Recenze: Knihy pro dospělé

Ztracená růže

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ruze

Není hanba, že nevíš, ale že se neptáš.
turecké příslovíMáte rádi překvapení? Pak je knižní prvotina Serdara Özkana, Ztracená růže, určena právě vám. Když jsem v roce 2009 kupovala knížku The Missing Rose, netušila jsem, že z ní budu tolik nadšená. Je zajímavé, že tento mezinárodní bestseller vyšel dříve česky (2006), než anglicky (celkově byla kniha přeložena do 3 desítek jazyků). Jak je možné, že se jí u nás dostalo tak málo pozornosti?

Serdar Özkan vystudoval na Lehigh University v Pensylvánii. Po dokončení studií v USA, pokračoval studiem psychologie na Bogazici University v Istanbulu. Od roku 2002 je spisovatelem na “plný úvazek”. Už jeho první kniha se vyhoupla vysoko na žebříčku prodejnosti. Mediálně je přirovnávána právě k Exupéryho “Princi” nebo také Alchymistovi od Paula Coelha. Jak souvisí osud dívky Diany s  její sestrou Marií? A jakou roli hrají růže?

Příběh se odehrává na několika místech – San Franciscu, Riu, Istanbulu, Ephesu. Děj začíná v San Franciscu, kde se hlavní postava knihy, Diana, dozvídá z dopisů o existenci svojí sestry Marie. Marie prý odešla s Dianiným otcem a ani matka netuší, kam. Matka požádala prostřednictvím posmrtného odkazu v dopisech Dianu, aby se vydala po stopách svého ztraceného dvojčete. Diana neměla do té doby ani potuchu o Mariině existenci. Diana je prototypem oblíbené a žádoucí dívky. Takové, podle které se oblékají všechny spolužačky. Takové, které nechybí popularita a přízeň důležitých lidí. Jak Diana reaguje na dopisy, které promlouvají záhadným jazykem? Pro Dianu není lehké se vyrovnat ani s matčinou smrtí, ani s faktem, že by měla sestru hledat. Najednou se cítí rozpolceně. Ve škole ji čekají závěrečné zkoušky a není schopna se soustředit na učení.

Diana se potkává se malířem Mathiasem, který opustil univerzitu v Harvardu, aby mohl žít podle svých představ. Diana přemýšlí o tom, jak mohl takto zahodit kariéru. Mathias se zdá ale spokojený a vyrovnaný. Najednou už Diana neumí odložit myšlenky na sestru, její sestra prý “mluví s růžemi”. Těsně před zkouškami kupuje letenky do Istanbulu a vydává se hledat paní Zeynep. Zeynep Hanim byla podle dopisů Mariinou učitelkou a průvodkyní, to ona ji naučila naslouchat růžím. Zeynep souhlasí, že Dianu naučí také poznat “její růži” a vypráví jí příběhy, které prožily květiny v její zahradě.

Jazyk knihy je mile čtivý. Po dlouhé době jsem si anglickou knihu “užila”. Princip duality je personifikován, jak v Dianě a Marii jako dívkách, tak v jakémsi duchovním principu dvojjakosti bohyně Artemis (čili Diany) a panny Marie. Mariánský vzor touhy po duchovním růstu je tak propojován s Artemis, panenskou bohyní nočního lovu, která představuje archetyp nezávislého ženského ducha. Mariino mateřství stojí oproti cudnosti Artemis. Mariina pokora oproti Artemidině svobodě. Ze sestřiných dopisů cítí Diana Mariinu rozdílnost. Mariina touha najít smysl života vyčnívá oproti Dianině“přízemnosti”.

Diana se vrací zpět do USA a hledá  poslední dopis. Zeynep jí posílá dárek – nejvzácnější růži ze svojí zahrady. Díky “Socratovi”, oné žluté růži, najde Diana vodítko pro  nalezení dopisu. Dianina matka jí navíc poskytla malinkou nápovědu v dárku, kterým se s ní loučila.
Diana je po nálezu dopisu paralyzovaná překvapením. Otec říkával Dianě Maria. Maria bývala šťastná a milovaná oběma rodiči, pak ale otec zemřel. Matka nemohla překonat bolest ze ztráty partnera a začala jí říkat Diano. A pak Diana se vzdálila svému původnímu obrazu milovaného děvčátka. Matka jí před svojí smrtí chtěla poskytnou šanci na nalezení svého plnohodnotného já.

V knize se hovoří o “říjnovém děšti”. Dlouho jsem přemýšlela, jak souvisí hledání svého já s deštěm v Ephesu. Ephesus je místo, kde stojí Artemidin chrám a take je zde místo posledního odpočinku panny Marie. Dualita Ephesu napovídá, že onen říjnový déšť, který zavlažuje “růže” je vlastně přípravou duše na “jaro”. Na dobu, kdy se z “ošklivého kačátka” vyloupne opravdová žena, kdy načerpá sílu být sama sebou. Jako Artemis má svoji polovici v Apollonovi, tak Diana opět nalézá Mathiase. Mathias v ní náhle vidí kouzelnou dívku. Diana mu říká: “my všichni jsme jako Ephesus, domov Artemidy i panny Marie.

Najednou mi už celý příběh dává smysl. A vám? Jsem už předem zvědavá na další příběh Serdara Özkana. Turecko se svými antickými památkami, bohatou krajinou a kulturní směsicí, je určitě ideálním místem pro hledání našich “růží”. Mimochodem Ephesus je stejně nádherný, jako Maaloula v Sýrii (místo, kde aramejský jazyk ještě žije). Vzhůru za růžemi!

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení