Recenze: Recenze knih

Africké sny a realita

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
lev

V posledních letech se turizmus rozmáhá nebývalým tempem. Oblohou křižují ve dne v noci stovky letadel, na místech - kdysi nepřístupných - se tísní davy cestovatelů, zaznamenávajících každý detail do paměti svých digitálních fotoaparátů. Do světa se vypravili i obyvatelé zemí, jejichž politické zřízení cestám do zahraničí nepřálo.knihaDomů si přivezou vzpomínky, mohou se o ně podělit se sousedy a přáteli, na obrazovku počítače promítnou všechny pořízené fotografie a zasvěceně pohovoří o místních zvycích, milých a ochotných domorodcích a přírodních krásách, jež měli možnost shlédnout. Ve skutečnosti cizí zem vůbec nepoznali. To, co viděli, byly jen kulisy pro ně a jim podobné. Zuzana Beranová ve svém románu Všechny vůně Afriky představuje čtenáři jinou tvář černého kontinentu, než o jaké bude vyprávět kamarád, který se právě vrátil ze safari.

Hlavní hrdinka Tereza přijíždí do Keni pracovat na české ambasádě. Má v plánu proniknout do místního života a přiblížit se domorodým lidem. Netuší, jak veliký problém to je. Nestačí jen dobrá vůle a znalost domácího jazyka. Brzy po svém příletu do Nairobi způsobí vážný konflikt a vyslouží si prokletí jednoho ze stařešinů. Její práce jí však umožní pochopit některé aspekty myšlení místních obyvatel lépe a rychleji, než počítala.

Pomoc lidem, kteří se ocitli v nouzi, je podstatnou částí knihy a tvoří vedlejší dějové linie románu. Díky nim se příběh konzulární úřednice stává pestrým a potenciální hluchá místa jsou jednoduše překlenuta. Čechy, stejně jako občany jiných států, lákají do Afriky různé důvody. Jana Spáčilová přijela umřít. Stravuje ji nevyléčitelná nemoc a Afrika byla vždy jejím snem. Aleš si předsevzal nesnadný a nesmyslný úkol přejít dlouhou vzdálenost na africkém kontinentu pěšky. Zdeněk Klusáček vyvezl svou ženu a děti na drahý výlet. Martina se chce vdát za domorodce. Jindřich přijel pořídit nevídané fotografie. Jednotlivé příběhy těchto lidí mají svůj začátek, konec a pointu. Mohly by to být jednotlivé povídky, jediná vazba, kterou mezi sebou mají, je česká ambasáda a Tereza.

Struktura, kterou autorka zvolila, sice přispívá celkové rozmanitosti, a tím i přitažlivosti knihy, ale působí i několik problémů. Některé příběhy uzavírají příliš brzy. Zpočátku sledujeme cestu Jany Spáčilové, ztotožňujeme se s její touhou zemřít na milovaném místě, ale její stopa se vytrácí v okamžiku, kdy to ještě není potřeba. Formou citací zápisků z jejího deníku mohla být přítomna až do konce. Dále v románu necítím pohyb času, vše jako kdyby se odehrávalo v jednom jediném dni. Přitom zrovna v případě Martiny muselo mezi prvním setkáním s Terezou a její druhou cestou do Afriky uplynout hodně vody. Podstoupila léčbu v nemocnici, zařídila spoustu administrativních náležitostí potřebných k svatbě, musela se zbavit majetku v České republice.

To hlavní, co se autorce daří, je názorná ilustrace kulturních rozdílů mezi Evropou a Afrikou. Turisté, ale někdy i lidé pracující v zahraničí, mají tendenci poměřovat místní život svými zvyky, nedokáží si připustit, že myšlení jiných lidí může být diametrálně odlišné, vycházející z jiných základů a pozorující své okolí jinýma očima. Víru pak považují za hloupou pověrčivost, jiný žebříček hodnot za primitivizmus a rituály po staletí udržující rovnováhu za krutost. Velmi dobře zvolenou scénou na začátku knihy je migrace pakoňů. Očím změkčilého „milovníka“ zvířat se může jevit jako nepochopitelný masakr, v němž zbytečně umírají stovky tvorů. Z globálního pohledu nejde o jednotlivce, ale o zdárné přežití celého druhu, pro který je taková migrace jako oheň dávající prostor pro vyrašení nové vegetace. Podobně – bez zbytečných příkras a romantiky – popisuje Zuzana Beranová celou Afriku, přírodu i lidi. Nezavírá oči ani před hladem a nemocemi. Jak se jí povedl tento záměr se při čtení knihy - v pohodlí naší civilizace - velmi těžko hodnotí a já si na to ani netroufám. Mohu jen soudit, že se autorka nesnaží přikrášlovat, ale ani šokovat senzačními výmysly.

Její hrdinka Tereza se nepotýká s africkou realitou jen sama za sebe. Jejím úkolem je pomáhat i českým občanům v nesnázích. Většina problémů však vzniká právě nepochopením situace, v níž se tito lidé ocitli, a nerespektováním mentality místních obyvatel. Typickým případem je právě Martina. Ta si sní svůj sen o manželství s Afričanem a ani trpká realita ji nedokáže z jejích snů vzbudit. K procitnutí potřebuje opravdu tvrdé rány, a to doslova. Má ale štěstí, jakého se mnoha dívkám v podobné situaci nedostává.

Příběhy obsažené v románu Zuzany Beranové Všechny vůně Afriky mají reálný základ. V tom je přednost a síla knihy. Její další kladnou stránkou je spád děje. Autorka je dobrou vypravěčkou, dokáže kombinovat napínavý děj s nadhledem, ironií i náznakem humoru v situacích, kdy postavám už dobrá nálada opravdu dochází. Drobné výhrady vůči knize mám, v recenzi jsem je naznačil, ale můj celkový dojem je velmi dobrý. Z románu je cítit zkušenost a přehled. A přesto, že Zuzana Beranová Afriku opravdu miluje, nepodléhá tendenci ji idealizovat a předkládat čtenáři obrázek kolorovaný zářivými barvami.

Knihu Všechny vůně Afriky vydalo nakladatelství Jota 

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení