Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ruht Kelly – Vinice v Provence

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

V březnu tohoto roku se na pultech knihkupectví objevila prvotina britské autorky a publicistky Ruht Kelly s názvem Vinice v Provence. Osud hlavní hrdinky Avy Chilternové nás zavede z Anglie do jižní Francie, kde se odehrává stěžejní část příběhu zklamání, lásky a vína. 

 

 

knihaAva je typ hrdinky, která přijde řízením osudu k potenciálnímu štěstí právě ve chvíli, kdy se ocitá na dně. Musí však vykročit daleko mimo svou komfortní zónu, aby se opravdu začaly dít zázraky. A ani když se začnou dít, není vyhráno. V rozhodování Avě pomáhá kamarádka Emilia, avšak z druhé strany ji trochu brzdí vlastní dcera. Motiv jako vystřižený z mnoha osudů a hlavně jiných podobných příběhů. Čeká Avu stejný happy end jako Popelku?

V knize se prolínají dvě časové roviny. Jedna se odehrává v současnosti a čtenář v ní prožívá osudy ženy, která si myslí, že má nejlepší léta za sebou a potýká se s ranami osudu. Druhá rovina nabízí návrat do hrdinčina dětství, které trávila s milovaným dědečkem, od nějž byla tehdy z nepochopitelných důvodů odloučena. Tato dějová linka postupně odkrývá současné jednání a duševní pochody hlavní hrdinky.

Název slibuje sladké a slunné prostředí Provence. Kdo však tento kraj nenavštívil, bude muset zapojit fantazii nebo vycházet z obecně známých bedekrových obrázků, protože příběh se orientuje spíš na trable hlavní hrdinky. Prostředí je zmíněno jen okrajově. Také proces výroby vína je zmíněn trochu povrchně. Víno je oblíbený nápoj, který provází při jeho konzumaci pohoda, soumrak, letní vánek… Všichni také tuší, že za výrobou dobrého vína stojí celoroční práce. Pokud ale člověk není vinař nebo nepochází z rodiny vinaře, nemůže popsat tento proces v detailech. Proto to ani autorce nelze vytýkat. Avšak kdo ví, co výroba vína obnáší, bude z četby v tomto směru velmi zklamán. 

Co je v knize popsáno celkem výstižně, jsou konkurenční boje výrobců vína, kterým se ve vinařských oblastech nelze vyhnout. I tady jsou rozděleni na takové, kteří víno vyrábí s duší a celým svým srdcem, a na ty, kterým jde jen o zisk a jméno na vinětě. 

Vinice v Provence je však především příběhem lásky. Francouzský románek Avy a mladého Jacquese je rozvíjen poutavě od první jiskřičky ke vzplanutí, a nechybí ani peripetie. Tuto rovinu provází několik zvratů možná očekávaných, ale uvěřitelných. 

Knížka je velice čtivá a představuje jeden z mnoha svěžích oddechových příběhů. Nepřináší závratné objevy ani složité zápletky, o to víc v letních dnech potěší a potvrdí slova antického dramatika Eurípida – Kde není vína, tam není lásky. 

Vinice v Provence
Autor Ruht Kelly
Překlad Věra Kotábová
Nakladatelství Metafora
Místo vydání Praha
Rok vydání 2023
Vydání 1.
Počet stran 340
ISBN/EAN 978-80-7625-252-3
Ediční řada -

Do nakladatelství

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení