Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Stjepan Tomaš – Smrtelná hodina

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Na stránkách Vaseliteratura.cz jsem se už několikrát zamýšlel nad úlohou malých nakladatelství, které na český knižní trh přinášejí díla méně známých autorů ze zemí, které nejsou na našem trhu příliš zastoupené. Platí to i o vydavatelství Runa a o knize Stjepana Tomaše Smrtelná hodina.Touto knihou se představuje chorvatský spisovatel, jehož bohaté dílo se k našim čtenářům doposud nedostalo, stalo se tak teprve zásluhou nakladatelství Runa a překladateli Janu Doležalovi. Stjepan Tomaš ve svých povídkách sleduje příběhy, odehrávající se na území jižní Baranje, na místě, kde se historicky mísí různé národnosti a různá vyznání. Zkušenost ukazuje, že v dobách klidu dokážou různí lidé žít v míru, či dokonce spolupracovat. Vzájemná nechuť nebo nenávist však nemizí, v mnohých jedincích bublá někde pod povrchem, ale vítězí pragmatické a civilizované chování. Stačí ale jakýkoliv dostatečně silný popud, aby emoce vyvřely, a i dobří sousedé se postavili proti sobě, čehož zpravidla využívají vůdci jednotlivých skupin.

Děj povídek se odehrává v době druhé světové války a je jasné, že vlivem tak dramatických událostí nemohli místní obyvatelé zůstat v klidu. Válka se promítá v tragických příbězích, situace formuje lidi a jejich osudy způsobem, jaký by v době míru byl nemyslitelný. Desítka povídek sbírky je vzájemně propojená postavami i dějinnými událostmi. Následují po sobě chronologicky a končí vykreslením Batinské bitvy při osvobozování území sovětskými vojsky.

Autorův styl je drsný, nevyhýbá se vulgárním výrazům, sugestivně tak čtenáři přibližuje kraj, v němž se povídky odehrávají, i lidi, kterým už nezůstala síla pro jemné chování. Způsob vyprávění je podobný jiným balkánským autorům, věnujícím se vypjatým historickým érám, ať se týkají druhé světové války nebo bojům po rozpadu Jugoslávie. Témata zabíjení mezi sousedy takto stále ožívají a českému čtenáři zprostředkovaně přinášejí zkušenost, která v takto extrémní podobě nemá v našich zemích obdoby.

V povídkách nenajdeme jednoznačně určeného hlavního hrdinu, ale některá jména se v nich objevují častěji než ostatní. Jde zejména o Vojina Ribariće, zatčeného při roznášení letáků proti Maďarsku a Bulharsku, zemím, jež si za druhé světové války také chtěly pro sebe utrhnout nějaké území. Vojin se stává tragickou postavou, podlehne mučení a zradí. Zrada se s ním pak táhne celá další léta a narážíme na něj i v následujícím textu.

Za pozornost stojí i titulní povídka, podobající se v některých aspektech Hrabalovým Ostře sledovaným vlakům. Ale sabotáže na železnici byly v době druhé světové války velmi častým a důležitým způsobem boje proti okupantům, kteří po ní potřebovali zásobovat svá vojska. V knize nalezneme i další témata, například odsun židů do koncentračních táborů a samozřejmě i tragédie lidí, kteří byli přesvědčeni, že pořádky nastolené okupační správou zůstanou napořád.

Kniha povídek Smrtelná hodina není jednoduché čtení, odhaluje neštěstí jednotlivců v době válek, lidí, se kterými agresoři nepočítají, ani je nezajímají. Přesto to jsou právě ti, kteří jsou válečnými událostmi nejvíce postiženi. Vytrženi ze svého pokojného života se dostávají do situací, v nichž se musí zachovat nečekaným způsobem, který je samotné překvapí i zaskočí. V knize jsou tyto charaktery velmi dobře vykreslené, což svědčí o spisovatelově skvělém pozorovacím talentu. Vzhledem k datu jeho narození nejde o osobní zkušenost, ale dokázal ji nahradit znalostí prostředí a historie.

Název: Smrtelná hodina
Autor: Stjepan Tomaš
Překlad: Jan Doležal
Vydavatel: Runa
Rok vydání: 2022 
Vydání: 1.
Počet stran: 140
ISBN 978-80-908652-0-4

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení