Recenze: Knihy pro dospělé

Čtenářská záliba Jeho Veličenstva

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Pokud se vám dostane do rukou drobná kniha s názvem Neobyčejný čtenář, připravte se na krátký, leč intenzivní zážitek v přítomnosti jedné britské královny. Spisovatel Alan Bennett vydal knihu s podtitulem Absurdní novela o britské královně v roce 2007. Nejde o první ani poslední dílo, ve kterém se autor věnuje panovníkům a historii Spojeného království.


knihaPříběh, jenž spisovatel rozvedl na pouhých 120 stranách, nás okamžitě zavede do Buckinghamského paláce, kde i na počátku 21. století sídlí hlava monarchie. Jednoho dne se přihodí, že královna na jednom z dvorků objeví pojízdnou knihovnu přijíždějící každou středu z Westminsteru. Jejím dosavadním jediným čtenářem byl královský kuchař Norman. Britskou královnu tato událost zaujme a rozhodne se udělat si čas i následující týden. Přes úvodní rozpaky se Její Výsost při příští návštěvě malé knihovny odhodlá vypůjčit si knihu stejně jako její zaměstnanec. Oproti němu ovšem nezvolí žádnou intelektuální četbu, ale klasický ženský román.

Tato celkem triviální situace ovšem zanedlouho vyvolá pozornost blízkých poradců Jejího Veličenstva. Zatímco panovník si královnina náhlého zájmu o knihy téměř nepovšiml, stihl znepokojit soukromého tajemníka, ministerského předsedu i osobního poradce Její Výsosti. Tito tři pánové dali okamžitě dohromady plán, jak zarazit královnino extravagantní chování, kterým bylo myšleno čtení v každé volné chvíli a nošení knih neustále při sobě. Z toho důvodu zmizí pojízdná knihovna i bývalý kuchař Norman, kterého mezi tím Veličenstvo stihlo povýšit na místo svého osobního literárního asistenta.

Královna jako správný čtenář „roste“ a rychle dohání literární vzdělání, které najednou tak postrádala. Zároveň začíná litovat dob, kdy se jako mladá setkala se známými spisovateli a nevyužila příležitostí k lepšímu poznání těchto zajímavých osobností. Když královna nad svou zálibou přemýšlí, uvědomuje si, že ji na tom nejvíce přitahuje možnost být prostřednictvím knih součástí společnosti. Uvažuje o tom, že čtenáři jsou si všichni rovni a velice ráda se počítá do široké skupiny lidí milujících literaturu.

Kniha Neobyčejný čtenář nabízí kromě originálního příběhu také řadu odkazů na spisovatele a literární díla. Mimo zavedených jmen evropské a americké literatury, jako jsou Luis Caroll, Virginia Wolfová, Marcel Proust, T. S. Eliot, Charles Dickens či William Shakespear, zde narazíme i na naprosto aktuální literární fenomén velikosti Harryho Pottera.

Z pohledu čtenáře je zajímavé pozorovat takzvaný přerod královniny záliby v něco víc. Během svého čtení se královna naučila o knihách přemýšlet a zapisovat citace ze zajímavých knih i vlastní myšlenky. V průběhu tohoto vývoje, který má sám o sobě vliv na její rozhodování ohledně záležitostí vlády, v ní zraje další a důležitější rozhodnutí.

Neobyčejný čtenář se jeví jako úsměvná satira ze života člena královské rodiny. Úvaha nad tím, co by se stalo, kdyby nejznámější hlava monarchie podlehla svým zálibám, je zároveň zajímavou formou zlidštění panovnice, kterou obklopují společenské konvence a dlouhá rodová tradice. Alan Bennett je britským autorem, který se na domácí téma umí podívat s nadhledem, humorem a kousavým sarkasmem.  


Knihu Neobyčejný čtenář vydalo nakladatelství Dybbuk

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení