Recenze: Knihy pro dospělé

Do světa Jackie Collins patří i „ženatí milenci“

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
dopis

Britská románová autorka je díky svému dílu známá po celém světě. Jackie Collins začala psát už jako mladá dívka a během let se vypracovala mezi nejprodávanější spisovatele. Dohromady napsala pětadvacet titulů, kterých se prodalo víc než 400 milionů. Jackie Collins zaujala čtenáře především zvoleným prostředím, jímž se stal Hollywood.


Ačkoli se její bestsellery někdy tváří spíše jako červená knihovna, není tomu tak. Autorka se pouze snaží zachytit životy úspěšných a slavných lidí v Los Angeles. Přestože se nejvíce zabývá jejich vzájemnými vztahy, nevynechá ani problémy spojené s jejich prací, penězi a kariérou. Pokud se ptáte, jak může londýnská spisovatelka něco vědět o chodu Hollywoodu, je to proto, že v něm žije. Jackie Collins se často přezdívá „prostopášná moralistka“. Žije ve stejném prostředí a možná občas zažívá stejné situace, ale dokáže to vše popsat bez zbytečného patosu. Ten totiž zmínky o Hollywoodu – jako například o továrně na sny – často obsahují.

obal knihyLetos u nás Jackie Collins vyšel zatím poslední z jejich románů Ženatí milenci. Příběh se jako už mnohokrát před tím odehrává v současném Los Angeles, kde bydlí filmoví producenti, režiséři, scénáristi i nejžádanější celebrity. Do tohoto světa vstupuje neznámá osobní trenérka Cameron, žena utíkající z Austrálie až na západní pobřeží Spojených států před násilnickým manželem. Díky svým schopnostem pomalu proniká do vyšší společnosti několika dvojic.

Ačkoli úryvky ke knize naznačují, že se v ní neustále řeší pouze manželské a milenecké svazky, vše se závratně vyjasní až na konci. Celý příběh spíše mapuje osudy jednotlivých párů, jejich problémy v osobním i profesním životě. V Ženatých milencích se například setkáme s mladým nespokojeným párem. Ten tvoří znuděná Mandy a její manžel Ryan, režisér velmi očekávaného snímku. Na něm se dále podílí i ostatní postavy v knize.

Do této společnosti uvede Cameron Don Verona, známý záletník a Ryanův přítel. Je jasné, že se tito lidé mezi sebou všichni znají, takže žádný skandál či aféra nezůstane bez povšimnutí. Ať už hollywoodské svazky působí sebevíc povrchně, najdete v této knize i velice realistickou linii. Jako červená nit se celým příběhem táhne vyprávění ruské baletky a prostitutky Anji, která díky laskavosti svých zákazníků mohla uprchnout do Nizozemska, odkud ji později pomůže právě Ryan. Příliš mladá Anja velmi brzy na muže zanevře a v Hollywoodu se je rozhodne pouze využít a tím se i pomstít.

„Nudím se!“ žalovala Mandy Richardsová, která seděla se zkříženýma nohama na obří pohovce ve svém obřím obývacím pokoji s vyhlídkou na třpytivou hladinu bazénu. „Nic už mě nebaví. Jsem znuděná k smrti!“
Ryan Richards se zadíval na svou dvaatřicetiletou manželku – jednu z hollywoodských princezen. […]
Očividně čekala, že jí něco odpoví, ale mlčel. Bylo to tak bezpečnější.
„Povídám, že se nudím!“ zopakovala vyčítavě Mandy a přitom otáčela diamantovým náramkem na křehkém zápěstí. „Tys mě neslyšel?“ [...]
Ryan nebyl žádný trouba. Poznal, kdy se chce Mandy hádat a že se chce hádat s ním. Na to člověk nepotřeboval být génius. „Promiň,“ řekl ve snaze to rázně ukončit. „Mám dneska hromadu zařizování.“


Jackie Collins je autorkou mnoha úspěšných knih a tato jistě nebude výjimkou. Ženatí milenci jsou pro čtenáře jistotou, že se jim dostane nové dávky hollywoodských příběhů. Žádné experimenty nečekejte. Jackie Collins se drží svého vzoru a na skoro čtyři sta stranách čtenářům čtivě podává výpovědi o životech slavných, které jsou často inspirovány skutečnými osobami a událostmi.

Pro fanoušky Jackie Collins se Ženatí milenci stanou dalším klenotem v jejich knihovně. Ovšem pro ostatní už to taková událost být nemusí. Mně osobně se styl autorčina vyprávění líbil, ale na další její knihu asi čekat nebudu. Pro mě osobně by bylo atraktivnější, kdyby se britská spisovatelka v každé knize věnovala jinému tématu a prostředí. Pokud chcete ale poznat přitažlivé filmové zákulisí, zaujme vás tato i další knihy Jackie Collins.

Knihu Ženatí milenci vydalo nakladatelství Alpress.

Čtěte také:

Na výsluní je další kniha Jackie Collins


Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení