Rozhovory

Třpytkaři - cože chytají?

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

 

Neočtené náměty, reakce na aktuální dění, pohledy do minulosti, zajímavé postřehy ze všedního života, to vše a více servíruje autorka s přirozenou lehkostí a uvolněností po vtipu a ironii lačnícímu čtenáři, kterého dokonale zasytí. Zůstává věrna tónu, ve kterém se rozezněla její prvotina Milánek na zabití. Ponořte se tedy mezi řádky jednotlivých povídek, určitě se neutopíte, slova v knize použitá vám budou záchrannou vestou před vlnou nudy a špatné nálady.knihaÚplně poprvé mám před sebou fenomén, kterému jsem se ze zásady bránila. E-knihu.

Autorkou této povídkové knížky je Eva Hölzelová a než si její knížku vy nebo já vůbec přečteme, vyzpovídáme si ji:

O čemže prosím byl Milánek na zabití? Ono to vše podle anotací tak nějak zavání možná trochu sarkastickým pohledem na muže? Nebo se mýlím?

Ne, není to sarkastický pohled na muže. Hlavní hrdinka, doktorka Lenka, líčí trampoty, které prožívá se svým pubertálním švagříčkem Milánkem. Milánek je vykreslen jako protivný sobecký spratek, ale ostatní muži, zejména její manžel Petr, jsou popisováni s láskou a pochopením. Protože jsem zvolila formu deníkových zápisů, tedy vyprávění v ich formě, mnozí lidé se domnívají, že to je z mého života. Knížka je však ryzí fikce, žádného takového „kloučka na zabití“ v příbuzenstvu nemám, nota bene, nejsem ani doktorka.

Proč vznikla kniha Třpytkaři?

Na svém webu Literární net Sůvička mám rubriku Postřehy, kde již přes dva roky píšu články o tom, co jsem prožila, co si myslím, zážitky z cest apod.  Prostě, co mě napadne. Některé z nich jsem posílala na blog MF DNES, kde měly vždy vysokou karmu, a dokonce příspěvek „Tahle země není pro starý“ byl vybrán na titul idnes jako nejlepší z blogů. Přátelé mi říkají, že se mými postřehy velmi baví a že bych to měla vydat jako komplet. Takže jsem zrušila blogy a energii napnula k tvorbě knížky.

Píšeš povídky inspirované skutečnými událostmi v tvém životě nebo se chytáš jen menších bodů a zbytek je vtipná fantazie?

Na tuto otázku jsem částečně odpověděla výše. Třpytkaři, na rozdíl od Milánka, jsou tak trochu „o mně“, inspirovala jsem se vlastními prožitky. Samozřejmě, že jsem si leccos přidala a „přibásnila“, ale "gros" všech příběhů je pravdivé. Nedá se říci, že by to byly povídky, je to spíše literární forma fejeton. Nejlépe je však vystihuje slovo postřehy.

Máš k nějaké z třpytkařských povídek zvláštní vztah, třeba, že bys ji nedala a nevyhodila z knihy za nic na světě?

Už jsem uvedla „Tahle země není pro starý“. A také „Černé oči jděte spát“, to se hodně lidem líbí. Moje srdeční záležitost je vyprávění „Žila jsem ve vile Aničce“.  Vzpomínám zde na své dětství v této secesní vile. Zejména obyvatelé Hradce Králové vědí, že se o ni již několik let vede spor mezi vlastníkem, bankou Generali, a ministerstvem kultury, zda ji zbourat, přestěhovat či zapsat jako kulturní památku. 

Mně se třeba povídky píší velmi špatně, neumím to. Co myslíš, že je na psaní povídek nejtěžší a co naopak nejkrásnější, co na tom miluješ?

Už jsem zmínila, že to nejsou typické povídky, nicméně moje další kniha bude povídkový soubor, tak ráda odpovím. Na psaní povídek je nejtěžší, jak začít, aby to čtenáře zaujalo a knihu neodložil. Mně osobně se osvědčilo skočit okamžitě do děje a začít vyprávění přímou řečí. Povídka by měla být úsporná, neměla by být zbytečně „ukecaná“ a hlavně by měla mít výraznou pointu, aby nevyzněla do ztracena. Chodím si občas číst na literární weby a již zde se pozná, kdo má talent a kdo ne. Dobře napsaná povídka by se měla číst sama a člověk by z ní měl získat pocit, že psát je přeci tak snadné. Někdo může absolvovat několik kurzů tvůrčího psaní, dodržovat teorii, ale necítíte z toho tu „lehkost psaní“. Někdo napíše prvotinu a „je to tam“. Na povídkách miluji tu fabulaci, když v duchu střádám nový příběh.

Chystáš něco dalšího? Rodí se do šuplíku další povídky?

Viz odpověď výše. Chystám také knihu Tajemství hvězdné oblohy, kde zpracovávám řecké báje, které se vážou k souhvězdím na severní obloze. Každé souhvězdí je zde představeno také z hlediska astronomického. A jestli mohu prozradit, ty mi k tomu maluješ krásné ilustrace. Ovšem tuto knihu bych chtěla tištěnou. Už jen kvůli tvým ilustracím stojí za to ji tisknout.

Jak jsi vůbec došla k publikování formou e-knihy? Přiznám se, že jsem o pár let mladší, ale už jsem stará konzerva a nevím, nevím, jestli budu schopna někdy ocenit údajné výhody e-knih? Pro mě je prostě nejlepší ta tištěná, voňavá a přes to vlak nejede?

Četla jsem v novinách, že Kathryn Stockettová se svou světoznámou knihou Černobílý svět  obeslala 60 nakladatelství. A všechna ta nakladatelství ji odmítla. A tak vydala svou knihu elektronicky a stala se slavnou. Kniha dostala tištěnou podobu, prodalo se jí přes 2 milióny výtisků a byla přeložena do mnoha jazyků. Dokonce byl podle ní natočen film. Viděla jsem jej, je skvělý, ostatně kniha také. Čímž rozhodně nechci naznačovat, že by se z mé knihy stal bestseller, je to však jedna z možností, jak se dostat ke čtenáři. A hlavně bez velkých nákladů. Moje jediná investice byly korektury textu, tvorba obálky a převod do formátu EPUB. Dále jsem si rozšířila živnostenský list o vydavatelskou činnost a v Národní knihovně zažádala o ISBN. Ale to nestálo nic.

A cože to třpytkaři chytají? Můžeš-li prozradit?

Třpytkaři nechytají, třpytkami zkouší, kdo se nechá nachytat. A třpytkaří usilovně a neustále, proto na podobné typy můžeme narazit všude.

 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení