Recenze: Knihy pro dospělé

Tajemné Česko

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Jan A. Novák je muž mnoha profesí. Od 90. let 20. století byl novinářem a psal do mnoha deníků (např. Prostor, Český deník, Národní listy ad.). Později se jeho činnost ustálila v MF Dnes, kde jednou za čas přispíval do rubrik zaměřených na vědu a techniku. U tohoto tématu zůstal dodnes. Jeho knihy se soustřeďují na záhady, techniku a vědu. Mezi Novákovy knižní publikace patří Tunguzský meteorit (Praha: Extra Media 2009), Záhadné vynálezy (Frýdek-Místek, Alpress 2010), Život ve vesmíru (Praha: Daranus 2009) nebo Největší záhady středomoří (Praha: XYZ 2009). Od roku 2006 zastává funkci redaktora Hospodářských novin se stejným zaměřením uvedeným výše.knihaNa svém webu uvádí, že se v posledních letech rychle mění podmínky novinářské práce. Zatímco dřív se do příloh psal jeden až dva rozsáhlé a kvalitní články týdně, dnes to jsou dva až tři články denně – pochopitelně na tomu odpovídající úrovni. Grafika se stává důležitější než obsah, od čtenáře se očekává nechuť zbytečně moc myslet, to, pod čím je "autor" podepsaný, ve skutečnosti představuje kolektivní dílo, na němž se podílí řada editorů, arteditorů, šéfů, nadšéfů i podšéfů – od výběru témat až po stylistické úpravy. Možná, že čtenář může děkovat právě těmto omezením, že Jan A. Novák zaměřuje více svou tvorbu na psaní knih.

Knihu Tajemné Česko s podtitulem Průvodce po největších záhadách a magických místech vydalo nakladatelství XYZ (Praha 2010). Jako ostatní knihy Jana A. Nováka se i tato publikace začleňuje do okruhu vědy, záhad a tajemství a z části i techniky. Čtenář zde najde logicky vysvětlené nejasnosti, ačkoliv nechybí mystičnost a jakési napětí. Recipient není ochuzen o tajemno, které poskytuje naše česká země. Již v úvodu knihy je upozorněn na to, že není třeba hledat záhady v zahraničí, stačí se porozhlédnout po České republice, tedy kolem sebe. Možná budeme překvapeni, kolika zajímavými příhodami je opředena naše malá, ale z vesmíru dosti dobře viditelná země.

Kniha je rozdělena do čtyř tematicky laděných okruhů (Záhady přírody, Poselství z úsvitu věků, Země mudrců, mágů a zasvěcenců a poslední Záhady nové doby), které se poté člení do jednotlivých kapitol. Kromě motivů záhad a tajemství se objevují motivy magie, přírody, dále pak smrti a života. Kniha má velké časové rozpětí. Sahá do minulosti, zmiňuje přítomnost a nastiňuje budoucnost. Autor vytyčuje důležitá a především zajímavá místa v celé České republice. Jedná se o velice čtivý text, který místy působí chytlavě, napínavě a především tajemně.

Kniha není ochuzena ani o fotografie, které s textem souvisí a slouží jako názorné ukázky. Některé z nich jsou černobílé, jiné zase barevné – ty jsou ve středu knihy. Fotografie doprovází popisek. Obrázky autor knihy čerpal ze svého archivu. Najdeme zde například vyobrazenou Evropu jako královnu, dno Macochy nebo pohled pod hladinu Černého jezera na Šumavě.

Co můžeme v knize najít? Dozvíme se například, jak to bylo s Golemem. Přečteme si o čarodějnictví a černé magii. Přijdeme na kloub tomu, zda měl Adolf Hitler nějaké tajné zbraně, které se podobaly létajícímu talíři. Zjistíme také, jak hluboká je Hranická propast a jaké legendy a pravdivé historky se k ní váží.

Jan A. Novák svou knihou oslovuje široké obecenstvo. Každý si v ní může najít to, co ho zajímá. Sestavení knihy navíc umožňuje otevřít ji na kterékoliv straně a dát se okamžitě do čtení.

Knihu Tajemné Česko vydalo nakladatelství XYZ

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení