Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Tereza Zítková – Drátem do oka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Deprese je nemoc, která si nevybírá; přijde bez zeptání a obrátí člověku život naruby. Znenadání nemůžete nic, a vlastně ani nic nechcete. Deprese se dá léčit, jen musíte vědět, že ji máte a chcete na své nemoci pracovat. Bohužel jste často svým okolím nepochopeni. Deprese není vidět třeba jako zlomená noha. Ale bolí stejně. Možná i víc.


knihaKnihu Drátem do oka napsala Štěpánka Živčáková a vydala ji v České republice v květnu roku 2023. Ve své knize, která je vedena jako deníkový zápis, se vypisuje z toho, jaké je to mít depresi, co s ní člověk může udělat a jak těžké je se odrazit ode dna a vrátit se zpět do normálního života. I když to samozřejmě nemusí být napořád.

Kniha je velmi osobní zpovědí a hned na první dobrou musím říct, že autorka musela mít velkou odvahu napsat něco takového, a hlavně jít s tím ven. Proto jí za to děkuji. Věřím, že žít s depresí není vůbec nic lehkého a je důležité, že se o tom mluví. Naše společnost bohužel ještě neumí moc zpracovat fakt, že vám někdo řekne, že trpí psychickou nemocí. Tu fyzickou vidíme – umíme dotyčného politovat, vcítit se do toho, jak ho to asi bolí. Ale do hlavy nikomu nevidíme a o to je to těžší. Každý z nás je jiný a chtěl by i nemocnému pomoci. Ale jaká je ta správná cesta? Co máme udělat, abychom mu ještě víc neublížili? Je možné, abychom člověku s depresí pomohli my sami? A jak poznáme, že depresi máme my či někdo v našem okolí? Na všechny tyhle otázky vám kniha možná neodpoví, ale na některé určitě ano. Štěpánka mezi své osobní zápisky vkládá i užitečné rady, jak mluvit s nemocným o depresi, co říkat, a co naopak ne. V knize najdete i faktické informace o této nemoci, které autorka čerpala z knihy Deprese – prokletí silných.

Kniha se čte jedním dechem. I když je to těžké téma, je určitě dobré, že se o něčem takovém píše. Pro mě má velkou hodnotu fakt, že je to příběh osobní. Je to vyprávění bez příkras, je to osobní zpověď, která jde od srdce a z duše. Štěpánka ukazuje, jak se člověk s depresí cítí, co musí podstoupit jenom proto, aby mohl vstát a jít se projít. Kolik sil mu vezme jen obyčejná snídaně či konverzace s vlastní rodinou. Autorka čtenáři ukazuje, i jaké je to být na psychiatrickém oddělení. Co musí člověk zvládnout, aby zde mohl fungovat, co musí udělat, aby se dostal zpět domů. Je to kniha o tom všem špatném, co nám nemoc může přinést, ale působí stále optimisticky a nadějně.

Knihu Drátem do oka bych doporučila všem. Žijeme v době, kdy umíme pojmenovat spoustu nemocí a umíme s nimi i pracovat. Deprese si může vybrat i vás. I proto byste si měli knihu přečíst, abyste třeba poznali, že přichází k vám nebo k někomu z vašich blízkých. V neposlední řadě bych ráda vyzvedla povedené ilustrace, jejichž autorkou je Petra Hanušová. Jsou opravdu všeříkající a skvěle doplňují texty, ke kterým jsou určeny.

Pokud byste se o autorce chtěli dozvědět více, navštivte její webové stránky www.stepankazivcakova.cz. Můžete si také přečíst rozhovor se Štěpánkou Živčákovou, který byl nedávno zveřejněn na stránkách našeho magazínu (rozhovor zde).

Autor    Štěpánka Živčáková
Název Drátem do oka
Nakladatelství    Vlastním nákladem
Rok vydání    2023
Vydání    1.
Počet stran    144
ISBN    978-80-11-03232-6

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení