Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Miloš Knor – K(n)oření života

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Po přestávce vynucené covidem vydali někteří stand-up komici knihy, jejichž texty navazují na jejich vystoupení či jsou jimi inspirované. Mezi ně se zařadil nově i Miloš Knor titulem K(n)oření života.


knihaTo, že by náhle všichni tito umělci začali psát a vydávat knihy, je však pouhý klam. Pokud se podrobněji podíváme na jejich bibliografii, uvidíme, že na poli psaného slova nejsou žádní nováčci. Pravdou je, že do širokého povědomí se dostali prostřednictvím televizních pořadů, nyní vysílaných společností Paramount. To je kouzlo médií, fungující i v dnešní době, kdy spoustu informací můžeme získat prostřednictvím internetu.

Vraťme se však zpět ke konkrétní knize K(n)oření života, souboru několika desítek glos, inspirovaných převážně jeho rodinným životem, ale také těmi nejobyčejnějšími autorovými zážitky. Právě všednost situací, do nichž nás Miloš Knor zavádí, dokazuje, že humor se skrývá doslova všude okolo nás a záleží jen na tom, jak ho dokážeme odhalit a servírovat svému okolí. Nechci tím ale tvrdit, že je autor šťastný člověk, když dokáže vesele komentovat i situace, které by jiný považoval za nepřekonatelně nešťastné.

Mezi oblíbené objekty Miloše Knora patří jeho manželka, u níž si všímá zejména jejích zálib a odlišností, vycházejících z toho, že pochází z jižní Moravy. Čtenář si však musí uvědomit, že značnou roli hraje autorská licence a text nutně nemusí korespondovat se skutečností. Jinými slovy – nemusí to být pravda, důležité je, že to dobře zní a čtenáře pobaví.

Podobně je nutno vnímat proslovy autorovy dcerky, které by s ohledem na její věk působily svou dokonalostí poněkud strašidelně, i když se na ně budeme dívat optikou hrdého otce.

V glosách K(n)oření života se odráží i podivná doba způsobená pandemií covidu. Měla vliv na náš všechny, každý ji prožíval jinak, avšak na umělce, závislé na veřejném vystupování, dopadla poměrně těžce a příliš jim nepomohla prohlášení o tom, že nejlépe tvoří hladoví.

Kniha však jasně demonstruje, jak velký vliv má na takový typ textů podání. Velký kus popularity Miloši Knorovi přinesl i způsob, jakým své glosy prezentuje publiku, a také formát stand-up komiky, pořad, na který se lidé chodí bavit a očekávají, že se jejich obyčejné starosti zlehčí a alespoň na okamžik bude možné zapomenout na to, jak vážné jsou. Proto jsou tak populární témata, která jsou tak říkajíc „ze života“.

Kniha je vytištěna na kvalitním lesklém papíru, na němž sice vyniknou ilustrace Evy Knor, ale poněkud komplikuje čtení při umělém osvětlení, trochu hází prasátka. Ve spojení s pevnou vazbou však působí téměř luxusně. Vzhled i obsah, který nezarmoutí, z výtisku dělají vhodný dárek pro široký okruh lidí.

Název: K(n)oření života
Autor: Miloš Knor
Vydavatel: CPress
Rok vydání: 2023
Vydání: 1.
Počet stran: 192
ISBN 978-80-264-4638-5

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení