Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Meg Masonová – Trýzeň a touha

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Jeden z největších spisovatelských talentů je umění popsat duševní nemoc. Kombinaci trýzní a tužeb. Meg Masonová to parádně předvedla ve své knize, kde se velmi snadno sžijeme se čtyřicetiletou online redaktorkou a ženou se skomírajícím manželstvím. Mimo jiné i proto, že její duši svírají démoni. Strachy, záchvaty, smutky. Ale i tužby a radosti. Chtění být nějaká a nemožnost se k té radosti dostat. Je to nemoc, které nikdo moc nerozumí, lékaři léčí jen cosi povrchního a Marta jde životem dál. S myšlenkou, že vlastně je celá divná ona, a když jí léky nepomáhají, tak je to zase jen její problém. A my tento život žijeme s ní. V náznacích, které patří ke skvostům v knize, se ohlížíme do jejího mládí, dětství i do chvil, kdy byla neskonale šťastná.


knihaTak nějak by člověk napsal knihu sám o sobě.

Proto mi od začátku přišla Trýzeň a touha velmi uvěřitelná a příjemná.

Když jsem jako malá sledovala s otcem zprávy nebo je poslouchala v rádiu, kdykoli zaznělo, že „tělo objevil muž na procházce se psem“, myslela jsem si, že je to pořád ten samý muž. Dosud si ho přestavuju, jak u dveří obuje vycházkové boty, najde vodítko, známý pocit hrůzy, když ho připíná psovi na obojek, ale přesto stejně vyrazí ven v naději, že dnes se neobjeví žádné tělo.  Ale o dvacet minut později ho, dobrý Bože, stejně najde.

To je jen sladká ukázka z dob minulých, vzpomínek, které se knihou prolínají a později jsem zjistila, že jsou důležitým faktorem, který vám umožní pochopit vznik situace, ve které hlavní hrdinka je. Marta se v očích čtenářů stává jedinečnou, uvěřitelnou, životaschopnou, aby se s postupem času stala někým, s kým žijete spíš jeho myšlenky, emoce, v jeho hlavě, než prožíváte přítomnost.

Jestli se něco podařilo autorce jako mistrný kousek, tak je převod pozornosti čtenáře z obyčejných prožitků, do zamlženého stylu bolesti a zmatku, který začal překrývat poslední desítky stran. Asi tak, jak taková situace vypadá ve skutečnosti.

A Patrick, její muž? Hraje v knize zdánlivě hlavní roli, ale víc a víc, s ohledem i na konec knihy, si myslím, že byl jen nástrojem, který měl zveličit to, co se dělo v Martině mysli. Různé role hrají i další lidé v jejím okolí a nikdy jsem necítila velkou příchylnost k nim. Jen chvilkové porozumění a jinak nekonečnou samotu.

Která v románu není prvoplánová, autorka o ní mluví, ale nedělá dojem, že je trpitelka. Jen to žije.

KNIHA je vhodná pro čtenáře, který má chuť číst pomalu, přemýšlet a zůstávat se svou hrdinkou i po zaklapnutí knihy. Je tam tolik možností a možná i tolik…myšlenek pro každého, kdo jen zdánlivě tuší, čím Marta prochází. Trýzeň a touha – trefnější ten název být nemohl.

Název: Trýzeň a touha
Autor: Meg Masonová
Překlad: Michaela Ritter Konárková
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328
ISBN 978-80-257-4106-1

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení