Recenze: Recenze knih

Vítej, evoluce, mezi blbci

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Obchod se započal někdy v okamžiku, kdy jeden člen dávného pravěku na výhružku kyjem reagoval nabídnutím vlastní dcery jako výpalného, nebude-li díky tomu praštěn po hlavě. Směnný obchod se ujal vlády nad lidmi a dle marketingu tehdejší ekonomiky vlivem toho započal vývoj, evoluce. Začala se budovat civilizace kupců a lichvářů, v které žijeme doposavad. Co Bůh dal, to člověk výhodně střelil sousedovi. Co s tím také jiného, že.


knihaDostáváme se někam k 13. až 14. století. Světu vládnou mince. Co člověk vyrobí, to i prodá. Poptávka naplňovala nabídku a kupující znal prodávajícího a koupil-li kazový výrobek, nesjednával si schůzku s právníkem, ale s vyhrnutými rukávy si šel zjednat pořádek ve vztazích sám. Potud dobré. Obchod plnil svou úlohu průvodce po divokém vývoji a budování té naší Babylonské věže. Ovšem v té době se začaly domáhat svého prvopočátky korporací. A to pod patronací trůnu, bez jehož regulací a vlády pevné ruky by se systém nadvlády korporací nad obchodem nemohl stát. Protože malý obchodník bral od malého výrobce a prodával malému zákazníkovi a tak to fungovalo. A fungovalo to dobře. Nikdo nemohl nijak hrůzně zbohatnout, ale ani hrůzně zchudnout. Nenásilná cesta středem.

Nelze upírat korporacím pozitivní díl na vývoji. Jsou tu kousky skládačky, ke kterým by se lidstvo bez korporací propracovávalo přetěžko. Pouze v zákrytu mamutího podniku, který si určuje, co si budeme nalhávat, podmínky sám, jsme mohli dříve objevit Ameriku (ke škodě tamního obyvatelstva), mnoho vynálezů bylo výhodně ukradeno malým objevitelům a rozevláto po světě s razancí hodné jen korporací, byl udušen vývoj Afriky na mnoho staletí, díky čemuž Evropa a Amerika výborně vzkvétaly, Asie se propadala cyklicky do uměle vyvolaných válek a chudoby, což mělo obdobný účinek jako u Afriky. A další z mnoha výhod korporátní nadvlády dávnověku.

Toliko dominance obchodní.

V nynější době jsme zcela pod vlivem korporací. Jejich moc, jejich vliv, toť zákon, skrytý, prolobbovaný, nepsaný, ale zákon. Korporace ovlivnily a ovlivňují prakticky veškeré dění na světě. Vkradly se lidem do hlav, určují kulturu, směr vývoje, chování mezinárodní politiky, zbrojařský průmysl jede dle jimi zadaného taktu, diplomacie se kroutí a překrucuje tak, aby splnila i ty nejvlhčí sny korporací. Korporace pracují na rachitické evoluci v psychologii, farmacii, ve sportu. Humanitu ponižují na sponzoring spojený s marketingem a… tak dále a tak dále.

Že dnes sebestřednost a soukromý zájem dominují našim hodnotám, není pouhá shoda okolností, ale výsledek celé století trvajících kampaní public relations, reklamy a sociálního inženýrství namířených proti kolektivnímu jednání, altruismu a dokonce i proti dobré vládě. (…) Čím víc byli od sebe lidé odříznutí, tím snáz se s nimi dalo manipulovat. Odbory a fungující občanské komunity moc korporací ohrožují, zatímco jednotlivci sledující vlastní zájmy se chovají mnohem víc jako samotné korporace. Starosti o problémy ostatních členů společnosti, díky kterým je kolektivní lidské chování mnohotvárné a komplexní, jsme se zbavili, když se lidské jednání začalo řídit mnohem jednodušší logikou trhu. Díky tomu jsou lidé předvídatelnější, stávají se lepším cílem pro reklamu, jsou od sebe navzájem izolovanější a při vytváření významu a hodnot víc závislí na centrálních autoritách. [1]

Douglas Rushkoff stvořil knihu, která nemluví, jeho kniha ční a přečnívá, jeho kniha mapuje dějiny korporací, odhaluje jejich taktiky, jejich vliv. Jeho kniha rýpe prstem tam, kam by měly být upřené zraky nás všech, protože námi všemi je, ať se nám to líbí nebo ne, ať tomu věříme nebo ne, oráno právě vlivem korporací. Knihu Život, s.r.o. by si měl přečíst každý politik, sociolog, psycholog, filozof,... Měla by ležet v poličce každému, kdo se neobává pochybností a skepse. Protože jen pochybnosti a skepse nás mohou navést na správnou stopu té skutečné evoluce. Nejspíš je korporativizmus v evoluci potřebný. Musíme dojít k tomu, že bychom neměli jen tupě přijímat diktované, protože se tím s hloupostí kosmodromu dáváme v plen novodobému otroctví.

Autor nepoukazuje pouze na nešvár korporátní nadvlády. Nabízí i řešení. Drobná, dalo by říci, že malá a neúčinná, ale pokud by se jimi začali řídit právě lidé, obyčejní, zdánlivě bezvýznamní a bezmocní, začne se svět točit jinak, na povel někoho jiného. Začne se točit tak, jak by měl a díky tomu bychom se opět dočkali té evoluce, která je skutečně evolucí, vývojem, cestou kupředu, na kterou bychom se mohli těšit a vzhlížet k ní. Nyní? Jen sedíme a přijímáme a konzumujeme to, co nám je předhozeno jako prasatům.

RUSHKOFF, Douglas. Život, s.r.o. Vyd. 1. Praha. Argo, Dokořán, 2014, 318 s. ISBN 978-80-257-1275-7 (Argo), 978-80-7363-651-7 (Dokořán)
[1] tamtéž, strana 99

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení