Recenze: Recenze knih

Druhá doba jedová

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Kniha Doba jedová 2 je pokračováním a rozšířením knihy Doba jedová, nejprodávanější populárně naučné knihy pro dospělé roku 2011, která se stala námětem mnoha diskusí a zdrojem důležitých informací o rizicích některých očkování a také o často kontroverzních nebo téměř neznámých faktech o chemických látkách v našem životním prostředí, potravinách a kosmetických přípravcích.


knihaAutoři jsou přesvědčeni, že "hodně lidí touží po pravdivých informacích, které by jim byly užitečné při hledání harmonického způsobu života v době překotného vývoje, kterého se všichni účastníme". A tak se jim tyto informace snaží zprostředkovat. Témata přitom volně navazují a rozšiřují informace, které si čtenáři mohli přečíst už v prvním díle.

Autoři vycházejí z vlastních vědomostí a zkušeností (profesorka Strunecká se zabývá mechanismy vzniku patofyziologických změn u různých onemocnění, profesor Patočka pracuje v oblasti molekulární biochemie, enzymologie a toxikologie jedovatých látek a psychofarmak) i z odborných prací domácích i zahraničních kolegů.

První kapitola knihy se zabývá jedovatými látkami v našem blízkém okolí - v našich bytech, kancelářích, postelích. Konkrétně o bisfenolu psali autoři už v prvním díle, zde ale přidávají např. ftaláty, azbest nebo hormonální disruptory. Přinášejí tak opět nový pohled na bezpečnost našich domovů.

Další tři kapitoly se více zabývají tím, co pijeme a jíme, konkrétně rozebírají otázku umělých sladidel, nápojů, jako je káva, čaj a mléko a také otázku "potravin nového typu". Osobně mě nejvíce zaujaly informace o nebezpečí nadměrné konzumace fruktózy, o vhodnosti některých diet a o stále populárnějších potravinách, jako je stevie nebo semínka chia. A také informace o negativním působení GMO, což je v odborných textech téměř výjimečné. Tím se autoři posouvají v hodnocení GMO z prvního dílu, kde ke GMO zaujímali spíše neutrální postoj.

Pátá kapitola se zabývá pozitivním přínosem kojení pro imunitu dítěte. Další kapitoly naopak jmenují a zkoumají jedy, které téměř dobrovolně konzumujeme a které pro nás žádný přínos nemají: mykotoxiny z plesnivých potravin, ryba fugu, tabák a alkohol.

Sedmá kapitola varuje před vedlejšími účinky některých léků a před nadužíváním antibiotik a aspirinu - nejen jednotlivými pacienty, ale celým zemědělským průmyslem. Vlivem toho se např. v roce 2011 objevily bakterie odolné vůči antibiotikům. Nejvíce na tuto aféru ale doplatili ekologičtí zemědělci, kteří antibiotika nepoužívají, protože jako zdroj nákazy byly nejdříve určené právě ekologicky pěstované okurky.

V této kapitole autoři také poukazují na fakta z knihy Death by Medicine, která dokazují, že "zdravotní péče (v USA) není tak bezpečná, jak by měla být". Tím už ale překračují původní rámec knihy a raději vše ukončují konstatováním, že Česká republika není ještě na podobná fakta připravená. Přesto na konci kapitoly najdeme doporučení, že lepší než nadbytečné užívání léků je zdravá životospráva. Tuto tezi autoři dále rozvádějí i v kapitole o rakovině jako nemoci z nezdravého životního stylu.

Poslední tři kapitoly se věnují nežádoucím účinkům očkování, zvláště očkování proti rakovině děložního čípku a proti chřipce. Autoři se nevymezují proti očkování jako takovému, ale proti přístupu některých lékařů, kteří odmítají o těchto nežádoucích účincích informovat. Nabízejí proto komplexnější pohled a zamýšlejí se nad tím, jestli je vždy riziko nákazy vyšší než riziko nežádoucích účinků samotné vakcíny.

Úplně na konci knihy najdeme ještě krátkou kapitolu o hledání přírodních prostředků pro udržení zdraví a jejich skutečné účinnosti a použitelnosti.

Tato kniha plná zajímavých faktů, která se většinou objevují jen v internetových diskusích a je obtížné je oddělit od neseriózních mystifikací, získala stálé místo v mé knihovně. Autoři v ní nejdou cestou pouhého zastrašování, ale na konci každé kapitoly přicházejí s rozumnou radou, jak tyto vědomosti zúročit v běžném životě, při rozhodování o svém vlastním zdraví a o své domácnosti.

Za velmi odvážné považuji, že zde autoři prezentují fakta o kontroverzních tématech, jako jsou vedlejší účinky léků a očkování a o tom, že některé nemoci, které se konvenčně léčí velmi nákladnou (a někdy ne příliš úspěšnou) léčbou, jako je rakovina, mají svůj hlavní původ v nezdravém životním stylu.

A za stejně odvážné a přínosné považuji i to, že na konci knihy dali autoři prostor odborníkům, kteří mají na některé prezentované skutečnosti odlišný pohled. Např. MUDr. Svačina tu výslovně uvádí, že rozumný čtenář by některé kapitoly této knihy neměl vůbec číst, protože vedlejší účinky léků, i smrtelné, jsou "daní za tak významný pozitivní efekt", a varování před těmito vedlejšími účinky pouze poškozují medicínu. Nechci tyto názory hodnotit, ale jsem velmi ráda, že si díky informacím od autorů Doby jedové mohu udělat na chemické látky, léky i celou medicínu svůj vlastní názor.

Knihu Doba jedová 2 vydalo nakladatelství Triton

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení