Recenze: Knihy pro dospělé

Dědictví ztráty

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
divka
Jako zrají hrušky, dozrál i čas, abych se ponořila do knížky od spisovatelky indického původu Kiran Desai, která na mne už rok vyzývavě koukala z police mojí knihovny. Dědictví ztráty je příběhem mladé indické dívky Sai a jejích blízkých, je také zvláštní retrospektivní podívanou na život lidí, kteří žijí v cizině, ale jejich kořeny bolestně tkví v rodné zemi.

 

V této knize autorka zrcadlí svoje pocity a zkušenosti, kdy z Indie přesídlila do USA. Jako autorka na sebe strhla pozornost románem Povyk v guavovém sadu a po delší době se vrátila do čtenářské přízně knihou Dědictví ztráty, za kterou získala v roce 2006 cenu The Man Booker Prize. Co se skrývá pod příběhem Sai, která se po smrti rodičů vrací do domu dědečka, soudce v důchodu? 

obal knihyTahle kniha má hlubší podtext. Není to jen příběh zamilované dívky a sirotka. Soudce Džemúbháí dívce „splácí“ pomyslný dluh, hledá cestu k vnučce ženy, kterou zničil svojí nenávistí. Soudce se navenek vždy snažil chovat distingovaně a po „britsku“, ovšem doma manželku týral a ponižoval. On dychtil po tom „civilizovaném“ způsobu života, ženu i s dítětem zapudil. Jakou roli hrálo to, že jeho sňatek byl „domluvený“? Nejsem si jistá, že tohle byla příčina jeho nenávisti. Snad jen jeho žena představovala to, co na koloniální Indii nesnášel – Indy samotné. Možná to byl důsledek „Macaulayeho“ plánu na vytvoření indického gentlemana, který stvořil i našeho soudce. Sai se např. lépe vyjadřuje v angličtině a odmítá tradiční indické jídlo, čte časopisy National Geographic a anglickou literaturu z knihovny. Je tohle důsledek historie, kdy měla v Indii hlavní slovo Východoindická společnost? Jakou měrou se sami Indové podíleli na této kulturní schizofrenii? Přesto tohle není nosný prvek děje. Dědictví ztráty je o ztrátě identity, vykořenění. Neschopnosti se začlenit do „nové země“ a nemožnosti se vrátit do své vlasti nezměněný.

Myslím, že paní Desai opravdu krásně vystihla to, co „pálí“ většinu „expatů“. Jakkoliv je pobyt v jiné zemi a kultuře obohacující, nelze vyloučit právě onu zmiňovanou ztrátu. Jak se může člověk uplatnit v zemi, kde zná sotva pár slov, kde jsou zcela odlišné kulturní a společenské normy? Jak se cizinec uplatní na trhu práce? Problémy, které se vyskytnou při každém stěhování? Tady jde o víc. Je to o tom, jak se na tyhle lidi koukají ti, co zůstali ve své domovině (rodina, přátelé, známí…). Je to o lidech, kteří chtějí vidět, že jinde se žije lépe a radostněji. Je to o malých lidech, kteří závidí těm odvážnějším představu o „americkém snu“. Je to i o vytváření komunit a odmítání nového. Kiran Desai vystihla podstatu tohoto kočovného života. Bez ohledu na národnost, cestování a život jinde člověka přetaví do dílku, který ne vždy zapadne zpět do skládačky.

Čtení mne bavilo, i když ne vždycky mi bylo lehko. V  knize není vítězů ani poražených. Příběh na mne působí velmi reálně a lidsky. Lidé ženoucí se za vidinou snu, šlapající po zádech jiných, aby uspěli, neschopni sebereflexe a odpuštění. Zachycení nepálského boje za „svobodu“ je zde ukázán ve zcela jiném rozměru. „Namaste“? Nikoliv... Všechno jiné, než „gándhíovské“ principy mírového boje. V době konfliktu se mění i mezilidské vztahy. Najednou pro někoho neplatí zákony, někoho odmítají obsloužit v obchodě, někdo ztrácí důstojnost. Co znamená být etický i v době, kdy nemám jídlo, vodu a elektriku? Etika pak může vypadat jako luxus. Je vhodné se nad těmito věcmi zamyslet. Jak moc jiný pohled můžeme mít na Haiťany rabující po zemětřesení? Kolik toho víme o beznaději v Gaze? Utrpení se nedá měřit s plným žaludkem. Ano, tahle kniha vyžaduje vyspělého čtenáře. Nabízí hodně a žádá také tolik. Žádá otevřené srdce.

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení