22 Odp.: Tropy: Obrazná pojmenování v užším smysluJiří Lojín 2014-09-16 16:55
Vážená paní Věro, bohužel, nezabýváme se podobnými radami, samozřejmě, pokud by se našel někdo ze čtenářů či redaktorů, který by poradit chtěl a uměl, budeme rádi.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Danko
-15 Odp.: Tropy: Obrazná pojmenování v užším smysluDanko 2015-10-10 14:08
máte tu i testy?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
kokot
-17 nekokot 2017-10-16 18:12
Cituji Danko:
máte tu i testy?

ne
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
-
+12 Odp.: ne- 2021-03-23 18:55
Odpovědět po dvou letech se vyplatí :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
xd
+1 Odp.: nexd 2021-09-28 14:52
jo no
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Mirek
0 Odp.: Tropy: Obrazná pojmenování v užším smysluMirek 2022-01-18 16:22
:D
jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky...
jinak dobrá stránka ;-)
ale fakt mě zabíjí ta konverzace:
najednou někdo po roce napíše, zda jsou tu testy, po dvou letech odpověď ne, za další 3,5 roku: další příspěvek, který se týkal 3,5 roku starého, který se týkal 2 roky starého :roll:

tak asi čau zase za pět let ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
vendy
0 Odp.: Tropy: Obrazná pojmenování v užším smysluvendy 2023-10-31 20:58
haha
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
vendy
0 Odp.: Tropy: Obrazná pojmenování v užším smysluvendy 2023-10-31 21:00
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení