Rozhovory

Rozhovor s vydavatelem Markem Turňou

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
5

Vybudovat po roce 2000 životaschopné nakladatelství? Pro někoho sen, pro nakladatele Marka Turňu skutečnost. Devět let pracoval jako investiční konzultant pro londýnskou společnost v Praze, než se odvážil v roce 2002 odejít a postavit se na vlastní nohy.

V roce 2004 založil nakladatelství KNIHA ZLÍN a českým čtenářům přinesl nejen knihy Jo Nesbøho. Už od samého začátku se nakladatelství KNIHA ZLÍN profiluje na světovou literaturu a objevuje tituly pro náročnější čtenáře, kteří chtějí i nadále kultivovat svůj čtenářský vkus a vnímat celosvětové dění v souvislostech.

 

 

Jak vznikal příběh nakladatelství Kniha Zlín?

Vždy jsem hodně četl a zajímal se o zahraniční produkci a literaturu. Po odchodu z investičního bankovnictví jsem se pohyboval mezi autory, vydavateli a umělci v Česku i na Slovensku a všiml jsem si jisté mezery na trhu. Zahraniční literatura, která se mi líbila, se u nás nevydávala. A tak jsem to z nevědomosti a nezkušenosti zkusil. V roce 2004 jsem vydal první knihu, pak postupoval tempem 5-10 knih ročně a až v roce 2008 jsem se stal právoplatným podnikem v černých číslech – s vydáním bestselleru Skleněný pokoj Simona Mawera. Těch bestsellerů bylo od té doby několik, jednoznačně mezi nimi vedou knihy Jo Nesbøho a teď dosahuje naše produkce cca 40 titulů ročně.

 

Díky čemu se domníváte, že se vám podařilo z nápadu vytvořit úspěšný podnik?

Díky trpělivosti, ochotě dotovat (a věřit!) provoz nakladatelství první dlouhé 4 roky a nepochybně i díky štěstí.

 

Jaké jsou vaše největší úspěchy?

Kromě vybudování (a prodeje) nakladatelství mám největší radost se založení největší a nejvýznamnější slovenské literární ceny Anasoft litera. Zakládali jsme ji s tehdejší kolegyní Katarínou Kucbelovou z nuly jen ve dvou a dnes je to nejuznávanější slovenské literární ocenění.

 

Co pro vás osobně literatura znamená, co vám přináší?

Nepochybně vhled do jiných světů a příběhů, jiné pohledy na věci, vztahy, události a v neposlední řadě také radost z krásy jazyka.

 

Která literární postava vás v životě nejvíce inspirovala a jakým způsobem?

Myslím, že to ve své době byl Nicholas Urfe z knihy Johna Fowlese Mág. Nevím, čím to bylo, ale v době, kdy jsem ji četl, jsme byli zhruba stejně staří a řešili podobné věci.

 

Podle čeho si vybíráte knihy do edičního plánu? 

Těch kritérií je několik, například kromě úspěchu na jiných literárních trzích se mi kniha musí samozřejmě líbit.

 

Má šanci uspět při přijímání do edičního plánu i český autor?

Má, ale nevelkou. Zaprvé je dobrých textů málo, za druhé mu musí nakladatel věřit a vynaložit nemalé prostředky na jeho prosazení.

 

Na jaké knihy se mohou vaši čtenáři těšit v letošním roce?

Na Mawerovo Pražské jaro, Zůstaň se mnou Zdenami Adebayo a Bergmanovy doposud nepublikované povídky, které se budou jmenovat Hodina vlků.

 

A jaké jsou vaše vize ohledně nakladatelství Kniha Zlín v příštích deseti letech? 

Nakladatelství KNIHA ZLÍN se stalo v roce 2017 součástí skupiny Albatros Media a já už jsem jen spoluautor jeho vizí. Ale zcela jistě je to udržení kvality vydávané literatury, na jakou jsou naši čtenáři a fanoušci zvyklí.

 

Marek Turňa vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě a MBA v USA. Ve volném čase se věnuje čtení. Jeho další vášní je cestování po málo navštěvovaných místech po celém světě a potápění. Jeho oblíbeným mottem je: Wherever you go, there you are, anebo ještě Jen idiot očekává jiný výsledek při opakování stejných postupů. 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení