Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michaela Klevisová – Vraní oko

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Detektivní romány Michaely Klevisové mají u čtenářů velký úspěch a autorka je velmi pracovitá, takže má na svém kontě už celou řadu titulů. Tím nejnovějším je krimi s názvem Vraní oko.


knihaTato kniha patří do série s komisařem Josefem Bergmanem, kriminalistou, který v jejích románech vyřešil už nejeden složitý případ. V tom, který je základem Vraního oka, se jedná o vraždu bohatého podnikatele Alana Strausse. Jak to už v kriminálních románech bývá, jde o událost, která rozhýbá celý řetězec dalších událostí, matoucích vyšetřovatele.

Josef Bergman přijíždí na místo činu se svou kolegyní Sylvií Sedlákovou. Interakce těchto dvou postav je poněkud neprůhledná. Pokud je Vraní oko první čtenářovou zkušeností s Bergmanovskou sérií, nedokáže přiřadit ani jedné z nich byť matný obrys, dokonce nedokáže odhadnout jejich vztah. Nemám na mysli to, že by mělo mezi nimi docházet k nějakému jiskření, ale i profesní vztah disponuje celou řadou nuancí.

Román je zaplněn velkým množstvím postav, hned zpočátku se v něm objevují ty nejdůležitější – Eva a její přítel, Šárka s rodinou a Vilém. Postupem duby se k nim přidají ještě další. Autorka kombinuje velmi složitý, mnohovrstevný příběh, vracející se částečně do minulosti. Zápletka tvoří ale jen jednu část děje. Důležitější jsou však psychické postoje postav, které nemusí nutně souviset s jádrem příběhu.

Michaela Klevisová se svým dílem hlásí k českému směru kriminálního románu, který je typický tím, jak se distancuje od americké drsné školy i severských detektivek. Čeští kriminalisté nemají sklony k nemírnému požívání alkoholu, hrdinským sólovým akcím, při popisu místa činu bývá čtenáři málokdy na zvracení. Je samozřejmé, že některým se můžou takové knihy zdát málo akční, ale to už je věc osobních preferencí.

Kriminální román takového ražení má spíš komorní ladění a soustředí se na jednotlivé postavy a zápletku. A ta je v případě Vraního oka velmi propracovaná a dokáže čtenáře udržet v napětí po celou dobu. Nejde pouze o to, kdo je pachatelem zločinů a co ho k tomu vedlo, Michaela Klevisová předkládá i další, jaksi vedlejší záhady, které je nutno rozluštit. I v tomto případě dokáže autorka vodit čtenáře různými cestičkami a uhnout v okamžiku, kdy zápletka vypadá, že je podobná ději nějaké červené knihovny či parodie na ni.

Vraní oko představuje dobrou českou detektivku, svým způsobem reálnější, než drsné krimi plné násilí, krve i jiných tělesných výměšků. Jejich autoři stojí před úkolem, jak zaujmout své publikum jinak, a Michaele Klevisové se to daří. Její kniha má potenciál poskytnout čtenáři tolik žádanou relaxaci s pocitem, že čte kvalitní text.

Název: Vraní oko
Autor: Michaela Klevisová
Nakladatelství: Motto
Vydání: 1.
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320
ISBN: 978-80-267-2459-9

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení