Recenze: Knihy pro dospělé

Ne každý dotyk lidské ruky je správný

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abstrakce

Titul Dotyky zla aneb nezletilá milenka je autentická zpověď ženy, kterou zneužíval její otčím. Není určen pro děti a mládež do 18 let, neboť obsah je syrové a naturalistické formy a knihu také nenajdete v běžné distribuci ani v knihkupectvích, aby se nezletilým nedostala do rukou. Takovéto upozornění není z mé hlavy, nachází se na předsádce knihy a já s ním plně souhlasím. Nechte se vést následujícími řádky a poznejte sami, proč tak nakladatel učinil…

 

Přebal knihy nepůsobí nijak pozitivně. Spatříte na něm kresbu vyjadřující bolest a utrpení, jaké si nezaslouží žádný člověk na světě, natožpak ti nejmenší z nás – děti. Ačkoliv se zdá, že se jedná o malbu z autorčina pera, opak je pravdou. Dotyky zla svými kresbami doplnila úspěšná ilustrátorka a grafička Markéta Laštuvková.

obal knihyNež se autorka začne ohlížet do minulosti, představí čtenáři jednotlivé postavy, jež patří k hlavním aktérům příběhu. V tomto seznámení jsou taktéž „vyobrazeny“ vzájemné vztahy, které mezi rodinnými členy panovaly. Během čtení prvních stránek máte stále ještě možnost knihu odložit a ušetřit sami sebe nepříjemných pocitů, které se vás postupným probíráním potištěných listů budou zmocňovat. Jakmile se však začtete do první kapitoly nazvané „Nový partner“, garantuji vám, že se již neodtrhnete, neboť ať už bude vyprávění Evy Štefkové sebetrýznivější, budete chtít znát celý její osud a doufat v co nejpozitivnější vyústění děje.

Příběh je, jak se dá předpokládat, vyprávěn v časové posloupnosti. Dozvídáme se hlouběji o pravé povaze tyrana vystupujícího navenek za slušného člověka, který nade vše miluje svou manželku a nevlastní děti, a také poznáme bolest ženy, jež se musí probírat vzpomínkami, které by ze všeho nejraději zastrčila co nejhlouběji zpět do svého nitra. Je proto až s podivem, že přes všechno zlo se v díle najdou světlé okamžiky prchavého štěstí… Celá cesta dětstvím hlavní „hrdinky“ (uvozovky jsou zde zcela na místě) je pak zakončena stejným principem, jakým započala – ohled na aktéry s odstupem času.

Vyprávění je prokládáno básničkami, v nichž se odrážejí pocity zneužívané dívky. Je dobré se nad nimi zamyslet, a odpočinout si tak od smutného dění, které vás nejednou dožene k pláči. Jedno z poetických děl si dovolím představit…

Propast času

Nemocná v posteli
usrkávám horký čaj
a potím strach včerejších dnů.
Mé myšlenky zmateně kolují
ve spirále času.
Sem a tam, tam a sem –
od budoucnosti do minulosti
a zase zpět.
S bolestí hlavy,
s bolestí těla,
s bolestí duše
ukrajuji čas po malinkých kouscích
a odpočítávám dny svého zmateného bytí.
Kolik mi ještě zbývá?
Nevím!
Anebo vím?

(Ukázka ze s. 86)

Každá báseň se nachází na sudé stránce a je podbarvena kresbou ilustrátorky.

Eva Štefková je dnes dospělá žena žijící ve šťastném manželství. Ze svého dětství, pokud se to tak dá nazývat, si odnesla tzv. endogenní deprese, je v invalidním důchodu a má syna Filipa. Pokud vás její pohnutý osud zaujal, můžete navštívit internetové stránky, které spravuje zcela sama. Naleznete zde další informace o knížce, o autorce, domácí fotografie i video. V případě, že byste chtěli Evu Štefkovou zkontaktovat, je na webovkách k dispozici diskuze i chat. Prosím, račte vstoupit: http://evazjersina.webovastranka.cz/.

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení