Rozhovory

Rozhovor s Karin Krajčo Babinskou

5

Velkou část svého dětství strávila před kamerou, v dospívání došla k rozhodnutí, že si raději najde místo za kamerou. A protože chtěla natáčení držet ve svých rukou a vyprávět příběhy, vystudovala filmovou a televizní režii. Natáčela krátké filmy, reklamní spoty, dva celovečerní filmy, komediální seriál, nejnověji režíruje divadelní hru, ale tu pravou tvůrčí svobodu našla Karin Krajčo Babinská v psaní knih.

Rozhovor s Blankou Kovaříkovou

5

Patří k lidem, pro které je jejich práce také koníčkem. Píše literaturu faktu a nejraději z období první republiky. „Osobnostem první republiky se věnuji často zřejmě i proto, že u nich ještě stále je co objevovat, a to mě baví,“ přiznává spisovatelka a novinářka Blanka Kovaříková, která této době věnovala také svoji zatím poslední knihu První republika – Jak žily hvězdy.

Rozhovor s Alicí Horáčkovou

5

Psát začala již v dětském věku. Byly to groteskní povídky o její rodině a pak je s chutí četla před příbuznými. Jelikož byla plaché dítě, psaní jí dávalo pocit jistoty. Nakonec vystudovala žurnalistiku a pracovala jako novinářka. Dnes má na svém kontě Alice Horáčková čtyři knížky, letos jí vyšel román Rozpůlený dům a v současné době připravuje životopis Václava Bendy, který patřil k nejstatečnějším disidentům.

Rozhovor s Johanou Fundovou

5

V dětství si představovala, že jednou povede nějaký časopis o seriálech, a toužila vytvářet zábavný obsah pro ostatní. „Nakonec ho tvořím prostřednictvím svých profilů na sociálních sítích (Pure devadesátky & milénium) a svých knih. Což je alespoň částečné splnění mého dětského snu, a to je skvělé,“ přiznává autorka knih Devadesátky, Hezky, ale narovnej se a Milénium, Johana Fundová.

Rozhovor s Janem Štifterem

5

Odmala ho zajímá historie, a tak vystudoval kulturní dějiny. Stal se novinářem, prošel několika redakcemi a posledních deset let je šéfredaktorem life-stylového časopis Barbar, který založil. Napsal několik odborných knih a románů. Poslední Paví hody vyšel letos. V současné době připravuje sběratel příběhů Jan Štifter knihu delších rozhovorů s pamětníky z Trhových Svinů.

Rozhovor s Janou Poncarovou

5

Psát začala již v dětském věku a píše stále. Jako novinářka články o energetice a průmyslu a jako spisovatelka romány inspirované skutečnými událostmi a lidmi. Nedávno Janě Poncarové vyšla knížka Herečka: Múza první republiky a v současné době pracuje na dalším příběhu, který nás zavede do období let 1946 – 1948.

Rozhovor s Martinou Málkovou

„Psaní je můj paralelní svět. Dává mi možnost žít ještě jiné životy,“ přiznává Martina Málková, autorka románů - Dvojitý gambit, Závity ulit a Pérka, drátky, kolečka. Ta si v dětství ráda vymýšlela příběhy, a když se naučila psát, tak je převáděla na papír a od té doby jsou jejími věrnými společníky blok a tužka. Sama působí jako lektorka v oblasti rozvoje a vzdělávaní dospělých. K psaní knih ji přivedla touha a zvědavost.

Rozhovor s Hanou Lasicovou

5

„Ve skutečnosti mám práci svých snů,“ přiznává slovenská spisovatelka a TV scénáristka Hana Lasicová, kterou to k psaní táhlo již v dětství. Přesto nejdříve vystudovala personalistiku a v této oblasti také nějakou dobu pracovala. Nakonec se našla v psaní, které ji stále baví a naplňuje.

Rozhovor s autorkou knihy Třešně v rumu

5

Bylo mi ctí, že jsem měla možnost povídat si o tvorbě s autorkou knihy Třešně v rumu (recenze zde) Michaelou Janečkovou. Michaela Janečková je redaktorkou ekonomického zpravodajství v České televizi, editorkou pořadu Byznys ČT24 a také maminkou dcery Josefíny. Kniha Třešně v rumu je deníkovým záznamem o její cestě s dědečkem na Kubu. Jak to asi může dopadnout, když se s kovaným komunistou vydáte do takové země, si přečtěte sami. Na recenzi se můžete podívat zde. Teď si ale udělejte čas a přečtěte si rozhovor s autorkou, máte se na co těšit. A třeba se i vy vydáte někam se svou babičkou či dědou.

Karin Lednická: „Mým záměrem bylo přitáhnout k životické tragédii pozornost veřejnosti.“

5

Karin Lednická si získala srdce velkého okruhu čtenářů úvodními dvěma díly zamýšlené trilogie Šikmý kostel, v níž zaznamenává osudy lidí z Karvinska od 90. let předminulého století. Letos v březnu vyšla nová kniha – Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie. Autorka se v ní věnuje dramatickým událostem v malé obci na Těšínsku, která byla po konferenci v Mnichově roku 1938 spolu s celým Těšínským Slezskem připojena k Polsku a po začátku II. světové války se stala součástí Německa jako okupované území. Knížka okamžitě vzbudila velký zájem, proto jsem požádala Karin Lednickou o rozhovor nejen o tomto (po)zapomenutém příběhu.

Rozhovor s Hanou Kašákovou

5

Hana Kašáková je začínající autorka, která v posledních třech letech vydala tři knihy. V rozhovoru jsem se zaměřila na její nejnovější knihu 21 kalhotek. Ta vyšla v letošním roce v nakladatelství CPress. Recenzi na knihu naleznete zde.

Rozhovor s Bronislavem Sobotkou

5

S Broňou Sobotkou jsme se poznali před asi dvaceti lety. On měl tehdy o dvacet kilo víc, já zase méně. Hlavně by nás ale ani ve snu nenapadlo, že se z nás stanou učitelé angličtiny. Navíc z Broni jeden z nejznámějších v České republice, jeho youtubový kanál odebírá bezmála 160 000 lidí, kteří oceňují, že srozumitelně vysvětluje i zapeklité gramatické jevy a hlavně rozdává radost z osvojování anglického jazyka. Přednedávnem své vědomosti koncentroval do knihy Zamilujte se do angličtiny a zároveň publikoval 365 cool anglických frází a výrazů. Při té příležitosti jsem jej požádal o rozhovor pro čtenáře Vaší literatury.

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení