Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Olga Tokarczuková – Empusion

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Polská spisovatelka Olga Tokarczuková má rozhodně vypravěčský talent, o čemž svědčí nejen popularita jejich knih, ale i vysoká literární ocenění včetně Nobelovy ceny, která jí byla udělena v roce 2019. Její nový román Empusion sice není tak rozsáhlý jako Knihy Jakubovy (recenze zde), ale i tak budí zvědavost a pozornost.

 

 

empusion2Jedním z důvodů této zvědavosti je – mimo tajemného  názvu – také označení přírodně-léčivý horor. Co si má pod tímto pojmem člověk představit? Částečně je tato otázka zodpovězena v anotaci knihy a také hned na prvních stránkách románu. Hlavní hrdina Mieczysƚaw Wojnicz přijíždí do městečka Görbersdorf, aby se vyléčil z tuberkulózy. V tuto chvíli by čtenář mohl očekávat cosi podobného Mannovu Kouzelnému vrchu, ale autorka míří poněkud jiným směrem. 

 

Už samotné místo děje je zajímavé a pro autorku charakteristické. Jde o česko-polské pomezí, které se v jejích románech objevuje velmi často. Ovšem v době, kdy se román odehrává (rok 1913), bylo součástí Pruska. Pro doplnění – jde o území, které často přecházelo z jedněch rukou do druhých. Všechny názvy měst jsou tedy německé, Němci jsou i místní lidé a hlavní hrdina, i když je jeho mateřštinou polština, hovoří s ostatními pacienty německy. Aby zmatení národů a jazyků bylo ještě dokonalejší, pochází Mieczysƚaw ze Lvova, což je dnes na Ukrajině.

 

Čtenář díky tomu získá lepší představu o uspořádání tehdejší Evropy, které bylo první a druhou světovou válkou řádně změněno, a možná tak lépe porozumí různým konfrontačním prohlášením, která znějí z úst radikálních politiků i dnes, či zejména dnes.

 

Autorka na scénu přivádí další postavy, zejména Mieczysƚawovy spolupacienty – Lucase Longina, Augusta Augusta, Waltera Frommera a Thila von Hahn. Jejich jména jsou volena tak, že evokují různé známé reálné i fiktivní osobnosti, i když jde možná pouze o náhodu. Olga Tokarczuková se nesnaží přiblížit žádného z nich modernímu čtenáři, jejich jednání i slovník jsou poplatné době, v níž žijí, či lépe řečeno jejich literárním obrazům. Vkládá jim do úst citáty z literárních i filozofických děl počátku minulého století.

 

Tím se dostáváme ke koncepci románu. Nejprve leží těžiště textu v rozhovorech mezi pacienty, ubytovanými v Penzionu pro pány. Většinou mají výrazně  mizogynské zbarvení, pánové se předhánějí v bonmotech o neschopnosti žen. Ještěže nikdo z kritiků nemůže autorce vkládat tyto výroky přímo do úst. Pokud by knihu napsal muž, ocitl by se v dnešní době ve vážném nebezpečí. Postupem času se však těžiště přesouvá k problematice silné přírody, opět k oblíbenému tématu Olgy Tokarczukové – vzpomeňme třeba knihu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Teprve na posledních stránkách se v plné síle projeví, proč se o knize hovoří jako o hororu. V přelomové kapitole se mění i rytmus vyprávění, děj najednou dostává spád a všechny hovory pacientů se najednou zúročí.

 

Teprve po přečtení celé knihy čtenář docení kompozici, kterou autorka dokázala do knihy vložit. Vše najednou dostává svůj smysl, ba i pověstná Čechovova puška. V případě této knihy se

vyplatí nechat si trochu prostoru na přemýšlení, protože význam některých detailů se vynoří až po chvíli.

 

Olga Tokarczuková dokáže mistrně vyprávět, ale Empusion nestojí pouze na ději. Autorka disponuje bohatou slovní zásobou, nebojí se v hojné míře používat metafory, čímž se odlišuje od pouhých vypravěčů příběhů. Kniha nás nezavádí na počátek minulého století pouze dějem, ale i způsobem, jakým je prezentován čtenáři.

 

Fotografie a pohlednice míst, která jsou v knize zmíněna, přispívají k pocitu reality románu, podobně jako doslov, v němž autorka komentuje další osudy svých hrdinů. Je těžké na první přečtení odlišit hranici, kde začíná fikce, ale právě v tom spočívá krása dobré literatury.

 

Empusion
Autor Olga Tokarczuková
Překlad Petr Vidlák
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2023
Vydání 1.
Počet stran 367
ISBN/EAN ISBN 978-80-275-1690-2
Ediční řada -

Do nakladatelství

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení